Čeprav stopala zavzemajo le 5 % površine človeškega telesa so ključna za vzdrževanje drže, pridobivanje čutnih informacij, zagotavljajo stabilnost za ohranjanje ravnotežja in absorbirajo udarce. Zato njihova deformacija ali disfunkcija, kot je platfus vpliva na celo telo in njegovo delovanje.
O platfusu ali ploskem stopalu govorimo, ko je medialni vzdolžni stopalni lok znižan ali izravnan.
Znana je deformacija, ki vpliva na pravilno biomehaniko gibanja, kar vodi v prekomerno obrabo sklepa.
Ali ste vedeli, da ločimo dve obliki platfusa? Delimo ga na dinamičen in rigiden platfus. Za dinamičnega je značilno, da je stopalni lok med obremenitvijo znižan, medtem ko se ob razbremenitvi spet oblikuje. Ta je značilen predvsem za otroke. Pri rigidnem platfusu pa se oblika stopalnega loka ne glede na obremenitev ne spremeni.
Če ste kdaj občutili bolečino v stopalih ali drugih sklepih spodnjih udov po dolgem dnevu na nogah, ste morda pomislili, da težave izvirajo iz oblike vaših stopal? Berite naprej in o tem izvedite več!
Vzrok za platfus in kakšni so njegovi simptomi?
Vzrok platfusa naj bi bila šibkost stopalnih mišic, ki so odgovorne za obliko stopalnega loka. Vplivale naj bi tudi oblike kostnih struktur in elastičnost ligamentov.
Dejavniki, ki povečujejo izraznost in možnost za pridobitev platfusa pa so moški spol, debelost in pretirana elastičnost sklepov.
Platfus je pogosto asimptomatski (brez izraženih simptomov), vendar pacienti najpogosteje poročajo o bolečini v stopalih (na različnih delih stopala kot so stopalni loki, peta in gleženj), ki se pogosto prenesejo tudi na druge sklepe kot so gleženj, koleno ali kolk.
Značilna je utrujenost stopal ob aktivnostih, otekanje, občutek nestabilnosti in omejena gibljivost.
V nekaterih primerih ta ne povzroča pomembnih težav, medtem ko pri drugih lahko vodi do resnejših simptomov, ki zahtevajo zdravljenje!
Vaje za platfus oz. plosko stopalo
Platfus je težava, ki vpliva na vašo držo in hojo. Redno izvajanje vaj bistveno izboljša vaše počutje in prepreči poslabšanje težav.
Oblikovanje stopalnih lokov
Pri vaji ima pacient obe nogi na tleh, nato skrči prste in tako izoblikuje stopalni lok. Vajo začne v sedečem položaju, da jo oteži jo lahko izvaja z obema nogama hkrati, stoje na eni nogi ali stoje na eni nogi na neravni podlagi. Tukaj se krepijo intrizične (notranje) mišice stopala, ki so ključne pri oblikovanju in vzdrževanju stopalnega loka.
Vajo izvede 20 x, 5 s zadrži končni položaj, 3 x ponovi.
Dvigi na prste
Pacient stoji z obema nogama na tleh v širini bokov. Počasi se dvigne na prste, tako da dvigne pete od tal. Položaj zadrži nekaj sekund in se počasi spusti nazaj na tla. Vajo lahko otežimo z dviganjem na stopnici ali pručki ali izvajamo vajo na eni nogi, kar dodatno krepi ravnotežje. Vajo je potrebno izvajati, saj tako krepimo mečne mišice (gastrocnemius in soleus), ki igrajo pomembno vlogo pri sami stabilizaciji stopala in podpiranju loka.
Vajo izvedi 10 x, 5 s zadrži končni položaj na prstih, 3 x ponovi.
Pobiranje predmetov s tal
Da vaje popestrimo lahko uporabimo vsakdanje majhne predmete, ki jih s prsti dvigamo iz tal. To vajo lahko izvajamo kadarkoli ko sedimo. S prsti poberemo predmete s tal in jih položimo na drugo mesto. Znova krepimo mišice prstov in stopala, ki pomagajo podpirati stopalni lok.
Vajo izvedi 15 x z vsako nogo, ponovi 3 x.
Vaje z žogico
Pacient lahko pri vaji stoji ali sedi in njegova naloga je stabilizacija žogice s stopalom, medtem pa izvaja dvige in raztege nožnih prstov. Z žogico lahko tudi izvaja valjanje naprej in nazaj pod stopalom, od pete proti prstom. S tem sprošča napete mišice in izboljšuje gibljivost stopalnega loka.
Vajo izvede 20 x, 5 s zadrži, ponovi 3 x.
Iztegi palca
Pri vaji pacient sedi ali stoji in izvede izteg palca oziroma ga dvigne od podlage, medtem ko so ostali prsti izravnani.
Vajo izvedi 20 x, 5 s zadrži, ponovi 3 x.
Raztezanje meč
Stoji pred steno, eno nogo postavi naprej, drugo nazaj. Upogne sprednje koleno in pritisne zadnjo peto ob tla, dokler ne začuti raztega v mečih. Vaja je učinkovita za raztezanje in sproščanje mečnih mišic, kar vpliva na zmanjšano obremenitev stopalnega loka.
Položaj zadrži 20 s, 3 x ponovi z vsako nogo.
Izvajanje vaj je izredno pomembno, saj tako preprečimo propad loka, zmanjšamo bolečine in zagotovimo pacientu trajno funkcionalnost!
Naročite se na zdravljenje ploskega stopala
Zakaj je potrebna fizioterapevtska rehabilitacija?
Fizioterapevtska rehabilitacija je potrebna, ker lahko učinkovito pomaga pri obvladovanju simptomov, preprečevanju poslabšanja stanja in izboljšanju kakovosti življenja.
V klinični praksi ni splošno sprejetih smernic za obravnavo plafusa, vendar se poleg fizioterapije svetuje uporaba prilagojene obutve, vložkov za čevlje in ortoz.
V Kliniki Medicofit boste deležni celostne obravnave, ki bo v prvi fazi vključevala Wintercare Tecar terapijo za lajšanje bolečine in manualno terapijo s sklepno mobilizacijo in masažo za zmanjšanje napetosti v stopalu in izboljšanje cirkulacije.
Naročite se na zdravljenje ploskega stopala
Sledile bodo progresivne vaje propriocepcije in progresivne vaje za mišično-vezivno moč. Tukaj bo poudarek na krepitvi mišic celega spodnjega uda in krepitvi mišic stopala. Sledilo bo raztezanje, predvsem meč in plantarne fascije za boljšo gibljivost.
Ne smemo pozabiti na specifične vaje za izboljšanje ravnotežja, kjer bomo krepili mišice okrog gležnja in tako zmanjšali tveganje za zvine in druge poškodbe.
Za dolgoročne rezultate je pomembna faza post rehabilitacije, saj skrbi za dolgoročno vzdrževanje tako preventivne moči kot funkcionalnosti sklepov.
Najpomembneje je, da je vsaka rehabilitacija individualizirana in prilagojena specifičnim potrebam posameznika, glede ena resnost platfusa, prisotne simptome in spremljajoče težave!
Kerr, C. M., Zavatsky, A. B., Theologis, T. in Stebbins, J. (2019). Kinematic differences between neutral and flat feet with and without symptoms as measured by the Oxford foot model. Gait & Posture, 67, 213–218. https://doi.org/10.1016/j.gaitpost.2018.10.015
Khisty, A., Kulkarni, R. in Desai, P. (2022). Effect of Short Foot Exercises on Patients with Flexible Flat Foot: A Pre-Post Experimental Study. International Journal of Health Sciences and Research, 12, 105–110. https://doi.org/10.52403/ijhsr.20220115
Kim, E.-K. in Kim, J. S. (2016). The effects of short foot exercises and arch support insoles on improvement in the medial longitudinal arch and dynamic balance of flexible flatfoot patients. Journal of Physical Therapy Science, 28(11), 3136–3139. https://doi.org/10.1589/jpts.28.3136
Moon, D., Kim, K. in Lee, S. (2014). Immediate Effect of Short-foot Exercise on Dynamic Balance of Subjects with Excessively Pronated Feet. Journal of Physical Therapy Science, 26(1), 117–119. https://doi.org/10.1589/jpts.26.117
Toullec, E. (2015). Adult flatfoot. Orthopaedics & Traumatology: Surgery & Research, 101(1, Supplement), S11–S17. https://doi.org/10.1016/j.otsr.2014.07.030