Ste že slišali za terapijo z udarnimi globinskimi valovi ? Morda vas zanima kako ta sodobna tehnologija zdravljenja deluje in kdaj se uporablja?
Udarni globinski valovi (oz. terapija ESWT) so v fizioterapiji, ortopediji in travmatologiji še vedno relativno mlada terapevtska metoda. V zadnjih nekaj letih je bil razvoj terapije s udarnimi valovi zelo hiter in izredno uspešen.
Z udarnimi globinskimi valovi v kliniki Medicofit uspešno zdravimo številne težave sklepov in vezi, kot so trn v peti, kalcinacija v rami, teniški komolec, vnetje vezi kolena in številne druge patologije gibal.
Ali ste vedeli, da se udarni globinski valovi uporabljajo tudi na drugih področjih medicine? Na podoben princip deluje zunajtelesno drobljenje ledvičnih kamnov – le da je tam energija veliko večja.
Ker je terapija z udarnimi valovi številnim pacientom še vedno precej neznana, vam v nadaljevanju predstavljamo prednosti terapije z ESWT, razlagamo kako udarni valovi delujejo na vaše telo in kakšna stanja v kliniki Medicofit zdravimo z omenjeno terapijo.
Kakšne so prednosti terapije z udarnimi globinskimi valovi - ESWT?
Terapija z ESWT je bistveno spremenila obravnavo številnih patologij v sodobni fizioterapiji in na novo začrtala smernice klinične prakse ne-operativnega zdravljenja poškodb. Katera bolezenska stanja so primerna za zdravljenje z udarnimi globinskimi valovi, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Glavne prednosti terapije z ESWT vključujejo preprečevanje kirurških posegov, ki so včasih bili nujno potrebni, terapija zagotavlja visoko varnost zdravljenja in je hkrati izjemno učinkovita.
V modelu celostnega zdravljenja poškodb s fizioterapijo v kliniki Medicofit redno vključujemo terapije z globinskimi udarnimi valovi.
Ali ste vedeli, da je v primerjavi s kirurškimi posegi strošek terapije z ESWT občutno nižji, hkrati je pa terapija ne-invazivna? Razvoj sodobne ortopedije in fizioterapije se vztrajno pomika v smer neoperativnega zdravljenja s tehnologijo za pospeševanje celjenja tkiv.
Morda vas bo presenetilo, toda z udarnimi valovi se sicer pogosto srečujemo, ne da bi se tega zavedali ali jih opazili – šum groma, pokanje eksplozij ali hrup navdušenih množic so tipični primeri udarnih valov s katerimi se lahko srečamo v vsakodnevnem življenju.
Kaj so udarni globinski valovi in kako vplivajo na telo?
Visokoenergijski udarni valovi so definirani kot kratkotrajni (približno 10 ms) visokoenergijski impulzi (5-100 MPa), ki presežejo hitrost zvoka in zaradi velikih tlačnih razlik povzročijo udarni val.
Tehnologija, ki jo uporabljamo v kliniki Medicofit nam omogoča, da se udarni globinski val usmeri neposredno skozi prizadeto tkivo, kar ima več učinkov:
Mehanski pritisk na tkivo, ki ga povzroči udarni globinski val dokazano poveča prepustnost membrane, ki obdaja vsako celico. S tem se poveča mikroskopska cirkulacija, tvorijo se nove majhne žile – s tem povečamo sposobnost celjenja na obravnavanem območju.
Ali ste vedeli, da so je prav tvorba novega žilja, odgovorna za odstranjevanje kalcijevih depozitov? S tvorbo novega žilja se poveča resorpcija kalcija v prizadetem območju, kar omogoča odstranitev kalcinacije.
Udarni valovi imajo tudi biološki učinek na delovanje celic, saj vplivajo na številne celične gene in encime. Pri celjenju poškodb to uspešno izkoristimo, saj :
- Udarni valovi spodbujajo celice imenovane osteoblasti – to so celice, ki so odgovorne za celjenje in tvorbo nove kosti in so ključne za uspešno celjenje zlomov.
- Udarni valovi spodbujajo tudi celice imenovane fibroblasti – celice, ki so odgovorne za celjenje vezivnega tkiva, kot so kite in ligamenti.
Udarni globinski valovi delujejo tudi protibolečinsko in sicer preko dveh mehanizmov:
- Hiperstimulacijska analgezija – lokalne živčne končiče preplavijo s toliko dražljaji, da se njihova aktivnost zmanjša, kar povzroči kratkoročno zmanjšanje bolečine.
- Mehanizem »nadzora vrat« – s stimulacijo lokalnih živcev se ponovno uravnovesi vaše zaznavanje bolečine – nadzor nad potovanjem bolečinskih dražljajev, kar pomembno pripomore k dolgoročnemu zmanjšanju bolečine.
Različni generatorji tvorijo različne oblike in jakosti udarnih valov. Obstajajo različni mehanizmi nastanka, ki jih omogočajo različne vrste naprav:
- Elektromagnetni udarni valovi – preko tuljave in električnega toka,
- Piezoelektrični udarni valovi – preko piezoelektričnih kristalov,
- Elektrohidravlični udarni valovi –preko tekočega medija (najstarejši način),
- Udarni valovi z nizko energijo – ustvarjajo se z radialnim tlačnim valom.
Kdaj uporabljamo udarne globinske valove?
Zaradi širokega spektra učinkov terapije z udarnimi valovi, poznamo širok nabor bolezenskih stanj, kjer se priporoča terapija z ESWT.
Terapija z udarnimi valovi se lahko uporablja samostojno, za najboljše rezultate pa jo v kliniki Medicofit uporabljamo v kombinaciji s specialno terapevtsko vadbo in instrumentalno terapijo.
Zdravljenju se pridruži še TECAR WINTECARE terapija, visoko-energijski SUMMUS laser, diamagnetna terapija, 6D action in visokotonska elektrostimulacijo HiTOP.
Indikacije, pri katerih uporabljamo terapijo z EWST v kliniki Medicofit
- Kronične tendinopatije
- Tendinopatija rotatorne manšete (tudi s kalcinacijo)
- Lateralna in medialna epikondilopatija
- Tendinopatija adduktorne muskulature
- Pes anserinus tendinopatija
- Peronealna tendinopatija
- Tendinopatije gležnja in stopala
- Bolečinski sindrom velikega trohantra
- Patelarna tendinopatija
- Ahilarna tendinopatija
- Plantarna fasciopatija
- Zakasnelo celjenje kostnih zlomov
- Psevdoartroze
- Stresni zlomi
- Avaskularna nekroza kosti
- Trigger finger
- Edem kostnine
- Osgood-Schlatterjeva bolezen
- Medialni tibialni stresni sindrom
- Osteoartritis
- Miofascialni bolečinski sindrom
- Mišične poškodbe brez prekinitve tkiva
- Spastičnost
- Sindrom karpalnega kanala
Vsako leto se seznam potencialnih indikacij za uporabo ESWT širi in dopolnjuje. Terapija z ESWT predstavlja prihodnost ne le ortopedije in fizioterapije, temveč regenerativne medicine nasploh. V kliniki Medicofit zato veliko časa namenimo dodatnemu izobraževanju naših zaposlenih.
Ali je terapija z udarnimi valovi kdaj odsvetovana?
Uporaba udarnih globinskih valov je izredno varna metoda zdravljenja številnih stanj. Vendar moramo v nekaj rednih primerih biti pozorni na izbiro terapije. Terapija se odsvetuje pri:
- Nosečnosti
- Motnjah strjevanja krvi
- Pri vstavljenem srčnem spodbujevalniku
- Na mestu zdravljenja je odprta rana ali aktivna okužba kože
V teh primerih se velja posvetovati z zdravnikom in morda z zdravljenjem počakati. Fizioterapevti klinike Medicofit ta stanja dobro poznajo in vas bodo tekom zdravljenja na to opozorili.
Kako hitro so vidni rezultati zdravljenja z udarnimi globinskimi valovi?
Prvo izboljšanje je vidno že zelo hitro – običajno že po 3. terapiji. Naj vam povemo tudi, da se stanje izboljšuje še 3 mesce po zaključku vašega zdravljenja v kliniki Medicofit.
Kakšne so razlike med ultrazvočno terapijo in udarnimi globinskimi valovi?
Obe vrsti terapije uporabljata zvočne valove v terapevtski namen. Udarni valovi uporabljajo zvočne valove nizkih frekvenc, medtem ko so ultrazvočni valovi visokofrekvenčni – prav tako imajo termični učinek na tkivo, ki pri udarnih valovih ni izražen.
Kdaj se najpogosteje uporablja terapija z udarnimi globinskimi valovi?
Najpogosteje terapijo izvajamo pri bolečinah zaradi vnetja narastišč mišic (teniški komolec, golferski komolec, trn v peti) ali degenerativnih stanj (osteoartritis) ter pri kalcinacijah v kitah (najpogosteje v rami).
Ali je terapija z udarnimi globinskimi valovi invazivna?
Ne, terapija je povsem varna in ne-invazivna. Impulzi se na prizadeto mesto prenašajo preko kože, zato terapija dobro konkurira kirurškim posegom.
Extracorporeal Shockwave Therapy (ESWT) – Physiopedia. (n.d.). Retrieved August 21, 2023, from https://www.physio-pedia.com/Extracorporeal_Shockwave_Therapy_(ESWT)
Argyropoulos, A. N., & Tolley, D. A. (2007). Optimizing Shock Wave Lithotripsy in the 21st Century{A figure is presented}. European Urology, 52(2), 344–354. https://doi.org/10.1016/j.eururo.2007.04.066
Park, S. H., Park, J. B., Weinstein, J. N., & Loening, S. (1991). Application of extracorporeal shock wave lithotripter (ECSWL) in orthopedics. I. Foundations and overview. Journal of Applied Biomaterials : An Official Journal of the Society for Biomaterials, 2(2), 115–126. https://doi.org/10.1002/JAB.770020207
Wang, C. J. (2012). Extracorporeal shockwave therapy in musculoskeletal disorders. Journal of Orthopaedic Surgery and Research, 7(1). https://doi.org/10.1186/1749-799X-7-11