Bolečine v nogah se lahko pojavijo zaradi neštetih vzrokov in so včasih tako intenzivne, da jih pacienti opisujejo kot »trganje v nogah«.
Trganje v nogah je lahko posledica preprostega elektrolitskega neravnovesja (dehidracije), prekomerne telesne aktivnosti ali preobremenitve mišic oz. tetiv. Lahko pa so trgajoče, pekoče bolečine v nogah znak resnejšega stanja, kot so bolezni ožilja ali številne oblike artritisa.
Razumevanje osnovnih mehanizmov in značilnih simptomov je ključnega pomena za učinkovito prepoznavanje in pravočasno zdravljenje vaših težav. V nadaljevanju, vam predstavljamo glavne vzroke trgajočih bolečin v nogah.
Naročite se na zdravljenje trgajoče bolečine v nogah
Putika (protin)
Putika je eno izmed najstarejših znanih bolezenskih stanj, ki je lahko zelo boleče in izčrpavajoče. Protin še zdaleč ni bolezen preteklosti, saj še vedno vsako leto zbolijo številni ljudje – v Sloveniji je putika še zmeraj 3. najpogostejša revmatska bolezen.
Putika se lahko pojavi na različnih delih telesa, najpogosteje pa nastopi v spodnjih okončinah, zlasti na kolenu ali palcu na nogi (podagra). Protin se razvije, ko telo prekomerno proizvaja ali slabše izloča sečno kislino, ki se nato kopiči in kristalizira v tkivih ali sklepih.
Vnetna reakcija telesa na omenjene kristale povzroča trgajočo bolečino in oteklino, ki sta značilni za protin. Akutni zagon najpogosteje izbruhne zaradi prehrane bogate s purini ali prevelikega uživanja alkohola.
Glavni simptomi, ki lahko kažejo na protin, so:
- trganje v nogah, ki se pogosto pojavi sredi noči
- vnetje, rdečica, oteklina in toplota nad prizadetim sklepom
Bolniki potrebujejo obravnavo pri revmatologu, ki bo predpisal ustrezno terapijo, prav tako pomembna pa je vključitev v fizioterapevtsko zdravljenje, ki pomaga pri preprečevanju ponovnih napadov. Vsak nov napad putike močno ogrozi celovitost vašega sklepa in lahko povzroči trajne sklepne poškodbe.
Artritisi
Artritisi so široka skupina bolezni, ki jim je skupno sklepno vnetje – če se pojavijo v spodnji okončini lahko povzročijo močne bolečine, ki jih pacienti pogosto opišejo kot trganje v nogah.
Najpogostejši povzročitelj je revmatoidni artritis, ki običajno sicer nastopi v sklepih rok, vendar neredko prizadene tudi sklepe stopal, nato gleženj ali koleno.
Trganje v nogah lahko povzročijo tudi spondiloartritisi, kot so psoriatični artritis, reaktivni artritis ali enteropatični artritis.
Glavni simptomi sklepnega vnetja so oteklina, bolečina in omejena gibljivost. Prizadet sklep je lahko zaradi vnetja tudi topel na dotik.
V akutni fazi vnetja je lahko gibanje precej oteženo, zato se v akutnem zagonu izvaja protivnetna fizioterapija, ob umiritvi vnetnih procesov pa se osredotočimo na dolgoročno krepitveno terapijo, ki pomaga okrepiti vaše sklepe. Telesna vadba se priporoča pri vseh vrstah artritisa, saj ima izrazito protivnetno delovanje.
Žilne bolezni
Bolezni ožilja lahko razdelimo na bolezni arterij in bolezni ven. Bolezni arterij se najpogosteje pojavijo pri ljudeh nad 50. letom starosti, pogosto pa so povezane s previsoko telesno težo in sladkorno boleznijo.
Trganje v nogah med telesno aktivnostjo, ki se ustavi ob počitku, lahko kaže na omejen pretok krvi zaradi nalaganja kalcijevih in maščobnih presnovkov v steni arterij – temu stanju rečemo ateroskleroza.
Pri boleznih ven, kot so krčne žile ali venska insuficienca, se pojavljajo drugačne bolečine, ki jih pacienti pogosto opisujejo kot občutek težkih ali nemirnih nog in mišične krče. Kljub temu, da so krčne žile pogosto zgolj estetskega pomena, lahko kronično vensko popuščanje vodi do resnih zapletov in zastoja krvi v nogah.
Ali so žilne bolezni res dedne in na njihov nastanek nimamo vpliva? Do neke mere se težave z ožiljem seveda lahko dedujejo, vendar ni za ožilje prav nič tako škodljivo, kot je škodljiva telesna neaktivnost.
Redna telesna dejavnost lahko pomaga izboljšati krvni obtok, okrepiti mišice, zmanjšati tveganje za bolezni ožilja in zmanjšati njihove simptome – aerobna vadba dokazano pozitivno vpliva na zdravje arterij, naše mišice pa »pomagajo« venam pri črpanju krvi navzgor proti srcu.
Pri bolnikih z boleznimi ožilja nog je priporočljivo izvajati prilagojeno vadbo pod fizioterapevtskim nadzorom, ki izboljšuje pretok krvi in krepi mišice. Pomembno je upoštevati posamezne omejitve in priporočila zdravnika glede intenzivnosti in vrste vadbe, da se prepreči poslabšanje vašega stanja.
Naročite se na zdravljenje trgajoče bolečine v nogah
Trganje v nogah je lahko moteč simptom, ki močno vpliva na vsakodnevne aktivnosti posameznika. Fizioterapevti v kliniki Medicofit so strokovnjaki, specializirani za obnovitev gibalne funkcije in odpravljanje bolečin v mišicah in sklepih.
V kliniki Medicofit bomo ob prvem obisku izvedli diagnostično terapijo, kjer bomo ocenili mišično neravnovesje ali sklepne disfunkcije, ki lahko prispevajo k trganju v nogah. Glavna prednost diagnostike v kliniki Medicofit je izvedba prve terapije kar sočasno z vašim pregledom, saj tako ne izgubljamo dragocenega časa, ki je potreben za vaše okrevanje.
Glede na diagnostične ugotovitve bomo za vas pripravili individualni načrt zdravljenja, ki bo prilagojen vašim specifičnim težavam!
Youn, Y. J., & Lee, J. (2019). Chronic venous insufficiency and varicose veins of the lower extremities. The Korean journal of internal medicine, 34(2), 269–283. https://doi.org/10.3904/kjim.2018.230
Scuiller, A., Pascart, T., Bernard, A., & Oehler, E. (2020). La maladie goutteuse [Gout]. La Revue de medecine interne, 41(6), 396–403. https://doi.org/10.1016/j.revmed.2020.02.014
Ngian G. S. (2010). Rheumatoid arthritis. Australian family physician, 39(9), 626–628.
Cassar K. (2007). Peripheral arterial disease. BMJ clinical evidence, 2007, 0211.