Zlom stopalnice je stanje, za katero je značilen zlom ene od petih dolgih kosti srednjega dela stopala, imenovane metatarzalne kosti oz. stopalnice.
Stopalnice so izredno obremenjene kosti. Ko je obremenitev travmatična in presega meje, ki jih kosti lahko prenesejo, lahko pride do zloma ene ali več stopalnic, kar se kaže z močno bolečino v stopalu.
Kdaj običajno pride do zloma stopalnice? Zlom stopalnice se pogosto pojavi ob zvinu gležnja, zlasti če je gleženj zvrnjen navznoter in so prisotne velike sile. Do zloma lahko pride tudi zaradi nerodnega pristanka pri skoku (zlasti na neravnih površinah), padca ali pa je zlom posledica dolgotrajne obremenitve – takrat ga imenujemo stresni zlom stopalnice.
Zlom stopalnice zahteva takojšnje in specializirano zdravljenje. Glede na lokacijo zloma bo zdravnik poskrbel za imobilizacijo kosti, ki omogoči celjenje kosti v naravni poziciji.
V primeru hujšega ali zapletenega zloma pa je lahko potrebna osteosinteza – kirurška fiksacija kostnih odlomkov. S tem se zagotovi optimalno okrevanje in prepreči morebitne dolgoročne posledice zloma stopalnice. Vas zanima kako poteka rehabilitacija po zlomu stopalnice?
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu stopalnice
Kako izgleda proces rehabilitacije stopalnice?
Večino zlomov metatarzalnih kosti (predvsem stresnih) je mogoče zdraviti brez operacije. Večina zlomov stopalnic je enostavnih in se dobro celijo z imobilizacijo v obliki mavca ali posebnega razbremenilnega čevlja.
Kolikšen pritisk boste lahko izvajali na stopalo, je odvisno od tega, katere kosti so zlomljene in ali gre za stresni ali travmatski zlom. Še posebej problematični so zlomi baze 5. stopalnice, kjer je cona slabše prekrvavitve, kar močno omeji sposobnost celjenja.
V začetni fazi zdravljenja je pomembno zagotoviti stabilnost zlomljene kosti. Fizioterapevt bo uporabil metode, kot so pasivne mobilizacije in terapevtske vaje brez obremenitve, da ohrani gibljivost stopala in okoliških sklepov, ne da bi preveč obremenil poškodovano stopalnico.
Po začetnem obdobju imobilizacije se začne s postopnim uvajanjem terapevtskih vaj za okrepitev mišic stopala, gležnja in spodnjega dela noge. Začnemo z enostavnimi vajami za mobilizacijo gležnja, aktivni gibi prstov in fleksijo spodnjih okončin z iztegnjenim kolenom. V začetni fazi je pomembna tudi krepitev mišic kvadricepsa in glutealnih mišic.
V prvem mesecu boste pod nadzorom fizioterapevta, začeli s stopanjem na poškodovano stopalo. V tem času se opravijo tudi redni radiološki pregledi za spremljanje celjenja zloma. Izvaja se manipulacija mehkih tkiv za preprečevanje edema in izboljšanje gibljivosti. Dovoljena je izvedba nizko obremenilnih vaj za ravnotežje ter raztezanje in krepitev gležnja oz. stopala
Skozi prvih 10 tednov boste postopno napredovali v funkcionalnih obremenitvenih vajah in dejavnostih na poškodovanem stopalu. Še vedno bo potrebno je izogibanje skokom in hitrim spremembam smeri, običajno se pa že doseže gibljivost v polnem obsegu.
Po približno dveh do treh mesecih lahko pričnemo izvajanje športno-specifičnih vaj ter povečanje krepitve, treninga ravnotežja in koordinacije. Vrnitev k športnim dejavnostim po dovoljena po popolni funkcionalni oceni s strani fizioterapevta.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu stopalnice
Koliko časa traja rehabilitacija po zlomu stopalnice?
Pomembno je poudariti, da hitrost celjenja po zlomu stopalnice variira glede na različne dejavnike, kot so vrsta zloma, lokacija, starost posameznika, ter v veliki meri odvisna od tega, kako hitro se začne fizioterapevtska rehabilitacija po zlomu stopalnice.
Običajno je potrebnih 6-8 tednov imobilizacije in razbremenitve noge, preden lahko začnemo z rehabilitacijsko vadbo, vendar lahko že v tem času veliko naredite za pospeševanje okrevanja. S številnimi terapijami, lahko delujemo že preko opornice in vplivamo na pospešeno celjenje kostnine.
Stopalnice imajo pomembno vlogo pri nošenju obremenitev telesne teže, vzdrževanju koordinacije in stabilnega ravnotežja. V času imobilizacije so mišice zaradi neaktivnosti in mirovanja podvržene atrofiji – kar pomeni, da se v času nošenja opornice vaša mišična masa izgublja, zato so stopala izredno šibka.
Potrebna je rehabilitacija v trajanju vsaj 15 tednov, kjer vam pomagamo pridobiti optimalno obremenilno kapaciteto, kot je bila prisotna pred zlomom. Pri komplekšnejših ali večkratnih zlomih stopalnice lahko rehabilitacija po zlomu stopalnice traja tudi do 6 mesecev.
V izogib pojavu napak med rehabilitacijo, je potreben obisk fizioterapevta, ki je specializiran za zdravljenje poškodb stopala!
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu stopalnice
Pomen fizioterapije pri rehabilitaciji po operaciji gležnja
Za pospešeno zdravljenje zloma stopalnice se uporablja kombinacija postopkov instrumentalne fizioterapije. V kliniki Medicofit vas sprejme strokovnjak, ki se ukvarja specifično s poškodbami stopala.
Ali ste vedeli, da se lahko fizioterapevtsko zdravljenje začne že med fazo imobilizacije z mavcem? V tej fazi se uporablja diamagnetoterapija PERISO in visokofrekvenčna stimulacija HITOP, ki delujeta tudi skozi mavčno oblogo. To ustvarja boljše pogoje za celjenje in pospešuje sanacijo zloma.
Če je imobilizacijski čevelj snemljiv, se lahko izvajajo tudi visokoenergijski laser in TECAR terapija. V primerih, ko zlomi slabo celijo zaradi slabe oskrbe s krvjo, se izvaja terapija z ESWT, ki dokazano izboljšuje pogoje kostnega celjenja in gostoto kosti.
Ko zlom stopalnice že premoščen, postane ključnega pomena postopno uvajanje primernih obremenitev skozi kineziološko vadbo. To zagotavlja, da se kost ustrezno prilagaja obremenitvam, kar je ključno za dolgoročno čvrstost nove kosti. Celoten pristop v kliniki Medicofit prispeva k hitrejšemu in kvalitetnejšemu zdravljenju zloma stopalnice.
Na kaj moramo biti v rehabilitaciji po zlomu stopalnice še posebej pozorni? Pomembno je postopno povečevanje obremenitev, vzdrževanje moči trupa in medeničnega dna, identifikacija ter obravnava prekomerne pronacije stopala in obravnava vseh povezav v kinetični verigi spodnjih okončin. S tem se zagotovi učinkovita rehabilitacija in preprečitev ponovnih poškodb ali zapletov.
Za več individualnih nasvetov o rehabilitaciji po zlomu stopalnice se obrnite na strokovnjake klinike Medicofit.
Želimo vam hitro in uspešno okrevanje!
Valerie E Cothran, MD; Chief Editor: Craig C Young, MD. (2019). Metatarsal Stress Fracture Treatment & Management . Available from: https://emedicine.medscape.com/article/85746-treatment#d12. [Accessed: 5/2/2024].
Physiopedia. (2019). Metatarsal Fractures. Available from: https://www.physio-pedia.com/Metatarsal_Fractures . [Accessed: 5/2/2024].
Jiao L, Xi J, Lin A. Early Active Rehabilitation Treatment for a Patient with a Stable Type of Fifth Metatarsal Base Fracture: a Case Report. J Rehabil Med Clin Commun. 2021 Sep 10;4:1000068.
Brett Harrop. (2022). Metatrsal fracture. Available from: https://physioadvisor.com.au/injuries/foot/metatarsal-fracture . [Accessed: 5/2/2024].
ANDREI BOGDAN, MD, Orthopedics-traumatology doctor. (2020). Recovery protocol. Available from: https://centrokinetic.ro/en-physiotherapy-explained/en-rehabilitation-protocols/en-ankle-recovery-protocols/en-metatarsal-fracture . [Accessed: 6/2/2024].