Ali ste nedavno doživeli zlom medenice ali pa ste v fazi rehabilitacije tega občutljivega območja? Se sprašujete, kako dolgo bo trajal proces okrevanja in kdaj se boste lahko vrnili k svojim vsakodnevnim dejavnostim?
Zlomi medenice se razvrščajo glede na stabilnost na tri kategorije: stabilne, delno nestabilne in popolnoma nestabilne. Stabilni zlomi medenice običajno izvirajo iz nizkoenergijskih dogodkov in so izolirane, zato jih večinoma zdravimo konzervativno, le v redkih primerih pa zahtevajo operativni poseg.
Nasprotno pa so nestabilni zlomi medenice posledica visokoenergijskih dogodkov, kot je padec ali prometna nesreča, pogosto pa so povezani z dodatnimi poškodbami. Končna oskrba takšnih poškodb se izvede po stabilizaciji splošnega stanja poškodovanca in po natančni diagnostični obravnavi.
Kljub napredku v kirurških tehnikah in intenzivni oskrbi ostaja rehabilitacija po zlomu medenice izziv, ki zahteva strokovno in individualno prilagojeno obravnavo. V tem članku pregledujemo sodobne pristope k rehabilitaciji po zlomu medenice, osredotočamo pa se tudi na ključne vidike, ki vplivajo na uspešen in celosten proces okrevanja.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu medenice
Kako izgleda proces rehabilitacije po zlomu medenice?
Stabilne zlome je mogoče zdraviti konzervativno (nekirurško), zato se lahko celovit program rehabilitacije po zlomu medenice začne takoj po poškodbi – s primerno pazljivostjo. Nestabilni zlomi se zdravijo s kompleksnimi kirurškimi posegi, fizioterapevtska rehabilitacija pa bo zaradi resnosti poškodbe trajala veliko dlje.
V samem začetku rehabilitacije po zlomu medenice so primerne statične (izometrične) vaje za krepitev okoliških mišic kolka, vključno z glutealnimi in stegenskimi mišicami.
Izvajajo se vaje za ohranitev obsega gibanja v drugih sklepih, vključno s kolenom, gležnjem in stopalom. Poskrbimo tudi za primerno aktivnost zgornjih okončin. Izvajajo se tudi tehnike manipulacije mehkih tkiv, kot je miofascialno spročanje, saj so mišiče pogosto zaradi obilnega počitka zelo napete.
V prvem mesecu se postopoma začne delna obremenitev pod nadzorom fizioterapevta, ki vključuje krepitev in gibalne vaje v predelu medenice, delno obremenitev in usmerjanje hoje ob podpori, kardiovaskularno vadbo ter nadaljevanje manualne terapije, za obvladovanje bolečin in oteklin.
Po 6 tednih se pri večini stabilnih zlomov uspemo postopoma vrniti k dejavnostim, pri katerih nosite težo, vključno s hojo in vzpenjanjem po stopnicah z ustreznim pripomočkom za hojo (npr. bergle).
Po 15. tednu se pričakuje polno obremenitev, ko je sposobnost hoje na daljše razdalje brez večjih bolečin. Fizioterapevt pomaga pri vrnitvi k delu in običajnim hobijem ter prilagaja rehabilitacijski program glede na specifične in funkcionalne aktivnosti, ki vam omogočajo postopno vrnitev k življenjskemu slogu pred poškodbo.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu medenice
Koliko časa traja rehabilitacija po zlomu medenice?
V večini primerov traja rehabilitacija po zlomu medenice približno 4-6 mesecev. Če je bila pri operaciji dosežena anatomska poravnava in ni prišlo do zapletov, se lahko bolniki vrnejo k prejšnjim dejavnostim in funkcijam.
Zgodnja mobilizacija je ključnega pomena, saj podaljšana neaktivnost privede do različnih zapletov. Problem ni samo atrofija mišic, temveč veliko hujše – dihalne ali krvne motnje.
Pri ljudeh, ki so bili deležni kirurškega posega, se fizioterapija začne po 1 ali 2 dneh počitka v postelji. Začne se s treningom majhnih gibov, prenosov sile in vadbe. Glavni cilji vključujejo izboljšanje ravni bolečine, moči, gibljivosti, hitrosti celjenja ter gibanja kolka, hrbtenice in noge.
Precej udobno se pacienti običajno počutijo že prvi mesec po poškodbi, rehabilitacija pa takrat še zdaleč ni zaključena.
V kliniki Medicofit trajanje rehabilitacije po zlomu medenice vedno prilagodimo vsakemu pacientu, saj se trajanje in izvedba vedno prilagodita vašemu napredku.
Naročite se na rehabilitacijo po zlomu medenice
Pomen fizioterapije pri rehabilitaciji po zlomu medenice
Fizioterapija ima ključno vlogo pri rehabilitaciji po zlomu medenice, saj pomaga pri obnovi funkcionalnosti, gibljivosti in moči ter zmanjšuje bolečino in tveganje za zaplete. V kliniki Medicofit se zdravljenje prične z diagnostično terapijo, kjer vas sprejme strokovnjak, specializiran za zdravljenje poškodb medenice in kolka.
Kakšno terapijo izvajamo na začetku? Na začetno fazo celjenja kosti lahko močno pozitivno vplivamo z diamagnetoterapijo PERISO in HiTop elektroterapijo.
Za uspešnejšo remodelacijo kosti se uporabljajo tudi terapevtski LASER in udarni globinski valovi – slednji so še posebej uspešni pri izgradnji močne, čvrste kosti.
Pri izbiri aktivnosti in terapij za obnovitev normalnega gibanja v nogi in kolku se osredotočamo na postopno prehajanje od pasivnih gibov, ki jih izvajamo na nogi in kolčnem sklepu, do aktivnih vaj in raztezanja.
Krepitev mišic je ključna v vsaki fazi okrevanja. Glede na napredek okrevanja, starost, moč in zdravstveno stanje bomo izbrali in vam pripravili prilagojen program kineziološke vadbe, ki bo pomagal obnoviti moč in gibljivost.
Poleg tega bomo s pomočjo učinkovitih vaj obnovili moč in vzdržljivost mišic v predelu kolka, ki so ključne za ravnotežje in trdnost med hojo ali izvajanjem drugih dejavnosti. Naš cilj je pospešiti čas okrevanja s pravilno izbranimi terapijami in vajami, ki vam bodo pomagale hitreje doseči vaše cilje rehabilitacije.
Želimo vam hitro in uspešno okrevanje!
Piccione F, Maccarone MC, Cortese AM, Rocca G, Sansubrino U, Piran G, Masiero S. Rehabilitative management of pelvic fractures: a literature-based update. Eur J Transl Myol. 2021 Sep 17;31(3):9933. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8495369/
Physio.co UK. (2018). Fractured Pelvis. Available from: https://www.physio.co.uk/what-we-treat/surgery/pelvis/fractured-pelvis.php/ . [Accessed: 5/2/2024].
ROC Reno Orthopedic Center. (2020). Broken Pelvis. Available from: https://www.renoortho.com/specialties/center-for-fracture-trauma/pelvis-fracture/ . [Accessed: 5/2/2024].
Meys G, Kalmet PHS, Sanduleanu S, et al.. A protocol for permissive weight-bearing during allied health therapy in surgically treated fractures of the pelvis and lower extremities. J Rehabil Med. 2019;51(4):290-297. doi:10.2340/16501977-2532 [PubMed] [Google Scholar]