Operacija kolka, natančneje menjava kolčnega sklepa, je ena najpogosteje opravljenih elektivnih operacij. Uspešnost operativnega posega je v veliki meri odvisna od poteka in trajanja vaše rehabilitacije. Vas zanima koliko časa traja rehabilitacija in kako poteka okrevanje?
Po podatkih ZZZS je v Sloveniji vsako leto opravljenih več kot 4.000 operacij totalne endoproteze kolka. S staranjem prebivalstva se iz leta v leto količina pacientov, ki potrebujejo operacijo kolka, le še povečuje, povečuje se pa tudi potreba po rehabilitaciji.
Operacija popolne menjave sklepa oz. endoproteze kolka vključuje odstranitev poškodovanega kolčnega sklepa (glave stegnenice in priležne jamice v medenični kosti) ter njegovo nadomestitev z umetnim kolčnim sklepom, izdelanim iz kovine ali trajnih sintetičnih materialov.
Cilj operacije kolka je lajšanje bolečin in ponovna vzpostavitev gibljivosti sklepa. Glavni vzrok za operacijo je huda artroza sklepa ali zlom kolka. Pri starejših, kjer so v kosteh že prisotne osteoporotične spremembe, za zlom kolka zadošča že padec s stojne višine.
Operacija pri artrozi kolka se običajno izvede le, če s konservativnimi ukrepi ne morete zmanjšati bolečine ali izboljšati gibljivosti. Okrevanje po operaciji menjave kolčnega sklepa se lahko med posamezniki močno razlikuje.
V nadaljevanju vam predstavljamo koliko časa traja rehabilitacija po operaciji kolka in kaj lahko pričakujete v poteku okrevanja.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji kolka
Koliko časa traja rehabilitacija po operaciji kolka?
Čas trajanja rehabilitacije po operaciji kolka je odvisen od vrste operacije, resnosti poškodbe in posameznih dejavnikov pacienta. Splošno pa lahko rečemo, da se rehabilitacija po operaciji kolka giblje od nekaj tednov do nekaj mesecev.
Koliko časa traja rehabilitacija po operaciji kolka oz. totalni endoprotezi? Po vstavitvi endoproteze kolka običajno traja 6 do 12 tednov, da pacient doseže normalne gibalne vzorce, vendar do polne povrnitve funkcije traja tudi do 1 leta. Trajanje je odvisno od več dejavnikov, med drugim od tega, kako aktivni ste bili pred operacijo, vaše starosti, prehrane, spremljajočih bolezni ter drugih dejavnikov zdravja.
V prvih nekaj dneh po operaciji se osredotočamo na zmanjšanje bolečine, otekanja in preprečevanje morebitnih zapletov – prvih nekaj tednov je ključno, da protezi zagotovimo optimalne pogoje za celjenje. Nato se postopoma uvaja terapevtska vadba, ki vključuje različne vaje za izboljšanje gibljivosti, moči in ravnotežja.
Po približno šestih tednih se običajno začnejo uvajati kompleksnejše vaje, v tem času pa običajno dosežemo tudi samostojno hojo brez pomoči. Program in trajanje rehabilitacije se vedno prilagodi glede na specifične potrebe posameznega pacienta.
V kliniki Medicofit ponujamo tudi predoperativno fizioterapijo, kjer bolnikom pomagamo doseči telesno kondicijo, ki jih bo pripravila na uspešno in hitrejše okrevanje. Če pred operacijo dosegate boljše normative mišične moči, lahko močno zmanjšate trajanje rehabilitacije po operaciji kolka.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji kolka
Kdaj se začne z rehabilitacijo po operaciji kolka?
Po operaciji zloma kolka se rehabilitacija običajno začne čimprej – že prvi dan po operaciji. Prvi cilji rehabilitacije vključujejo povečanje moči prizadete okončine ter preprečevanje atrofije na neprizadetem delu telesa.
Na začetku je priporočljiva izometrična vadba prizadete okončine v iztegnjenem položaju. Pri počitku oz. ležanju je treba paziti na izogibanje namestitvi blazine pod koleno, saj lahko povzroči fleksijsko kontrakturo kolka in kolena.
Ali bodo po operaciji kolka prisotne bolečine? Pričakujete lahko nelagodje v predelu kolka, bolečine v dimljah in stegnih. To je popolnoma normalno, saj se vaše telo prilagaja spremembam sklepov na tem območju. Pojavijo se lahko tudi bolečine v nogi in kolenu, ki so običajno povezane s spremembo dolžine noge. To je le eden od številnih razlogov, zakaj je pomembno, da se po operaciji vključite v rehabilitacijo.
Postopna mobilizacija prizadete okončine je ključna za doseganje popolne gibljivosti. Hitrost napredka rehabilitacije je odvisna tudi od vrste operacije. Na primer: rehabilitacija po protetični zamenjavi kolka običajno poteka hitreje in zahteva manjšo pazljivost v primerjavi s fiksacijo z žeblji ali ploščami ob zlomih.
V kliniki Medicofit najboljše funkcionalne izide vidimo pri pacientih, ki so k rehabilitaciji pristopili takoj po opravljenem posegu.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji kolka
Katere pogoste napake vidimo pri rehabilitaciji po operaciji kolka?
V kliniki Medicofit smo opazili, da pacientom velikokrat, v različnih fazah okrevanja, ni omogočena optimalna rehabilitacija. Pri pacientih, ki so se na nas obrnili po neuspešnem okrevanju, smo opazili glavne 3 težave:
Rehabilitacija je v zgodnjih fazah pogosto preveč agresivna, zlasti v smislu agresivnega pridobivanja gibljivosti. Pogosto se pacientom v tem obdobju ne posveča dovolj individualne prilagoditve, kar lahko vodi do nepotrebnega stresa na operiranem sklepu in povečuje tveganje za razmajanje proteze.
Na drugi strani pa se v kasnejših fazah rehabilitacije pogosto srečujemo z izzivom premajhne intenzivnosti terapevtskih ukrepov, zaradi česar pacienti ne dosežejo zadostne funkcije kolčnega sklepa. Nedovoljena mera previdnosti lahko omejuje progresijo rehabilitacije, kar ima za posledico neoptimalno okrevanje in omejeno povrnitev funkcionalnosti.
Pogosto se pri pacientih pojavi tudi anteriorna bolečina, ki se pogosto pojavi zaradi prezgodnje in prekomerne krepitve fleksorjev kolka. Razumevanje pravilnega ravnovesja med doziranim naporom in varnostjo postaja ključnega pomena, saj nedoslednost v pristopih lahko vodi do nepričakovanih težav in omejuje optimalen rezultat rehabilitacije po operaciji kolka.
Kako poteka rehabilitacija po operaciji kolka?
Po operaciji kolka je potrebno čimprej pričeti z rehabilitacijo. Ali ste vedeli, da se mišična moč znižuje za okoli 5 % na dan v prvem tednu imobilizacije?
V kliniki Medicofit se zdravljenje prične z diagnostično terapijo. Se že slišali za diagnostično terapijo? Strokovnjaki izvedejo temeljit diagnostični pregled, ki identificira specifične pooperativne primankljaje in izzive, hkrati pa ob pregledu že izvedemo prvo terapijo, ki ima biostimulativno in protibolečinko delovanje.
Na podlagi diagnostičnih ugotovitev oblikujemo prilagojen rehabilitacijski progam, ki vključuje sodobne tehnike zdravljenja.
V začetni fazi, ki traja približno 6 tednov, je osredotočenost na normalizacijo vzorca hoje s pomočjo pripomočkov in obnovitev kontrole nad mišicami spodnje okončine. Previdnostni ukrepi vključujejo izogibanje gibom, ki lahko povzročijo dislokacijo endoproteze, in izogibanje agresivnim pasivnim tehnikam raztezanja.
Vaje za povečanje gibljivosti vključujejo aktivno asistirane vaje in nežne pasivne tehnike znotraj omejitev. Predlagane terapevtske vaje vključujejo vaje za pridobivanje funkcionalnega vzorca hoje, izometrične vaje za mišice kolka, vaje prenosa teže in vaje za odpravljanje mišičnih primanjkljajev na drugih delih telesa.
Naslednja faza rehabilitacije, ki se običajno začne po 6-8 tednih, se osredotoča na pridobivanje mišične moči, vzpostavitev funkcionalne hoje brez pripomočka, vzpostavitev kontrole na eni nogi in izboljšanje funkcionalnosti pri vsakodnevnih opravilih. V tej fazi se nadaljuje z vajami za povečanje gibljivosti, vključno z aktivnimi vajami proti uporu.
Tretja faza začetne rehabilitacije, ki traja od 9 do 12 tednov, se osredotoča v povečanje mišične moči in vzdržljivosti ter omogočaneu hoje na daljše razdalje brez šepanja. Pomembno je spremljanje bolečine kolka po vadbi in omejitve kontaktne aktivnosti ter športov.
Vsem pacientom po začetni rehabilitacijo svetujemo še dolgoročno fizioterapijo. Čeprav se boste po začetnem obdobju fizioterapije počutili že veliko bolje, je za dolgoročno zdravje vaše endoproteze kolka pomemba dolgotrajna sistematična obravnava.Vrh obrazca
Več o rehabilitaciji po operaciji kolka, si lahko preberete v našem članku »Endoproteza kolka«
Želimo vam hitro in uspešno rehabilitacijo!
Zacharia Isaac , MD, Brigham and Women’s Hospital. (2023). Hip Surgery REhabilitation. Available from: https://www.msdmanuals.com/professional/special-subjects/rehabilitation/hip-surgery-rehabilitation. [Accessed: 1/2/2024].
Lee KJ, Um SH, Kim YH. Postoperative Rehabilitation after Hip Fracture: A Literature Review. Hip Pelvis. 2020 Sep;32(3):125-131. doi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7476786/
Soffin, E. and YaDeau, J. (2016). Enhanced recovery after surgery for primary hip and knee arthroplasty: a review of the evidence. British Journal of Anaesthesia, 117, pp.iii63.
Madara KC, Marmon A, Aljehani M, Hunter-Giordano A, Zeni J Jr, Raisis L. PROGRESSIVE REHABILITATION AFTER TOTAL HIP ARTHROPLASTY: A PILOT AND FEASIBILITY STUDY. Int J Sports Phys Ther. 2019 Jul;14(4):564-581.