Pri rehabilitaciji po operaciji gležnja se osredotočamo na celovito obnovo funkcionalnosti tega ključnega sklepa. Operativni posegi na gležnju so pogosto potrebni pri resnejših poškodbah, kot so zlomi, raztrganine vezi, nestabilnost gležnja, prosta telesa v sklepu ali druge kompleksne poškodbe.
Gleženj, kot nosilec celotne telesne teže, zahteva posebno pozornost pri rehabilitaciji. Z razvojem artroskopije, se je invazivnost večine posegov močno zmanjšala, kar ustvarja veliko boljše pogoje za celjenje.
Ali ste vedeli, da je v primerjavi z incidenco v drugih sklepih, artroza gležnja relativno redka? Predstavlja zgolj 1% vseh primerov artroznih obolenj in v kar 70% nastane kot posledica predhodne poškodbe.
Z rehabilitacijo po operaciji gležnja zagotovimo postopno vračanje gibljivosti, krepitev mišic, obnovitev stabilnosti in zmanjšanje bolečin. Fizioterapevti, specializirani za rehabilitacijo gležnja, so ključni člen pri zagotavljanju pravilne skrbi in nadzora nad procesom okrevanja.
Čas rehabilitacije po operaciji gležnja se lahko razlikuje glede na vrsto posega in resnost poškodbe. Strokovnjaki klinike Medicofit bodo individualno prilagodili program rehabilitacije, ki bo vključeval terapevtske vaje, raztezanje, mobilizacijo ter druge tehnike, s ciljem vrnitve pacienta na optimalno funkcionalno raven.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji gležnja
Kako izgleda proces rehabilitacije gležnja?
Proces rehabilitacije gležnja po operaciji predstavlja temeljni korak v povrnitvi optimalne funkcionalnosti sklepa. Po operativnem posegu se izvede temeljit pregled pooperativnega stanja, kjer se identificirajo specifične potrebe in izzivi pacienta.
Ali ste vedeli, da lahko s fizioterapevtsko rehabilitacijo pričnete že 1. dan po posegu? V kliniki Medicofit vsem pacientom priporočamo, da si termin rezervirajo pravočasno, saj si tako najlažje zagotovijo svoje mesto.
V zgodnji fazi rehabilitacije se osredotočamo na zmanjševanje bolečine v gležnju, otekanja ter vzpostavitev osnovne gibljivosti gležnja. V prvi fazi bodo vključene vaje za gibljivost gležnja brez obremenitve, skupaj s razteznimi vajami, ki odpravljajo negativne učinke imobilizacije.
Sledi postopno uvajanje vaje za okrepitev mišic, ki podpirajo gleženj, in izboljšanje propriocepcije. Fizioterapevtski pristop vključuje tudi terapevtske vaje za povečanje stabilnosti sklepa in obnovitev polne obsega gibljivosti.
V rehabilitaciji se uporabljajo kombinacije manualne terapije, terapevtskih vaj in instrumentalnih terapij. Z uporabo fizioterapevtskih naprav, kot so TECAR terapija, Summus LASER, diamagnetoterapija PERISO in elektrostimulacijo Hitop, ki omogočajo boljšo prekrvavitev, omogočajo optimalne pogoje za celjenje in delujejo protibolečinsko.
Raziskave kažejo, da lahko fizioterapevtska rehabilitacija gležnja učinkovito obnovi gibljivost in funkcionalnost. Pomagamo vam pri:
- Zmanjšanju bolečine, nelagodja in togosti
- Izboljšanju obsega gibanja in gibljivosti
- Krepitvi mišic, vezi in tetiv, ki podpirajo gleženj
- Preprečevanju nastajanja brazgotinjenja tkiva
- Krepitvi mišic odgovornih za stabilizacijo (medenično dno, hrbet, trebušne mišice)
Močne osrednje mišice omogočajo telesu, da deluje usklajeno, kar prispeva k ravnotežju, stabilnosti pri hoji in zmanjšuje tveganje za ponovno poškodbo gležnja.
Poleg tega se boste naučili pravilne drže, izbire obutve, razteznih vaj in ogrevanja pred športnimi dejavnostmi, kar zmanjšuje tveganje za ponovno poškodbo gležnja.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji gležnja
Koliko časa traja rehabilitacija po operaciji gležnja?
Trajanje rehabilitacije po operaciji gležnja je odvisno od več dejavnikov, vključno z vrsto opravljene operacije, resnostjo poškodbe, posameznikovim zdravstvenim stanjem, stopnjo telesne pripravljenosti in skladnostjo z rehabilitacijskimi smernicami.
Pri manjših artroskopskih posegih lahko čas rehabilitacije traja 1 do 2 meseca. Pri večjih posegih kot so raztrganine vezi, zlom gležnja ali kompleksnejše poškodbe pa tudi več kot 6 mesecev. Obdobje okrevanja je v tem primeru daljše zaradi potrebe po večji previdnosti (predvsem pri zlomih) in postopnem vračanju funkcionalnosti sklepa.
Pogoste napake pri rehabilitaciji po operaciji gležnja
Rehabilitacija po operaciji gležnja zahteva veliko mero pazljivosti – gre za sklep, ki nosi celotno telesno težo in je hkrati izredno gibljiv. Predstavljamo vam 3 pogoste napake, ki smo jih opazili pri pacientih, ki so se na nas obrnili po prvotno neuspešnem okrevanju v drugi ustanovi.
Pogoste napake v procesu rehabilitacije po operaciji gležnja se kažejo predvsem v nezadostni obnovi gibljivosti, še posebej v smeri dorzalne fleksije – kar pomeni premik stopala navzgor proti goleni. V nekaterih primerih je opaziti, da je obseg gibanja izolirano sicer primeren, vendar ne zadosten, ko je sklep obremenjen s telesno težo med prehodom kolena čez prste.
Ena od ključnih napak je tudi pomanjkljiva pozornost namenjena vzpostavitvi ustrezne gibljivosti spodnjega skočnega sklepa in stopala. To lahko vodi do trajnih deficitov v pronaciji in supinaciji stopala med obremenitvijo. Pacienti pogosto ne dosežejo zadostne moči mečne muskulature, kar je ključnega pomena za stabilnost gležnja.
Omeniti je treba tudi, da v okviru rehabilitacije pogosto ni dovolj pozornosti namenjene treningu sprednjih golenskih mišic, kar predstavlja veliko napako. Te mišice so odgovorne za stabilnost in nadzor stopala med hojo ter obremenitvijo, zato njihova zanemarjanje lahko vodi v podaljšano okrevanje in poveča tveganje za ponovno poškodbo.
V izogib pojavu napak med rehabilitacijo, je potreben obisk fizioterapevta, ki je specializiran za zdravljenje vašega specifičnega stanja!
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji gležnja
Pomen fizioterapije pri rehabilitaciji po operaciji gležnja
Fizioterapija po operaciji gležnja je ključna za uspešno okrevanje. Programi zdravljenja vključujejo obnovo gibljivosti, krepitev mišic, zmanjšanje bolečine, izboljšanje ravnotežja in postopno uvajanje obremenitve na gleženj.
Fizioterapevti vedno prilagajajo programe rehabilitacije posameznim potrebam pacienta, nudijo izobraževanje o pravilnih gibalnih vzorcih in preprečujejo morebitne zaplete. S pravilno rehabilitacijo prispevamo k hitrejšemu in učinkovitejšemu okrevanju ter vzpostavitvi optimalne funkcionalnosti gležnja.
Diagnostična terapija v kliniki Medicofit
Diagnostična terapija po operaciji gležnja predstavlja začetno fazo rehabilitacije, usmerjeno k optimizaciji okrevanja pacienta. Fizioterapevt diagnostik izvede temeljit diagnostični pregled, analizira napredek po operaciji ter oblikuje individualiziran terapevtski načrt.
Vas zanima kako zmanjšati oteklino po operaciji? V diagnostični postopek v kliniki Medicofit vključujemo tudi sodobne instrumentalne metode, ki vam pomagajo pri boljšem celjenju operativne rane, spodbujajo tkivno prekrvavitev in delujejo protivnetno. Pacient v okviru diagnostične terapije pridobi individualno obravnavo pri terapevti, ki je specializiran za poškodbe gležnja.
Želimo vam hitro in uspešno rehabilitacijo!
Athletic Physical Therapy. (2020). IS PHYSICAL THERAPY EFFECTIVE AFTER ANKLE SURGERY?. Available from: https://www.athleticpt.com/physical-therapy-after-ankle-surgery . [Accessed: 1/2/2024].
OrthoInfo. (2020). Foot and Ankle Conditioning Program. Available from: https://orthoinfo.aaos.org/en/recovery/foot-and-ankle-conditioning-program/ . [Accessed: 1/2/2024].
Richie, D., & Bullard, D. (2019). Postoperative Convalescence. Clinics in podiatric medicine and surgery, 36(1), 153–161. https://doi.org/10.1016/j.cpm.2018.09.002
Vega, J., Dalmau-Pastor, M., Malagelada, F., Fargues-Polo, B., & Peña, F. (2017). Ankle Arthroscopy: An Update. The Journal of bone and joint surgery. American volume, 99(16), 1395–1407. https://doi.org/10.2106/JBJS.16.00046
Ankle Arthroscopy . (2018). Exercise and Weight Bearing. Available from: http://www.ankle-arthroscopy.co.uk/rehab-protocol/exercise-and-weight-bearing/. [Accessed: 1/2/2024].
The Orthopaedic Clinic. (2015). Recovery After Foot and Ankle Surgery. Available from: https://www.orthoclinic.co.nz/patient-info/conditions-procedure/foot-ankle/recovery-after-foot-and-ankle-surgery/. [Accessed: 1/2/2024].