Nenadna prometna nesreča, močen udarec v trebuh ali padec z višine – v trenutku, ki traja le sekundo, se lahko zgodi poškodba, ki jo zlahka spregledamo, a ima lahko usodne posledice – poškodba trebušne prepone.
Poškodba trebušne prepone je pogosto prikrita, a nevarna poškodba, pri kateri lahko, ob resnejši deformaciji, pride do zdrsa trebušnih organov v prsni koš, kar povzroči resne zaplete z dihanjem in delovanjem srca. Poškodba je najpogosteje posledica topih ali vbodnih poškodb, ki so posledica močne zunanje sile ali celo predrtja z ostrim predmetom.
Poleg kirurške obravnave ima ključno vlogo tudi fizioterapija, ki pomaga pri ponovni vzpostavitvi normalnega dihanja, moči dihalnih mišic ter splošne telesne zmogljivosti.
V tem članku bomo razkrili, zakaj sta hitra diagnoza in zdravljenje ključna, kako prepoznati potencialno poškodbo trebušne prepone ter kakšne so možnosti zdravljenja.
Naročite se na fizioterapevtsko zdravljenje poškodbe trebušne prepone

Trebušna prepona, strokovno imenovana diafragma je glavna dihalna mišica v človeškem telesu in ima ključno vlogo pri vdihu. Ob kontrakciji se ta spušča navzdol in s tem omogoča širjenje pljuč ter vstop zraka v dihalne poti. Diafragma ima kupolasto obliko, strukturno pa ločuje prsni koš od trebuha.
Anatomsko je pritrjena na spodnji del prsnice, notranjo površino spodnjih šestih reber in ledveni predel hrbtenice preko močnih tetivnih struktur.
V preponi se nahaja tudi več pomembnih odprtin, skozi katere potekajo ključne strukture:
- aortna odprtina,
- ezofagealna odprtina (prehod požiralnika) in
- prehod spodnje vene cave.
Ravno zaradi svoje lege in funkcije je trebušna prepona izpostavljena poškodbam, kar pogosto vodi do natega ali pretrganja mišičnih vlaken!
Poškodba trebušne prepone je sicer redka, a potencialno resna poškodba, ki pogosto ostane neprepoznana ob prvem pregledu. Najpogosteje nastane kot posledica hudih travmatskih poškodb, pri čemer so nekateri posamezniki bolj izpostavljeni tveganju zaradi določenih dejavnikov.
Dejavniki tveganja
Med najpogostejše dejavnike tveganja uvrščamo:
- prometne nesreče (zlasti čelni trki, zaradi nenadnega povečanja intra-abdominalnega pritiska),
- padci z višine (močni udarci ob podlago),
- vbodne ali strelne rane (v predelu trebuha ali spodnjega dela prsnega koša),
- kirurški zapleti (pri abdominalnih ali torakalnih operacijah),
- hudi fizični napori (pri športih lahko pride do preobremenitve mišičnih vlaken trebušne prepone),
- predhodne poškodbe prepone in
- povečanje intra-abdominalnega tlaka (pri osebah s kroničnim kašljem ali astmo in ob zadrževanju dihanja med naporom).

Poškodba trebušne prepone je stanje, ki se lahko razvije kot posledica travme ali pretiranega intra-abdominalnega pritiska. Simptomi so lahko sprva blagi in nespecifični, v resnejših primerih pa se lahko kasneje stopnjujejo in slabšajo.
Med najpogostejše simptome sodijo:
- bolečina v prsnem košu ob dihanju ali gibanju,
- dispneja (oteženo dihanje),
- občutek tiščanja v trebuhu,
- slabost,
- zmanjšana kapaciteta pljuč,
- spremembe položaja organov in
- težave pri požiranju.
Večina simptomov poškodbe trebušne prepone je povezana z dihalno funkcijo.
Naročite se na fizioterapevtsko zdravljenje poškodbe trebušne prepone
Zdravljenje in vloga fizioterapije

V akutni fazi poškodbe je ključnega pomena takojšnje obvladovanje zdravstvenega stanja. To običajno vključuje počitek, hladne obkladke in protivnetno terapijo, medtem ko je v resnejših primerih nujen obisk zdravnika. V vsakem primeru je pomembno, da se za nekaj časa izogibamo naporom in dejavnostim, ki bi stanje lahko še poslabšale.
Ko je stanje stabilizirano, se lahko prične s procesom rehabilitacije. Za obravnavanje strukturnih poškodb se uporabljajo instrumentalni postopki, kot je Summus laser, ki pomagajo pri procesu celjenja tkiva in pospešujejo regeneracijo.
V sklopu celostne obravnave fizioterapevt posamezniku predpiše in pokaže vaje za izboljšanje gibljivosti in povečanje moči trebušnih mišic ter stabilnosti trebušne prepone. To je izrednega pomena za preprečevanje dodatnih komplikacij in zagotovitev normalnega funkcioniranja trebušne prepone. Ključno je ponovno vzpostaviti pravilen vzorec dihanja.
Ob povrnitvi normalne funkcije trebušne prepone je pomembno vzdrževanje stanja. To vključuje preventivne preglede in redno telesno (aerobno) aktivnost. Izrednega pomena je dosledno izvajanje vaj za krepitev trebušnih mišic, izboljšanje drže in izvajanje dihalnih vaj. Poudarek je na dolgoročni stabilnosti in zdravju trebušne prepone, kar zagotavlja, da ne pride do nadaljnjih komplikacij.
ŠTUDIJA PRIMERA
Osnovni podatki o pacientu: 58-letni gospod, po poklicu skladiščnik, je prišel na fizioterapevtsko zdravljenje po operativnem posegu zaradi levostranske diafragmatične hernije, do katere je prišlo zaradi padca skladiščnega materiala na gospodov trup iz treh metrov.
Začetno stanje: Operativno zdravljenje je omogočilo stabilizacijo vitalnih funkcij in povrnitev funkcionalnosti. Kljub temu pa je ob začetnem pregledu gospod poročal o težavah z dihanjem, hitrejši utrujenosti in bolečinah v križu.
Cilji zdravljenja: Odpraviti bolečine v križu, izboljšati gibljivost hrbtenice ter izboljšati dihalno funkcijo.
Potek zdravljenja: Zdravljenje se je uvodoma osredotočalo na zmanjšanje bolečin z instrumentalnimi tehnikami – HiTop elektroterapijo in Summus laserjem. Hkrati je bil velik poudarek je bil na izboljšanju mobilnosti prsnega koša kot tudi torakalne hrbtenice. Prav tako so se izvajale prilagojene dihalne vaje za izboljšanje pljučne funkcije in povečanje inspiratornega volumna.
Končno stanje: Pacient je sočasno z izboljšanjem dihalne funkcije poročal tudi o izboljšanju gibljivosti celotne hrbtenice. Ob koncu zdravljenja bolečine v križu več niso bile prisotne.
Fizioterapija ima pomembno vlogo pri obravnavanju posledic poškodbe diafragme, saj pravilno usmerjena terapija pomaga pri obnovi gibljivosti, izboljšanju dihalne funkcije in zmanjšanju bolečin!
Prognoza in trajanje rehabilitacije
Prognoza je pri poškodbah trebušne prepone večinoma izredno dobra, kljub temu pa je odvisna od resnosti poškodbe.
Pri blagih do zmernih poškodbah se lahko popolno okrevanje pričakuje v 4 do 6 tednih, medtem ko pri hujših poškodbah rehabilitacija traja tudi do 16 tednov.
Klinika Medicofit s celostnim pristopom in učinkovito rehabilitacijo zagotavlja optimalno okrevanje po poškodbi trebušne prepone!
Diaphragm Anatomy and Differential Diagnosis. (b. d.). Physiopedia. Pridobljeno 25. april 2025, s https://www.physio-pedia.com/Diaphragm_Anatomy_and_Differential_Diagnosis
Furák, J. in Athanassiadi, K. (2019). Diaphragm and transdiaphragmatic injuries. Journal of Thoracic Disease, 11(Suppl 2), S152–S157. https://doi.org/10.21037/jtd.2018.10.76
Hammer, M. M., Raptis, D. A., Mellnick, V. M., Bhalla, S. in Raptis, C. A. (2017). Traumatic injuries of the diaphragm: overview of imaging findings and diagnosis. Abdominal Radiology, 42(4), 1020–1027. https://doi.org/10.1007/s00261-016-0908-3
Hannan, L. M., De Losa, R., Romeo, N. in Muruganandan, S. (2022). Diaphragm dysfunction: a comprehensive review from diagnosis to management. Internal Medicine Journal, 52(12), 2034–2045. https://doi.org/10.1111/imj.15491