Pekoča bolečina v kolku se razvije, kadar je katerakoli od sklepnih komponent – hrustanec, mišice, kite, živci ali sklepni prostor – okvarjena, poškodovana ali ne deluje optimalno.
Bolečina v kolku je lahko pekoča, ostra ali zbadajoča ter pogosto seva po nogi navzdol. Če bolečine v kolku ne zdravimo pravilno, lahko postane tako omejujoča, da ne zmorete niti preproste dejavnosti, kot je hoja.
Pekoč občutek v kolku je lahko posledica številnih stanj, kot so burzitis kolka, nateg mišice, ukleščen živec ali številne druge – več v nadaljevanju.
Ali ste vedeli, da ima kar ena petina starejših od 60. let, vsakodnevne bolečine v kolku?
Razumevanje in učinkovito obvladovanje teh bolečin zahteva specializiran pristop, kjer igra ključno vlogo specialna fizioterapija. Kako vam do svobodnega gibanja brez bolečin pomagamo v kliniki Medicofit, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje pekoče bolečine v kolku
Trohanterni burzitis kolka
Burzitis kolka je eden najpogostejših vzrokov za pekočo bolečino v kolku. V kolku so majhne, blažilne vrečke, imenovane burze, ki pomagajo blažiti gibanje kosti in mehkih tkiv v sklepu. Burze, ki običajno zmanjšujejo trenje, se lahko vnamejo po poškodbah, zaradi ponavljajočih se gibov ali nekaterih bolezenskih stanj, kot so revmatoidni artritis, putika ali sladkorna bolezen
Pacienti z burzitisom kolka lahko poročajo o ostri pekoči bolečini v kolku in zunanjem delu stegna. Pri mnogih ljudeh se bolečina stopnjuje ponoči, ko ležijo na boku ali kadar vstanejo po dolgem počitku.
Bolečino lahko poslabšajo tudi dolgotrajne aktivnosti, kot so hoja, vzpenjanje po stopnicah ali sklanjanje. Najpogostejši vzroki za burzitis kolka so poškodbe, kot so padec na kolk ali udarec ob trdo površino, športne dejavnosti ali operacije v predelu kolka.
Femoroacetabularna utesnitev (FAI)
Utesnitveni sindrom kolka ali femoroacetabularna utesnitev kolka (FAI) nastane kot posledica nepravilnega drgnjenja med sklepno jamico (acetabulum) in glavico stegnenice. Bolečina zaradi utesnitve je lahko posledica poškodbe labruma – hrustančnega obroča, ki deluje kot tesnilo okrog jamice, ali degenerativne bolezni.
FAI se običajno razvije zaradi prirojenih deformacij kolka ali travmatske poškodbe. Zaradi obrabe hrustanca in trenja, ki ga povzroča drgnjenje kosti v sklepu, prihaja do pospešenih degenerativnih sprememb.
Če simptomi ne izzvenijo, boste morali obiskati fizioterapevta, ki bo ugotovil natančen izvor vaše bolečine in vam ponudil primerno možnost zdravljenja. Čim dlje se boleči simptomi ne zdravijo, tem večjo škodo lahko FAI povzroči v kolku.
Poškodba labruma kolka
Do raztrganine labruma kolka pride, ko se poškoduje obroč hrustanca, ki stabilizira kolčni sklep – labrum. Če labrum ne blaži udarcev, lahko čutite globoko pekočo bolečino v kolku ali dimljah. Včasih so raztrganine labruma zelo majhne in ne čutite ničesar, razen med zahtevnimi dejavnostmi, kot je tek.
Prekomerno raztezanje med tekom, zlasti brez treninga moči, lahko povzroči neravnovesje mišične moči v mišicah in kitah, ki obdajajo kolk. Za absorpcijo sil pri teku so potrebne močne štiriglave stegenske mišice, zadnjične mišice, mišice hrbta in trebušne mišice. Neravnovesje teh mišic lahko povzroči mehansko okvaro struktur, ki podpirajo kolk.
Občutek, ki ga čutite, je odvisen od lokacije raztrganine. Naši pacienti največkrat poročajo o pekoči bolečini v kolku, ki jo spremlja klikanje in škripanje v kolku med gibanjem. Vse močnejša bolečina je opozorilni znaki, da gre morda za raztrganino labruma kolka.
Utesnitev živca v kolku
Če ste po daljšem sedenju kdaj doživeli oster, pekoč občutek ali odrevenelost in mravljinčenje, ki se širi po nogi, imate morda stisnjen živec v kolku. Živec, ki je stisnjen dlje časa, lahko povzroči celo mišično šibkost.
Pekoča bolečina v kolku zaradi ukleščenega živca je lahko zelo huda. Bolečine se lahko pojavijo, ko se premikate, ali povzročijo šepajočo hojo. Neredko pacienti poročajo tudi o odrevenelosti, ki se širi po nogi navzdol – išias.
Do utesnitve živca v kolku lahko vodijo:
Če imate stisnjen živec v kolku, hoja običajno bolečino le še poslabša. Bolj ko se boste ukvarjali z aktivnostjo, hujša bo bolečina. V kolikor pekoča bolečina v nekaj dneh ne izgine, bo potreben obisk fizioterapevta.
Naročite se na zdravljenje pekoče bolečine v kolku
Specialna fizioterapija igra pomembno vlogo pri obvladovanju pekočih bolečin v kolku. V kliniki Medicofit vas sprejme strokovnjak, ki je ukvarja s patologijami kolka in poskrbi za zmanjšanje bolečin, povečanje gibljivosti in izboljšanje funkcionalnosti.
Prvi korak do okrevanja je diagnostična terapija – inovativen pristop, ki smo ga razvili sami in ga izvajamo edini v Sloveniji. Diagnostična terapija je sestavljena iz diagnostičnega pregleda, kjer bomo ocenili gibalno biomehaniko, mišično moč in druge dejavnike, ter akutne terapije – tako že pri prvem pregledu izvedemo prvo zdravljenje!
Ciljana terapevtska vadba se osredotoča na krepitev mišic okoli kolka, s čimer se zmanjšuje bolečina in obremenitev sklepa. Manualna terapija se uporabljata za sprostitev napetih mišic, posturalna vzgoja pa vas uči pravilne telesne drže.
Lespasio M. J. (2022). Lateral Hip Pain: Relation to Greater Trochanteric Pain Syndrome. The Permanente journal, 26(2), 83–88. https://doi.org/10.7812/TPP/21.110
Chamberlain R. (2021). Hip Pain in Adults: Evaluation and Differential Diagnosis. American family physician, 103(2), 81–89.
Healthline MD. (2023). Everything You Should Know About Managing and Preventing a Pinched Nerve in the Hip. Available from: https://www.healthline.com/health/pinched-nerve-in-hip . [Accessed: 25/1/2024].
Shamard Charles MD, MPH. (2023). Burning Sensation in Hip: Causes and Treatment. Available from: https://www.verywellhealth.com/burning-hip-pain-5094244 . [Accessed: 25/1/2024].