Ali vas mučijo bolečino v kolenu zaradi poškodbe meniskusa? Morda vas čaka operacija meniskusa in vas zanima, kaj se pravzaprav zgodi med posegom in kako poteka rehabilitacija?
V nadaljevanju bomo odgovorili na vaša vprašanja in razkrili potek enega najpogostejših kirurških posegov v ortopediji – operacije meniskusa.
Operacija meniskusa je kirurški poseg, pri katerem popravimo (zašijemo) ali odstranimo poškodovan meniskus. Ko gre za zdravje naših kolen, imajo meniskusi ključno vlogo pri zagotavljanju stabilnosti, gibljivosti in vzdržljivosti kolenskega sklepa.
Poškodbe meniskusa so pogoste pri ljudeh, ki se ukvarjajo s športi, pri katerih prihaja do velikih obremenitev, rotacijskih gibov (zasukov) v kolenu in nenadnih sprememb smeri gibanja – pivotiranje z žogo, košarka, smučanje, tenis.
Ali ste vedeli, da so ima kar 35% ljudi po 50. letu prisotno raztrganino meniskusa? Raztrganine (predvsem manjše) so lahko prikrite in nastanejo zaradi degenerativnih sprememb (staranja) brez jasnega poškodbenega dogodka.
V nadaljevanju vam predstavljamo potek operacije meniskusa, razkrivamo kaj lahko pričakujete v obdobju okrevanja in kako poteka rehabilitacija v kliniki Medicofit.
Meniskus v kolenskem sklepu je fibrozno-hrustančna struktura, ki zavzema obliko črke C. V vsakem kolenu imamo dva – medialnega (notranja stran) in lateralnega (zunanja stran). Njuna izjemna vloga se kaže v prenosu obremenitev z zgornjega dela stegnenice na spodnji del golenice in v zagotavljanju stabilnosti sklepa.
Ali ste vedeli, da je medialni meniskus kar 5-6 krat pogosteje poškodovan? Prav tako, je prav medialni meniskus veliko bolj podvržen ponovni poškodbi po operaciji.
Oba meniskusa usklajeno izpolnita neskladnost površin med okroglo stegnenico in ploščato golenico, kar prispeva k porazdelitvi pritiska, absorpciji sklepnih stresev, vzdrževanju sklepne stabilnosti, prehrani sklepnih površin ter enakomerni porazdelitvi sinovialne tekočine v celotnem sklepu.
Kljub svoji majhnosti in kompaktni strukturi večji del meniskusa ne vsebuje žil (je avaskularen). Prehranjuje se s sinovialno tekočino, ki kroži znotraj sklepa, pri čemer ima le periferni del nekaj omejenih žilnih povezav. Notranji del meniskusa in njegov srednji del se prehranjujeta preko difuzije hranilnih snovi – avaskularna cona je manj dovzetna za zdravljenje.
Del, ki ga oskrbujejo krvne žile, se imenuje tudi “rdeča-rdeča” cona zaradi svoje dobro prekrvljene narave. To območje je za kirurške posege, kot je šivanje, najprimernejše, saj omogoča najboljše izide celjenja.
Kdaj je potrebna operacija meniskusa?
Naj vam povemo, da vsaka poškodba meniskusa ne zahteva kirurškega posega. Odločitev glede vrste zdravljenja je v veliki meri odvisna od vrste in lokacije poškodbe, starosti poškodovanca, stopnje aktivnosti in pridruženih poškodb.
Operacija je kot prva izbira indicirana pri ukleščenem meniskusu (zaklenjeno koleno) ali ob pridruženih poškodbah ostalih kolenskih struktur. Pogosto so ob meniskusu poškodovane še stranske ali križne vezi v kolenu.
Ali ste vedeli da se pri več kot 80% poškodb meniskusa kot prva izbira terapije priporoča fizioterapevtska rehabilitacija? Večina raztrganin je namreč manjših in ne zahtevajo kirurškega posega.
Operacija meniskusa se običajno priporoča mlajšim, zdravim in aktivnim posameznikom, saj pri mlajših pričakujemo boljše celjenje in hitrejše okrevanje po operaciji.
Na temo učinkovitosti kirurškega posega v primerjavi s fizioterapevtsko rehabilitacijo, je bilo opravljenih več študij, kjer se je izkazalo, da so dolgoročni izidi zdravljenja obeh metod popolnoma enaki.
V kliniki Medicofit svojim pacientom priporočamo, da najprej poskusijo z ne-operativnimi metodami, saj vsak kirurški poseg v kolenu znatno poveča tveganje za hitrejšo obrabo sklepa (artrozo), zaradi spremenjene biomehanike po operaciji meniskusa.
Naročite se na rehabilitacijo poškodbe meniskusa
Potek operacije meniskusa
Osnovno načelo artroskopske kirurgije meniskusa temelji na maksimalnem ohranjanju zdravega tkiva ter minimalni odstranitvi poškodovanega dela meniskusa. V primeru poškodb se, kadar je le mogoče, poskuša poškodovane dele meniskusa zašiti nazaj v prvotno stanje.
Glavni cilj zdravljenja meniskusnih poškodb je ohraniti čim večji del meniskusa, saj lahko odstranitev tega pomembnega strukturnega elementa privede do prezgodnjega nastanka artroze kolena.
Pomembno je opozoriti, da lahko odstranitev meniskusa povzroči znatno povečanje obremenitve kolenskega sklepa.
Ali ste vedeli, da raziskave kažejo, da se lahko po odstranitvi meniskusa kontaktne obremenitve med golenico in stegnenico povečajo za od 40% do 700%? Zato je ohranjanje čim večjega dela meniskusa ključno za dolgoročno zdravje kolenskega sklepa.
Vprašanje glede šivanja meniskusa pa vključuje več vidikov. Kdaj je šivanje primerno? Pri kom je šivanje najprimernejše? To so dileme, ki jih je potrebno celostno obravnavati. Odločitev za šivanje meniskusa temelji na starosti pacienta, vrsti poškodbe, območju poškodbe in drugih kliničnih dejavnikih.
Pomembno dejstvo je, da je le manjši zunanji del meniskusa prekrvljen z žilami, kar je prikazano na sliki spodaj. To ima pomembno vlogo pri odločanju glede vrste kirurškega posega.
Meniskus lahko razdelimo na tri cone glede na stopnjo prekrvavitve:
- zunanja cona, imenovana “rdeča-rdeča“, ki meri manj kot 3 mm v širino;
- srednja cona, imenovana “rdeča-bela“, ki meri med 3 in 5 mm v širino;
- notranja cona, imenovana “bela-bela“, ki meri več kot 5 mm v širino.
Ali ste vedeli, da je prav zaradi te slabe prekrvavitve, za šivanje primernih manj kot 5% poškodb meniskusa?
V strokovni skupnosti prevladuje mnenje, da je šivanje meniskusa smiselno predvsem v zunanjem območju “rdeča-rdeča”. Ko poškodba meniskusa sega v notranje cone, torej v “rdeča-bela” in “bela-bela”, je bolj primerna delna odstranitev meniskusa – parcialna meniscektomija.
Predoperativna priprava
V kolikor vas čaka operacija meniskusa, vam priporočamo izvedbo pred-operativne fizioterapije. Po kirurškem posegu so ob-kolenske mišice podvržene atrofiji, zato je ključnega pomena da telesu pred operacijo zagotovimo izgradnjo zaloge mišične moči in mase.
Pridobivanje moči in gibljivosti v kolenu pred posegom bo izboljšalo vaše okrevanje po operaciji meniskusa. Mišice igrajo zelo pomembno vlogo pri stabilizaciji kolena in reagirajo na obremenitev, ki je nanje postavljena.
Z zmanjšanjem obremenitve (imobilizacija, zmanjšano obremenjevanje), ki sledi po operaciji meniskusa, mišice oslabijo in posledično atrofirajo.
Koristi pred-operativne priprave v kliniki Medicofit vključujejo:
- Vrnitev obsega gibljivosti na normalno raven,
- Povečanje mišične moči v nogah in v jedru telesa,
- Izboljšanje ravnotežja in propriocepcije,
- Ohranjanje kondicije kot priprava na poseg,
- Zmanjšanje časa do popolnega okrevanja po operaciji,
- Zmanjšanje tveganja za po-operativne zaplete.
V kliniki Medicofit izvajamo pred-operativno pripravo v trajanju vsaj 8 tednov. Na ta način zagotovimo uspešnost posega in vam omogočimo hitrejšo rehabilitacijo.
Potek kirurškega posega
Operacija običajno poteka v lokalni ali splošni anesteziji. Skoraj izključno se kot kirurška tehnika uporablja artroskopija kolena, kjer kirurg skozi 2 majhna reza (incizicija) vstopi v kolenski sklep.
Skozi prvi rez v koleno vstavimo endoskopsko kamero – artroskop, ki nam pri dobri povečavi omogoča jasen vpogled v kolenski sklep. Drugi rez pa je namenjen uvajanju kirurških instrumentov, ki omogočajo izvedbo posega.
Pred začetkom posega kirurg kolenski sklep dobro izpere s fiziološko raztopino, kar mu omogoča dober pregled celotnega sklepa. Na tem mestu kirurg oceni stanje meniskusa in ostalih sklepnih struktur.
Ali ste vedeli, da med posegom pogosto odkrijemo tudi poškodbe sklepnega hrustanca? Če je vidno luščenje sklepnega hrustanca, se ga med posegom zgladi in primerno oskrbi.
Glede na lokacijo in vrsto poškodbe lahko meniskus zašijemo ali odstranimo.
Šivanje meniskusa se v praksi izvaja zelo redko (pri manj kot 3% poškodovancev). Kirurg bo razšrganino zašil s posebnimi resorbilnimi šivi. V večini primerov, zaradi slabe sposobnosti celjenja meniskusa, poškodovani del odstranimo – ta postopek se imenuje parcialna meniscektomija.
Zaradi odstranitve dela meniskusa, ki deluje kot blažilec sil med kostmi, je ta del kolenskega sklepa po operaciji podvržen hitrejšemu nastanku obrambnih sprememb.
Rehabilitacija po operaciji meniskusa
Čas okrevanja po operaciji meniskusa je odvisen od vrste posega, ki je bil izveden. V primeru popravila meniskusa, kjer je bil meniskus zašit, je rehabilitacija običajno nekoliko daljša kot pri delni odstranitvi poškodovanega dela meniskusa.
Ali ste vedeli, da se lahko čas do povratka k normalni aktivnosti »raztegne« tudi do 1 leta ? Celoten proces okrevanja po operaciji meniskusa lahko traja med približno šestimi tedni in tremi meseci, v kolikor pa niste deležni celostne fizioterapevtske rehabilitacije pa se čas do okrevanja izredno podaljša.
Raziskave kažejo, da pospešen program rehabilitacije, vključno z mobilizacijo in polno obremenitvijo, prinaša boljše rezultate ter izboljšano gibljivost, moč in povratek k prejšnji aktivnosti.
Pomemben dejavnik je tudi mehanizem poškodbe (travmatičen ali postopen) ter valgusna deformacija (kot zunanjega iztegnjenega sklepa ali kosti), kjer je pristop k vadbi po operaciji lahko bolj previden.
Kako hitro poteka okrevanje po operaciji meniskusa?
Fizioterapija ima ključno vlogo pri okrevanju po operaciji meniskusa in pomaga pacientom povrniti moč, gibljivost in funkcionalnost kolena.
Postopek rehabilitacije je običajno razdeljen v več faz, pri čemer se vsaka faza osredotoča na določene cilje in vaje. Čas potreben do popolnega okrevanja je v veliki meri odvisen od posameznika in njegove predoperativne priprave, zato se trajanje določene faze pri pacientih precej razlikuje.
Zgodnja faza okrevanja (prvih nekaj dni do tednov):
- Zmanjševanje otekline, lajšanje bolečine in učenje pravilne hoje z berglami.
- Koleno pasivno razgibavamo, vendar le do kota 90 stopinj.
- Vaje za aktivacijo mišic stegna (kvadricepsov) in spodbujanje krvnega obtoka in regeneracije.
- Krepitev mišic stopala in gležnja za izboljšanje ravnotežja.
Srednja faza okrevanja (2 do 6 tednov):
- Postopno uvajanje obremenitev in telesne teže na koleno, običajno s pomočjo delne obremenitve in opornice.
- Aktivno gibanje kolena s pomočjo specifično prilagojenih vaj.
- Krepitev stegenskih mišic in mišic okoli kolena s fizioterapevtskimi vajami.
- Vključevati se začnejo statične in dinamične vaje za izboljšanje ravnotežja in stabilnosti.
Napredna faza okrevanja (6 tednov do 3 mesecev):
- Nadaljnje napredovanje v težavnosti terapevtskih vaj za krepitev mišic, vključno s povečevanjem obremenitev in intenzitete.
- Po dobrem mesecu boste že lahko izvajali vaje za izboljšanje funkcionalnosti, kot so počepi, dvigovanje noge in hoja po stopnicah.
- Dinamične vaje za koordinacijo in stabilnost, kot so pliometrične vaje (skoki) pod nadzorom terapevta in zadostnem napredku.
Nadaljnja rehabilitacija (3 do 6 mesecev in naprej):
- Nadaljnje povečevanje intenzivnosti in težavnosti vaj za izboljšanje moči, gibljivosti in funkcionalnosti kolena.
- Vključevanje športno specifičnih vaj, če se pacient ukvarja s športom.
- Nadaljevanje treninga ravnotežja, koordinacije in propriocepcije za preprečevanje ponovnih poškodb.
- Postopno vračanje k polni športni dejavnosti pod nadzorom fizioterapevta.
Pomembno je, da se vsaka faza izvaja pod nadzorom izkušenega strokovnjaka, ki bo prilagodil terapevtski program posameznikovim potrebam in napredku.
Skladnost s programom rehabilitacije in sodelovanje pacienta je ključna za uspešno okrevanje in ponovno pridobitev optimalne funkcionalnosti vašega kolena.
V Fizioterapija smo pripravili celostni načrt rehabilitacije, ki vam ga predstavljamo v nadaljevanju.
Celostna rehabilitacija v kliniki Medicofit
V kliniki Medicofit verjamemo v celostno individualno rehabilitacijo po operaciji meniskusa, zato za vsakega pacienta pripravimo individualen načrt zdravljenja.
Rehabilitacija v naši kliniki poteka v štirih fazah, ki so tesno povezane in prepletene : diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.
Diagnostični pregled po operaciji
Za primerno načrtovanje specifičnega zdravljenja na začetku rehabilitacije izvedemo temeljit diagnostični pregled operiranega kolena.
Ocenimo izid operacije, napredek celjenja brazgotine in pregled vaših izvidov. V rehabilitaciji vedno upoštevamo navodila kirurga ob odpustu in izvide pacientom obrazložimo.
Opravi se analiza zmogljivosti in stabilnosti kolena, mišične moči, gibljivosti in obseg pooperativnega edema, za spremljanje napredka pri zdravljenju. Na podlagi ugotovitev pri diagnostičnem pregledu bomo za vas pripravili individualni načrt rehabilitacije.
Akutna fizioterapija
V akutni fazi po operaciji je fizioterapevtsko zdravljenje usmerjeno v lajšanje bolečine, zmanjšanje pooperativnega edema (otekline), povrnitvi polnega obsega gibanja in čim boljšemu celjenju brazgotine.
Okrevanje poteka občutno hitreje pri odstranitvi dela meniskusa, saj lahko nogo hitro obremenimo. Medtem, ko se po šivanju meniskusa rehabilitacija precej podaljša, saj je v akutni fazi potrebno koleno dlje časa razbremenjevati.
Izvaja se kombinacija specialne fizioterapevtske vadbe, manualne terapije, sklepne mobilizacije in instrumentalne terapije.
Fizioterapevtske vaje so v akutni fazi usmerjene obnovitvi gibljivosti v kolenu in ponovni vzpostavitvi nadzora nad sprednjo in zadnjo stegensko mišico – vzpostaviti je potrebno pravilno mišično razmerje med fleksijo in ekstenzijo kolena.
Izrednega pomena so tudi vaje za propriocepcijo in ravnotežje, ki nam pomagajo vzpostaviti pravilen vzorec in biomehaniko hoje.
Sočasno izvajamo tudi instrumentalno terapijo, ki nam pomaga pospešiti procese celjenja, izboljša tkivno prekrvavitev, zmanjšuje pooperativne edeme in pomaga pri lajšanju bolečin.
Več o fizioterapiji in sosledju izvajanja vaj po operaciji kolena si lahko preberete v našem članku »Fizioterapija po artroskopiji kolena«.
Postakutna kineziologija
Po zaključku akutne faze zdravljenja se prične kineziološka faza, kjer vašemu kolenu povrnemo polno obremenilno kapaciteto in optimalno funkcijo.
Specialna kineziološka vadba je usmerjena v izboljšanje stabilnosti v kolenskem sklepu in dosegu polne gibljivosti. Običajno lahko v 6 tednih koleno okrepimo do te mere, da začnemo v terapijo vključevati kompleksnejše vaje.
Ob zadovoljivem napredku začnemo postopno vključevati še vaje za agilnost in pliometrijo, ki spodbujajo uspešno vrnitev v šport in zmanjšujejo tveganje za nastanek poškodb.
Vadba se izvaja pod strokovnim nadzorom in se stopnjuje glede na zmožnosti posameznika. Ob zaključku zdravljenja se izvede še aplikacija testne baterije za koleno, ki pokaže uspešnost zdravljenja in še dodatno spodbudi pacientovo samozavest obremenitve kolena.
Preventivna kinezioterapija
Po vsakem posegu v kolenskem sklepu se izrazito poveča tveganje za nastanek artroze, zato je še toliko pomembneje dolgoročno vzdrževanje optimalnega stanja vašega kolena. V ta namen smo v kliniki Medicofit pripravili še postrehabilitacijski program.
Preventivni program je usmerjen v krepitev celotnega telesa in ohranjanje mišične simetrije in moči obkolenskih mišic. Na ta način uspešno preprečimo nastanek novih poškodb ali obrabe.
Ali ste vedeli, da se po operaciji medialnega meniskusa v več kot 35 % raztrganina ponovi? Nastanek ponovnih težav uspešno preprečujemo s preventivnim programom klinike Medicofit.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje, vas v kliniki Medicofit vodimo skozi celotno rehabilitacijo po operaciji meniskusa, vse do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu kolenu povrnemo polno moč in gibalno funkcijo.
Prednosti operacije meniskusa
Operacija meniskusa omogoča hitrejšo in visoko uspešno rehabilitacijo in s tem hitrejšo povrnitev v športne aktivnosti – zlasti pri mladih in vrhunskih športnikih.
Po operaciji dosežemo hitro izboljšanje simptomatike – povrne se gibljivost in zmanjšajo se bolečine v sklepu.
Raztrganine v meniskusu lahko botrujejo nastanku okvar sklepnega hrustanca in nastanku sklepnega vnetja. Z odstranitvijo meniskusa preprečimo nadaljnje okvare hrustanca ali drugih sklepnih struktur.
Pomembno pa je tudi vedeti, da operacija meniskusa ni vedno potrebna ali primerna. V nekaterih primerih se lahko z uporabo konservativnih metod zdravljenja meniskusa, dosežejo enaki rezultati, brez kirurškega posega.
Prav tako obstaja tveganje za zaplete po operaciji, zato je pomembno, da se pred operacijo o svojem stanju dobro pozanimate in sprejmete informirano odločitev.
Možni zapleti pri operaciji meniskusa
Operacija meniskusa je sicer relativno pogost kirurški poseg, vendar pa lahko kot pri vsakem posegu, obstajajo nekateri možni zapleti. V izogib nastanku zapletov je ključno da po operaciji natančno upoštevate navodila zdravnika. Med potencialne zaplete operacije meniskusa spadajo:
Okužba – redek, vendar izredno resen zaplet, ki potrebuje nujno aplikacijo antibiotikov in v primerih globljih okužb tudi dodatne kirurške posege (odstranjevanje tkiva in izpiranje sklepa).
Krvavitev – med ali po operaciji lahko pride do krvavitve v kolenski sklep.
Globoka venska tromboza – pri vsakem posegu, ki zahteva daljšo imobilizacijo in počitek se poveča tveganje za nastanek strdkov (trombov). Temu zapletu se izognemo z preventivnim dajanjem heparina, ki preprečuje nastanek strdkov.
Poškodbe živčnih struktur – med operacijo lahko pride do manjših poškodb živčnih struktur, ki omogočajo občutek za dotik v koži okoli kolena, zato so lahko po operaciji spremenjene senzacije v predelu brazgotine, ki pa običajno izginejo znotraj enega leta.
Nastanek artroze – artroskopija kolena in odstranitev meniskusa poveča tveganje za nastanek obrabe kolenskega sklepa, kar običajno vodi v še eno operacijo, kjer je potrebno kolenski sklep zamenjati z umetnim.
Ponovna poškodba ali raztrganje meniskusa – pri približno 20% pacientov se znotraj 5 let ponovi poškodba na istem meniskusu. Razlog za ponovno poškodbo je večinoma nepravilna rehabilitacija po operaciji meniskusa.
Kako hitro po operaciji meniskusa lahko spet hodim?
Po operaciji meniskusa boste naslednjih nekaj tednov pri hoji uporabljali bergle in opornico, saj na ta način zmanjšamo obremenitev v kolenu. Čas potreben do normalne hoje je običajno 6 tednov – odvisno od prehodnega stanja in mišične moči.
Kdaj je pri poškodbi meniskusa potreben obisk zdravnika?
Ob vsakem sumu na poškodbo meniskusa je potrebno obiskati zdravnika, saj potrebujete slikovno diagnostiko in pregled sklepa. Obisk zdravnika še ne pomeni nujne operacije, zato z obiskom nikar ne odlašajte.
Ali je po operaciji značilna bolečina?
Po operaciji lahko čutite bolečine ali neprijeten občutek, ki običajno trajata 2 do 3 tedne po posegu. Pridružena je še oteklina, ki pa lahko traja vse do 6 tednov po operaciji.
Kakšna je razlika med operacijo meniskusa in operacijo pri artrozi?
Operacija meniskusa poteka z artrostopsko kirurgijo (minimalno invazivno), kjer se le odstrani poškodovan del meniskusa. Artroskopija ni primerna operacija za artrozo kolena. Pri obrabi kolenskega sklepa se izvede menjava kolenskega sklepa z umetnim – ta poseg je veliko bolj invaziven in zahteva dolgotrajnejšo rehabilitacijo.
Kirurgija (p. XXXVI, 1588). (2014). Grafika Gracer.
Krajnc, Z., Kelc, R., Vogrin, M., Moličnik, A., Lorbek, T., Bajec, T., & Novak, I. (2018). Koleno v ortopediji: zbornik predavanj (Issue november). http://www.ortopedija-mb.si/zbornik_koleno_2018.pdf
Massachusetts General Brigham Sports Medicine. (2021). Rehabilitation Protocol for Arthroscopic Meniscal Repair. Dostopno na : https://www.massgeneral.org/assets/mgh/pdf/orthopaedics/sports-medicine/physical-therapy/rehabilitation-protocol-for-meniscus-repair.pdf
Golz, A. G., Mandelbaum, B., & Pace, J. L. (2022). All-inside meniscus repair. Current Reviews in Musculoskeletal Medicine, 15(4), 252-258.
Brindle, T., Nyland, J., & Johnson, D. L. (2001). The meniscus: review of basic principles with application to surgery and rehabilitation. Journal of athletic training, 36(2), 160.
Sherman, S. L., DiPaolo, Z. J., Ray, T. E., Sachs, B. M., & Oladeji, L. O. (2020). Meniscus injuries: a review of rehabilitation and return to play. Clinics in sports medicine, 39(1), 165-183.