Ali ste vedeli, da obstajajo bolezni, imenovane miopatije, ki prizadenejo naše mišice in lahko vplivajo na našo sposobnost gibanja? Ste se kdaj spraševali, kaj se dogaja, ko mišice postanejo šibke in oslabljene?
Miopatije predstavljajo kompleksno skupino bolezni, ki prizadenejo naše skeletne mišice, bistveno vplivajo na našo sposobnost gibanja in povzročajo različne simptome.
So vnetne ali degenerativne bolezni skeletnih mišic, ki se kažejo z mišično oslabelostjo posameznih mišic ali celotnega skeletnega mišičja.
Miopatije se lahko pojavijo iz različnih vzrokov, vključno z vnetjem mišic (najpogosteje), genetskimi mutacijami ali motnjami v endokrinem sistemu.
Kljub svoji redkosti so miopatije pomemben medicinski izziv, saj lahko privedejo do gibalnih omejitev in močno vplivajo na kakovost življenja bolnikov.
V tem članku bomo raziskali osnove miopatij – s poudarkom na vnetnih miopatijah, vključno z njihovimi različnimi vrstami, vzroki, kliničnimi znaki ter metodami diagnoze in zdravljenja. Kako vas v kliniki Medicofit vodimo od bolečin v sklepih do brezskrbnega življenja brez omejitev, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Miopatije delimo na prirojene in pridobljene. Najpogostejše so vnetne miopatije, ki jih bomo podrobneje predstavili v nadaljevanju.
Vnetne miopatije – polimiozitis in dermatomiozitis
Vnetne miopatije so redke vnetne revmatične bolezni, ki prizadenejo prečno progaste mišice in povzročijo šibkost predvsem v mišičnih skupinah blizu sklepov.
Obstaja več različnih vrst vnetnih miopatij. Ko so vnete samo mišice, govorimo o polimiozitisu, medtem ko, če je poleg mišic prizadeta tudi koža, gre za dermatomiozitis.
Ali ste vedeli, da se vnetne miopatije pojavljajo 2 do 3-krat pogosteje pri ženskah kot pri moških? Pogovorno jim rečemo tudi mišična revma.
Predpostavljeno ozadje vnetnih mišičnih bolezni vključuje avtoimunski proces, kjer se vnetne celice zbirajo okoli mišic, prodirajo vanje in poškodujejo mišična vlakna. Za obe teh bolezni je ključno pravočasno odkrivanje in fizioterapevtsko zdravljenje, ki prepreči propadanje mišic in nastanek brazgotin.
Genetske mutacije (prirojene)
Genetske miopatije so skupina bolezni, ki jih povzročajo genetske napake ali mutacije. Te napake v genih vplivajo na strukturo in delovanje mišic, kar vodi v različne oblike mišične oslabelosti, atrofije (zmanjšanja mišične mase) ali druge mišične težave.
Obstaja več različnih vrst dednih miopatij, vsaka z lastnimi značilnostmi in simptomi. Med bolj znanimi sta Duchennova mišična distrofija in Beckerjeva mišična distrofija.
Naročite se na zdravljenje miopatije
Vzroki za nastanek miopatij
Miopatije so kompleksne bolezni, katerih vzroki so lahko raznoliki. Razumeti te vzroke je ključno za pravilno diagnozo in zdravljenje bolezni. Nekateri glavni vzroki za nastanek miopatij so:
Genetske mutacije: Eden izmed najpogostejših vzrokov miopatij so genetske mutacije. To pomeni, da so bolezni podedovane in se prenašajo iz generacije v generacijo. Različne mutacije v genih, ki nadzorujejo strukturo in funkcijo mišic, lahko povzročijo različne oblike bolezni.
Vnetje mišic: Vnetne miopatije, kot so polimiozitis in dermatomiozitis, nastanejo zaradi vnetja v mišicah. Vzroki za to vnetje niso vedno jasni, vendar lahko vključujejo imunološke motnje ali okužbe.
Endokrine motnje: Določene motnje v endokrinem sistemu, kot so težave s ščitnico (npr. miopatija pri hipotiroidizmu) ali disfunkcija nadledvičnih žlez, lahko povzročijo bolezen.
Dolgotrajna uporaba določenih zdravil: Nekatera zdravila, kot so glukokortikoidi (steroidi) ali statini (zdravila za zniževanje holesterola), lahko kot stranski učinek vodijo v miopatijo.
Mitohondrijske motnje: Mitohondriji so strukture v celicah, ki proizvajajo energijo. Motnje v mitohondrijski funkciji lahko povzročijo mitohondrijske miopatije, kot je MELAS (mitohondrijska encefalopatija, mlečna acidoza in slabo delovanje skeletnih mišic).
Vpliv okoljskih dejavnikov: Nekatere miopatije se lahko razvijejo zaradi izpostavljenosti toksičnim snovem ali strupom v okolju.
Simptomi vnetne miopatije
Klinična slika vnetnih miopatij je raznolika. Glavni simptom, ki se pojavlja pri večini bolnikov s polimiozitiosom in dermatomiozitisom, je postopna šibkost proksimalnih mišičnih skupin na obeh straneh telesa.
Bolniki opazijo težave pri vsakdanjih opravilih, kot so hoja po stopnicah, vstajanje s stola ter dvigovanje rok nad glavo. Težave pri dvigovanju glave s postelje kažejo na šibkost vratnih mišic.
Ali ste vedeli, da lahko v hudih primerih pride do težav pri govorjenju, požiranju hrane in celo nazalne regurgitacije hrane ? V nekaterih primerih so lahko prizadete celo dihalne mišice.
Nekateri bolniki lahko poročajo tudi o bolečinah v mišicah, vendar so te manj pogoste. Atrofija mišic (zmanjšanje mišične mase) in kontrakture (nepremostljive skrčitve mišic) se običajno razvijejo v poznejših fazah bolezni.
Poleg mišičnih simptomov lahko vnetne miopatije prizadenejo tudi druge organe. Vrsta prisotnih avtoprotiteles lahko vpliva na to, kakšna kombinacija simptomov se bo razvila.
Glede na kožne spremembe (pri dermatoimiozitisu) so najbolj značilni izpuščaji, kot so Gottronove papule, ki se pojavljajo simetrično na koži iztezne strani malih sklepov rok, komolcev in kolen.
Heliotropni eritem (vijoličnordeče obarvanje in otekanje vek) je še ena značilna kožna sprememba za dermatomiozitis, ki lahko povzroči tudi rdečino in otekanje obraza ter sprednjega dela prsnega koša
Kožne lezije so običajno občutljive na svetlobo (fotosenzitivne) in se poslabšajo ob izpostavitvi UV-žarkom.
Naročite se na zdravljenje miopatije
Kako diagnosticiramo miopatijo?
Trenutna diagnostična merila za vnetne miopatije temeljijo na naslednjih ključnih dejavnikih: značilnih kliničnih znakih, povečanih ravneh mišičnih encimov v krvi, posebnih elektromiografskih izvidih ter histološki analizi mišične biopsije.
V primeru vnetja mišic se najprej posumi pri bolniku, ki postopoma izgublja moč v proksimalnih (blizu trupa) mišičnih skupinah. Pri dermatomiozitisu so pomembne tudi značilne spremembe na koži.
V laboratorijskih testih običajno opazimo povišane ravni mišičnih encimov v krvi, med katerimi so pomembni kreatinkinaza, mioglobin, aldolaza, transaminaze (AST in ALT) in laktat dehidrogenaza.
Elektromiografija je občutljiva, vendar ne specifična metoda za odkrivanje vnetnih miopatij. Kljub temu ima svoje mesto pri postavitvi diagnoze, vendar ne odraža vedno trenutnega stanja bolezni.
Ali ste vedeli, da lahko s slikovnimi preiskavami, kot sta ultrazvok in magnetna resonanca, razločimo med vnetimi in neprizadetimi mišicami ter določimo najprimernejšo lokacijo za kirurško mišično biopsijo ?
Mišična biopsija prizadete mišice je ključna, saj omogoča dokončno potrditev in ustrezno klasifikacijo vrste miopatije ter obenem izključitev drugih potencialnih bolezni.
Za zdravljenje se uporabljajo zdravila, imenovana glukokortikoidi, ki s protivnetnim delovanjem prinesejo olajšanje.
V akutnih fazah bolezni je pomembno, da bolnik počiva in omeji aktivnosti. Kasneje se uvajajo postopno razgibavanje in druge metode fizioterapevtskega zdravljenja, ki pomagajo preprečiti atrofijo mišic ter ohraniti in izboljšati gibljivost.
Kakšna je prognoza vnetne miopatije?
Nekateri bolniki doživijo bolj ugoden potek bolezni, kjer se pojavijo daljša obdobja remisije, ko ni potrebno posebno zdravljenje z zdravili in zadošča že fizioterapevtsko zdravljenje.
Nasprotno, drugi imajo trajno aktivno bolezen in potrebujejo dolgotrajno terapijo z glukokortikoidi (steroidi) ali z zdravili za zatiranje imunskega sistema. Vsak nov zagon bolezni lahko dodatno zmanjša mišično maso in povzroča propadanje mišic.
Ali ste vedeli, da je napoved bolezni odvisna od vrste vnetne miopatije, prisotnosti specifičnih avtoprotiteles ter drugih dejavnikov ?
Slabšo prognozo imajo starejši bolniki ter tisti, pri katerih se je zdravljenje začelo pozno – več kot šest mesecev po začetku simptomov. Prisotnost motenj pri požiranju, težave z dihalnimi mišicami, prizadetost miokarda (srčne mišice) in huda mišična oslabelost na začetku bolezni lahko prav tako vplivajo na slabšo napoved.
Celostno zdravljenje miopatij v kliniki Medicofit
Zdravljenje v kliniki Medicofit vam lahko pomaga nadzorovati vaše simptome, kot so mišična oslabelost in krči, ter vam omogočijo ohraniti dobro kakovost življenja.
Naš program je sestavljen iz štirih faz: diagnostični pregled, akutna fizioterapija, postakutna kineziologija in preventivna kinezioterapija.
Diagnostični pregled
Začetek fizioterapevtskega zdravljenja temelji na posebnem fizioterapevtskem pregledu, ki ga izvede usposobljen fizioterapevt diagnostik.
Diagnostični proces se začne s temeljitim pogovorom, imenovanim anamneza, kjer pridobimo informacije o simptomih, trajanju in napredovanju težav ter dejavnikih, ki lahko vplivajo na mišično slabost in bolečine.
Sledi klinični pregled, ki vključuje inspekcijo in palpacijo vaših mišic in sklepov. To vključuje preverjanje stabilnosti sklepov, iskanje mišičnih kontraktur, morebitne vidne spremembe, občutljivost mišic na dotik in gnetenje ter prisotnost znakov vnetja.
Poleg tega se izvajajo meritve gibljivosti sklepa tako pri pasivnih gibih, kjer diagnostik oceni obseg giba, kot tudi pri aktivnih gibih, kjer pacient izvaja gibe sam – pri vnetnih miopatijah je prizadeta predvsem aktivna gibljivost.
Med diagnostičnim procesom veliko časa namenimo tudi oceni mišične moči, kar pomaga ugotoviti morebitne pomanjkljivosti v moči mišic, vzdržljivosti in ravnotežju med posameznimi mišicami.
V nekaterih primerih se lahko priporoči slikovna diagnostika – ultrazvok mišic ali magnetna resonanca, kjer je dobro vidno aktivno vnetje v mišicah.
Fizioterapevt diagnostik vam tudi razložil vaše specialistične izvide, če jih prinesete s seboj.
Diagnostično poročilo, ki izhaja iz diagnostičnega pregleda, je osnova za nadaljnje prilagojeno fizioterapevtsko zdravljenje vsakega pacienta.
Akutna fizioterapija
V akutni fazi zdravljenja se fizioterapevti posvetijo vašim glavnim težavam – mišičnim bolečinam, oslabelosti in kontrakturam. Fizioterapevtsko zdravljenje bo olajšalo simptome in upočasnilo telesno napredovanje miopatije.
Ta del fizioterapije vključuje krepitev oslabelih mišic – pomembno je da ohranimo njihovo moč čim dlje in olajšamo vsakodnevne dejavnosti, kot je hoja.
Posebno pozornost namenimo tudi zmanjšanju bolečine in učenju novih načinov gibanja in izboljšanjem drže.
Mišice na bokih, stegnih in ramenih pri miopatiji pogosto postanejo okorele in otrdele. Raztezanje bo preprečilo okorelost in razvoj kontraktur mehkih tkiv in olajšalo mišične spazme in bolečino.
Razvili bomo strukturiran program vaj, ki bo specifičen za vaše potrebe. Vaje bodo funkcionalne in bodo vključevale vaje za ravnotežje, koordinacijo, prožnost in vzdržljivost.
Ali ste vedeli, da v kliniki Medicofit v zdravljenje vključujemo tudi instrumentalno terapijo? Uporabljamo le najsodobnejše naprave, kot so TECAR WINTECARE terapija, visoko-energijski SUMMUS laser, 6D action in visokotonska elektrostimulacija HiTOP.
Mišice bodo postopoma postale bolj učinkovite, kar vam bo pomagalo pri vsakodnevnih opravilih in povečalo vašo samozavest. Naši specializirani fizioterapevti bodo tudi svetovali grele opreme za mobilnost, če bo potrebno – kot so hojne pripomočke, ortoze in stezniki.
Postakutna kineziologija
Po zaključku akutne faze zdravljenja se prične kineziološka faza, kjer vašim mišicam povrnemo polno moč in optimalno funkcijo.
Specialna kineziološka vadba je usmerjena v izboljšanje stabilnosti, mišične moči in dosegu polne gibljivosti. Običajno lahko telo v nekaj tednih okrepimo do te mere, da začnemo v terapijo vključevati kompleksnejše vaje.
Ob zadovoljivem napredku začnemo postopno vključevati še vaje za agilnost in pliometrijo, ki zmanjšujejo tveganje za nastanek poškodb.
Vadba se izvaja pod strokovnim nadzorom in se stopnjuje glede na zmožnosti posameznika. Mišiče so osnovi del gibalnega sistema, zato je ključno, da jim povrnemo njihovo polno moč.
Preventivna kinezioterapija
Miopatije so kompleksne bolezni, ki zahtevajo dolgotrajno rehabilitacijo, saj lahko le ohranjanjem aktivnosti preprečujemo propad mišic. V ta namen smo v kliniki Medicofit pripravili še postrehabilitacijski program.
Preventivni program je usmerjen v krepitev celotnega telesa in ohranjanje mišične simetrije in moči proksimalnih mišičnih skupin. Na ta način uspešno preprečimo propad mišičnih vlaken ali njihovo atrofijo.
Ali ste vedeli, da potekajo vnetne miopatije v zagonih in remisijah? Nastanek ponovnih težav uspešno preprečujemo s preventivnim programom klinike Medicofit.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje, vas v kliniki Medicofit vodimo skozi celotno rehabilitacijo miopatije vse do svobodnega gibanja brez bolečin in vašim mišicam povrnemo polno moč in gibalno funkcijo.
Kako resna je miopatija? Ali je lahko usodna?
Če polimiozitis ali dermatomiozitis nista zdravljena, lahko povzročita resne zaplete. Ko mišice postajajo šibkejše, se pacienti pogosto spotikajo in padajo.
Če so prizadete mišice v prebavnem traktu in prsni steni, se lahko pojavijo težave z dihanjem (respiratorna odpoved), pomanjkanjem hranil in izgubo telesne teže.
Nezdravljene miopatije so lahko v redkih primerih usodne, 5-letno preživetje znaša 90%.
Ali miopatija kdaj izgine?
Dedne miopatije so doživljenjske bolezni za katere ne poznamo zdravila, medtem ko lahko vnetne miopatije dobro držimo »pod kontrolo« s protivnetnimi zdravili in redno telesno aktivnostjo, ki je ključna za preprečitev mišične atrofije.
Ali se miopatija sčasoma poslabša?
Če miopatije ne zdravimo, lahko privede do trajne poškodbe mišic in izgube mišične mase. Miopatije so lahko povezane tudi s težavami v drugih organih, kot so sklepi in pljuča. Pri dermatomiozitisu običajno pride do izpuščaja ali vnetja kože poleg vnetja mišic.
Ali je fizioterapija pri miopatiji koristna?
Da, vadba in fizioterapija koristita posameznikom z miopatijo. To sta bistvena dela standardnih načrtov zdravljenja te bolezni. Raziskave so pokazale, da vam fizioterapija pomaga zmanjšati vnetje, omiliti utrujenost, izboljšati vzdržljivost in krepitev mišic.
Interna medicina (6. izd., p. XXXVIII, 1693). (2022). Medicinska fakulteta; Buča.
Lundberg IE, Miller FW, Tjarnlund A, Bottai M. Diagnosis and classification of idiopathic inflammatory myopathies. J Intern Med 2016; 280:39–51. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27320359/
Tieu J, Lundberg IE, Limaye V. Idiopathic inflammatory myositis. Best Pract Res Clin Rheumatol 2016;30:149–68.
Van Thillo, A., Vulsteke, J.-B., Van Assche, D., Verschueren, P., & De Langhe, E. (2019). Physical therapy in adult inflammatory myopathy patients: a systematic review. Clinical Rheumatology. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31115788/