Ste že kdaj občutili nenavadno otrplost ali mravljinčenje v svojih prstih? Ali se vaša roka utrudi hitreje, kot bi si želeli, med tem ko opravljate preprosta vsakodnevna opravila?
Če ste se že kdaj srečali s podobnimi težavami, potem veste, kako neprijetni in omejujoči so lahko simptomi sindroma karpalnega kanala.
Sindrom karpalnega kanala, ki mu pogovorno rečemo kar »karpalni kanal«, je najpogostejši vzrok za bolečine v zapestju, ki jih povzroči utesnitev živca medianusa.
Živec medianus je najpogosteje utesnjen živec in prevalenca pojavnosti je v porastu. To pripisujemo predvsem našemu sodobnemu življenjskemu slogu.
Ali ste vedeli, da je bolezen kar 3-krat pogostejša med ženskami? Žensko zapestje je že po naravi manjše in ožje od moškega, zato težave običajno nastopijo prej.
Do utesnitve v karpalnem kanalu pride najpogosteje zaradi poklicne izpostavljenosti. Najpogosteje prizadene pisarniške delavce, delavce v proizvodnji, gradbene delavce, frizerje, mehanike in tudi poklice, kjer se uporabljajo vibracijski stroji.
Vas preseneča podatek, da operacija karpalnega kanala ni vedno potrebna? Prvi pristop k zdravljenju je praktično vedno konservativen in vključuje omejitev gibanja in specialno fizioterapijo.
V nadaljevanju vam bomo razkrili potek konservativnega zdravljenja sindroma karpalnega kanala, predstavili situacije, ko je operacija neizogibna, in vam obenem ponudili dragocene nasvete izkušenih fizioterapevtov klinike Medicofit.
Kako je sestavljen karpalni kanal?
Živec, ki zagotavlja večino občutkov v dlani, se imenuje nervus medianus. Mediani živec omogoča senzorično zaznavanje palca, kazalca, sredinca in dela prstanca in potuje skozi karpalni kanal na notranji strani zapestja.
Karpalni kanal je ozek, ovalno oblikovan prostor, ki ga sestavljajo zapestne kosti (naviculare, trapezium, hamatum in pisiforme) in močna prečna karpalna vez, ki potuje čez zapestje.
Skozi karpalni kanal prehaja mediani živec skupaj z devetimi kitami upogibalkami (vsi prsti z izjemo palca, imajo dve kiti). Poleg tega, da zagotavlja večino občutkov v roki, mediani živec nadzoruje tudi mišice na bazi palca (mišica tenar).
Ali ste vedeli, da mezinec pri sindromu karpalnega kanala ni prizadet? Signal za občutek v mezincu se prevaja po drugem živcu, zato ta prst pri bolnikih s sindromom karpalnega kanala ni prizadet.
Zapestni prehod je seveda tesen prostor, zato obstaja nevarnost, da se živec medianus na tem mestu stisne. Živci so občutljive strukture, ki ne marajo kompresijskih sil.
Naši bolniki pogosto opisujejo občutek odrevenelost rok, mravljinčenje, zbadanje z iglicami, električne senzacije v roki in mišično šibkost. Simptomi so pogosto hujši ponoči in lahko bolnika zbujajo iz spanja.
Več o dejavnikih tveganja, simptomih in diagnostiki sindroma karpalnega kanala si lahko preberete v našem članku Karpalni kanal – Sindrom zapestnega prehoda.
Zdravljenje sindroma karpalnega kanala
Simptomi sindroma karpalnega kanala nastanejo postopoma in če jih pravočasno prepoznamo, se lahko uspešno izognemo kirurškemu posegu. Konservativni pristopi zdravljenja imajo očitno prednost pri bolnikih z blagim ali zmernim sindromom karpalnega kanala.
Ali ste vedeli, da se kar 80 % bolnikov uspešno odziva na fizioterapevtsko zdravljenje? Prav zato je kirurški poseg potreben le pri hudih utesnitvah v karpalnem kanalu.
Ne-kirurške metode zdravljenja sindroma karpalnega kanala vključujejo nošenje opornice, injekcije kortikosteroidov in specialno fizioterapijo.
Opornica za zapestje
Namen opornice je zagotoviti zapestju nevtralen položaj, v katerem bo karpalni kanal najbolj razprt – takrat je na živcu najmanj pritiska okoliških tkiv. Prav tako z opornico omejimo neželene gibe zapestja.
Uporaba opornice se priporoča predvsem ponoči (saj so takrat najpogosteje prisotni simptomi) in običajno uspešno zmanjša občutek bolečine in odrevenelosti v zapestju. Fizioterapevt vam lahko svetuje, kako in kdaj je najbolje uporabljati opornico za karpalni kanal.
Injekcije kortikosteroidov v karpalni kanal
Kortikosteroidi so močna protivnetna zdravila, ki se vbrizgajo direktno v prizadeto območje in uspešno zmanjšajo vnetje kitnih ovojnic in oteklino v karpalnem kanalu ter na ta način sprostijo utesnjen živec.
Vendar naj vas opozorimo, zdravljenje s kortikosteroidi je le začasna rešitev, ki le prehodno zmanjša bolečinske simptome in ne zdravi vzroka nastanka. Prav tako obstaja tveganje za okužbo ali poškodbo živca, saj zdravnik z iglo posega v neposredno bližino živca.
Fizioterapevtsko zdravljenje za karpalni kanal
Pri blagi in zmerni simptomatiki vam bo zdravnik kot najboljšo rešitev predlagal specialno fizioterapijo. Najnovejše študije kažejo, da fizioterapija uspešno pomaga pri odpravljanju simptomov karpalnega kanala.
Vas zanima katere fizioterapevtske tehnike so najučinkovitejše?
Manualna terapija vključuje specialne ročne tehnike, kjer se izvaja: sklepna mobilizacija, mobilizacija živcev in mobilizacija mehkih tkiv. Namenjena je zmanjšanju pritiska v zapestnem prehodu, kar uspešno olajša simptome in poveča gibljivost v zapestju
Ultrazvočna terapija je pri sindromu karpalnega kanala nepogrešljiva. Ultrazvočni valovi prodrejo globoko v tkivo in s segrevanjem delujejo protivnetno – pri sindromu karpalnega kanala so običajno vnete prav kitne ovojnice, ki potekajo skozi zapestni prehod.
Ali ste vedeli, da nekatere študije uspešnost ultrazvočne terapije enačijo celo s kirurškim posegom?
Terapija z laserjem povečuje prekrvavitev v zapestnem prehodu, poveča metabolizem in celično regeneracijo. Laserska terapija uspešno zmanjša vnetje, bolečino in pospešuje celjenje.
Elektrostimulacijska terapija se je izkazala za učinkovit način zmanjševanja bolečine pri sindromu karpalnega kanala. Bolečinski signali v naše telesu potujejo preko električnih signalnih poti, na katere lahko vplivamo z elektrostimulacijo.
TECAR terapija oz. elektromagnetna terapija spodbuja celično regeneracijo poškodovanega predela in pomaga pri umirjanju vnetja, ki povzroča oteklino v karpalnem kanalu.
Po fizioterapevtskem zdravljenju je bistvenega pomena kineziološka specialna vadba, ki je ključna za okrepitev mišic in odpravo asimetrije v zapestju in podlahti. Le s celostnim zdravljenjem lahko dosežemo popolno resolucijo simptomov.
V kliniki Medicofit opažamo, da je čas zdravljenja bistveno daljši pri pacientih, ki so odlašali z začetkom fizioterapevtskega zdravljenja. Takrat lahko zdravljenje traja tudi več mesecev. Najboljše rezultate dosegajo pacienti, ki so k zdravljenju pristopili takoj po postavljeni diagnozi.
Naročite se fizioterapijo karpalnega kanala
Kako lahko dober fizioterapevt pomaga pri sindromu karpalnega kanala?
V kliniki Medicofit se zavedamo, da ima dober fizioterapevt ključno vlogo pri obvladovanju simptomov karpalnega kanala. Naši strokovnjaki bodo za vas pripravili individualen načrt zdravljenja, ki vključuje sledeče:
- Diagnostični pregled in individualen pristop – Za izdelavo individualnega načrta zdravljenja, ki je prilagojen vašemu stanju, bo fizioterapevt opravil diagnostični pregled in pridobil informacije o stanju vašega zapestja.
- Fizoterapevtske specialne tehnike – Fizioterapevt bo z uporabo manualne terapije, mobilizacije zapestnih kosti, trigger-point masaže in vaj za mobilizacijo živčevja, izboljšal gibljivost in zmanjšal bolečino v zapestju.
- Uporaba najsodobnejših fizioterapevtskih naprav – Fizioterapevtske naprave pomagajo pri celjenju in regeneraciji tkiva, delujejo protibolečinsko in zmanjšujejo vnetje ter so pri zdravljenju sindroma karpalnega kanala nepogrešljive.
- Specialni vadbeni progam – po učinkovitem fizioterapevtskem zdravljenju sledi kineziološka faza rehabilitacije, kjer za vas strokovnjaki kineziologije pripravijo program vadbe, ki je namenjen krepitvi mišic okoli karpalnega kanala in izboljšati stabilnost zapestja.
- Ergonomsko svetovanje – Fizioterapevti vam bodo svetovali kako prilagoditi vaše delovno mesto in prilagoditi izvajanje vsakodnevnih aktivnosti tako, da bo pritisk na zapestje čim manjši.
Dobro sodelovanje med fizioterapevtom in bolnikom je ključno za uspešen izid zdravljenja. Fizioterapevti in kineziologi klinike Medicofit bodo skrbno sledili napredku vašega zdravljenja in prilagajali načrt rehabilitacije glede na vaše odzive na terapijo.
Naročite se fizioterapijo karpalnega kanala
Sindrom zapestnega prehoda je kronično stanje, ki zahteva številne prilagoditve in spremembe življenjskega sloga. Strokovnjaki klinike Medicofit so za vas pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko uspešno obvladovati vaše težave:
- Pogosto razgibavajte svoja zapestja in dlani (začasno zmanjšanje odrevenelosti in mravljinčenja lahko dosežemo s stresanjem rok – kot bi želeli zbiti temperaturo na starem živosrebrnem termometru).
- Prilagodite svoje delovno okolje (pravilna drža zapestja med delom, prilagoditev višine stola in uporaba ergonomske miške)
- Primerna telesna teža (debelost dodatno poveča tveganje za nastanek in poslabšanje bolezni)
- Zdravljenje dejavnikov tveganja (ščitnične bolezni, diabetes, artritis)
- Priporočamo dodatek vitamina B (vitamin B ima vlogo pri regeneraciji živčevja)
- Poskrbite, da so vaše dlani vedno tople
- Prenehajte s kajenjem
To je le nekaj splošnih smernic, ki vam lahko pomagajo iz udobja vašega doma. Ker je vsak primer karpalnega kanala edinstven, vam bodo dodatna priporočila, ki so specifična točno za vaše stanje, fizioterapevti predali že na prvem diagnostičnem pregledu.
Kdaj je potrebna operacija karpalnega kanala?
O operaciji karpalnega kanala velja razmisliti, ko druge ne-invazivne metode ne prinesejo zadostnega izboljšanja simptomov ali če je stanje kljub zdravljenju napredovalo.
- EMG preiskava potrdi hudo utesnitev živca → Če zdravnik z elektromiografijo (EMG) ugotovi, da je močno moteno prevajanje po živcu medianusu, vam lahko priporoča operacijo.
- Neuspeh konservativnih metod → Če po več mesecih specialnega fizioterapevtskega zdravljenja ni izboljšanja, vam bo fizioterapevt priporočal operacijo.
- Huda izguba mišične moči → Nezmožnost prijemanja in dvigovanja lahkih predmetov, je lahko znak napredovale poškodbe medianega živca.
Operacija zapestnega prehoda se imenuje karpalna dekompresija, kjer kirurg z vzdolžnim rezom sprosti karpalni kanal in živec medianus.
Po operaciji je potrebna večmesečna fizioterapevtska rehabilitacija. Večina bolnikov zmotno misli, da se funkcija v zapestju povrne takoj, kar pa žal ne drži. Včasih lahko mravljinčenje vztraja več mesecev, mišice, ki so atrofirale (predvsem tenar – mišica palca) pa si pogosto ne opomorejo nikoli.
Celostni pristop zdravljenja v kliniki Medicofit vključuje strokovnjake fizioterapije in kineziologije, ki vam pomagajo, da si povrnete udobje, gibljivost in kakovost vašega življenja brez potrebe po operativnem posegu.
Zakaj karpalni kanal najbolj boli ponoči?
Sindrom karpalnega kanala največkrat povzroči bolečine ponoči, saj se ponoči tekočina v telesu zaradi mirovanja mišic enakomerno razporedi. Čez dan, ko se gibamo, nam mišice kot črpalka pomagajo iztisniti tekočino iz sklepov. Podobno kot je bolečina pri artritisu hujša zjutraj.
Ali obstaja zdravilo za karpalni kanal?
Žal zdravila za karpalni kanal ne poznamo, rešitev je le pravilna fizioterapija ali v hudih primerih operacija. Ob bolečinah si lahko pomagate s protivnetnimi zdravili kot sta ibuprofen ali naproksen.
Pri kateri starosti se pojavi sindrom karpalnega kanala?
Do utesnitve v karpalnem kanalu lahko pride pri katerikoli starosti, vendar je največja pojavnost med 40. in 60. letom.
Kaj poslabša simptome karpalnega kanala?
Ena izmed pogostih težav je slaba drža – ob sključeni drži, ko ramena padejo naprej pritisnejo na mišice v roki, zato so mišice napete in še dodatno stisnejo karpalni kanal. Negativen vpliv na karpalni kanal imajo tudi pogoste aktivnosti v zapestju (tipkanje, risanje, kvačkanje, močno stiskanje).
Kdo ima večje tveganje za nastanek karpalnega kanala?
Karpalni kanal se pogosteje pojavi pri sladkornih bolnikih, artritisu, slabšem delovanju ščitnice, pri nosečnicah in pri ljudeh s prekomerno težo. Tudi poškodba v predelu zapestja lahko vodi v nastanek sindroma karpalnega kanala.
Jiménez Del Barrio S, Bueno Gracia E, Hidalgo García C, Estébanez de Miguel E, Tricás Moreno JM, Rodríguez Marco S, Ceballos Laita L. Conservative treatment in patients with mild to moderate carpal tunnel syndrome: A systematic review. Neurologia (Engl Ed). 2018 Nov-Dec;33(9):590-601.
Zaralieva A, Georgiev GP, Karabinov V, Iliev A, Aleksiev A. Physical Therapy and Rehabilitation Approaches in Patients with Carpal Tunnel Syndrome. Cureus. 2020 Mar 3;12(3):e7171.
Jiménez-Del-Barrio S, Cadellans-Arróniz A, Ceballos-Laita L, Estébanez-de-Miguel E, López-de-Celis C, Bueno-Gracia E, Pérez-Bellmunt A. The effectiveness of manual therapy on pain, physical function, and nerve conduction studies in carpal tunnel syndrome patients: a systematic review and meta-analysis. Int Orthop. 2022 Feb;46(2):301-312.
Bobowik, Patrycja Żaneta. “Effectiveness of physiotherapy in carpal tunnel syndrome (CTS).” Advances in Rehabilitation 33.2 (2019): 47-58.
Bakhtiary, Amir H., and Ali Rashidy-Pour. “Ultrasound and laser therapy in the treatment of carpal tunnel syndrome.” Australian Journal of Physiotherapy 50.3 (2004): 147-151.