Bolečine v mečih v mirovanju predstavljajo pogost simptom, ki lahko izhaja iz različnih vzrokov in močno vpliva na kakovost življenja posameznika. To stanje prizadene širok spekter populacije, od rekreativnih športnikov do posameznikov, ki imajo sorazmerno sedeč način življenja.
Bolečine v mečih so običajno posledica mišičnih krčev, poškodbe mišic ali njihovih tetiv. Redkeje pa nastopijo kot posledica resnih žilnih težav, kot je krvni strdek ali arterijska bolezen.
Na srečo so številni vzroki za bolečine v mečih zlahka ozdravljivi. Razumevanje in pravilna identifikacija teh bolečin sta ključnega pomena za učinkovito upravljanje in fizioterapevtsko zdravljenje.
Naročite se na zdravljenje bolečine v mečih
Mišični krči in nategi
Mišični krči v mišicah meč so izredno pogosti, vendar na srečo običajno zgolj začasni. Krči lahko povzročijo bolečino in nelagodje v mečih. Pogosto se pojavijo zaradi dehidracije, izgube elektrolitov s potenjem, premalo raztezanja ali prekomerne telesne dejavnosti.
Podobno lahko pride zaradi preobremenitve do natega mišice v mečih – mišična vlakna se delno ali v celoti pretrgajo. Simptomi se razlikujejo glede na resnost poškodbe, vendar večina ljudi občuti nenadno, ostro bolečino v mečih.
Če po nategu ali poškodbi bolečine v mečih v mirovanju, trajajo več dni (kljub počitku), vam priporočamo obisk fizioterapevta, saj lahko gre za večjo poškodbo mišičnih vlaken.
Nevrogena klavdikacija – spinalna stenoza
Nevrogena bolečina se pojavi, ko so živci, ki vodijo v noge, stisnjeni oz. je motena njihova sposobnost komuniciranja s spodnjimi deli nog.
Nevrogena klavdikacija je vodilni simptom stanja, imenovanega spinalna stenoza. Spinalna stenoza se najpogosteje pojavlja v ledveni hrbtenici, kjer pride do zoženja hrbteničnega kanala, kar lahko utesni izstopajoče živce – najpogostejši predstavnik nevrogene klavdikacije je išias.
Značilno za spinalno stenozo je, da se pojavijo bolečine v mečih, stegnih ali zadnjici med hojo, ki se običajno izboljšajo, ko se pacient v pasu nagne naprej – tako namreč »razpremo« prostor med ledvenimi vretenci in sprostimo utesnjen živec.
Ali veste, kaj je klavdikacijska razdalja? Nevrogena klavdikacijska razdalja je dolžina, ki jo pacient lahko prehodi, preden se pojavijo nevrogene bolečine v mečih. V kolikor gre za hude živčne utesnitve, je lahko prisotna celo bolečina v mečih v mirovanju.
Napredovanje spinalne stenoze in njenih simptomov uspešno rešujemo s sodobnimi fizioterapevtskimi pristopi, zato operativni poseg ni vedno indiciran.
Vnetje Ahilove tetive
Ahilova tetiva je čvrst trak vezivnega tkiva, ki povezuje mišice meč s petno kostjo – gre za najmočnejšo tetivo v našem telesu.
Bolečine v mečih se lahko pojavijo, kadar so mišice meč še posebej napete, saj to povzroči dodaten pritisk na Ahilovo tetivo. Zaradi dolgotrajnih (pre)obremenitev ali nepravilne telesne vadbe lahko pride do vnetja Ahilove tetive – pri vnetju tetive je lahko prisotna celo bolečina v mečih v mirovanju.
Vnetje Ahilove tetive je bolj pogosto pri ljudeh, ki so pred kratkim začeli z novim programom vadbe ali izvajajo ponavljajoče se vaje, ki vršijo velik pritisk na omenjeno tetivo. Pogosteje se pojavi tudi pri starejših osebah, kjer je tetiva že podvržena degenerativnim spremembam.
Pogosto raztezanje lahko pomaga nekoliko zmanjšati vaše simptome, za popolno resolucijo je pa potrebna fizioterapevtska rehabilitacija – dlje kot z obiskom fizioterapevta odlašate, daljše bo vaše zdravljenje.
Kompartment sindrom
Akutni kompartment sindrom oz. utesnitev v mišično-fascialni loži, je urgentno stanje, ki nastane, ko v mišicah nastane previsok pritisk, ki lahko prekine dotok krvi in povzroči kompresijo živcev ter ishemično okvaro mišic. Običajno se to zgodi po večji poškodbi na tem območju, kot je hujši zlom ali »stisk« noge v nesreči. Bolečina, povezana z akutnim kompartment sindromom, je pogosto hujša od same poškodbe.
Akutni simptomi so lahko naslednji:
- neznosne bolečine, ki se ne izboljšajo po počitku ali zdravilih
- težave pri premikanju prizadetega območja
- odrevenelost ali ohromelost – poznejša simptoma, ki lahko kažeta na trajno poškodbo
Če imate simptome akutnega kompartment sindroma, nemudoma obiščite urgenco, saj gre za življenje ogrožajoče stanje.
Pogosteje (in na srečo tudi manj nevarno) pa se pri ljudeh razvije kronični kompartment sindrom. Kronična utesnitev mišic povzroča bolečine v nogah predvsem med vadbo. Bolečina običajno preneha, ko prenehamo z vadbo, pri hujših utesnitvah pa se pojavi tudi bolečina v mečih v mirovanju.
Povzroči lahko tudi:
- odrevenelost noge
- težave pri premikanju
- vidna mišična oteklina
Pri kroničnem kompartment sindromu je za olajšanje bolečin in izboljšanje stanja ključna fizioterapevtska rehabilitacija.
Naročite se na zdravljenje bolečine v mečih
Fizioterapija je izredno učinkovita metoda pri lajšanju bolečin in izboljšanju funkcije mišic meč.
V kliniki Medicofit ob prvem obisku izvedemo diagnostično terapijo – oceno vašega stanja, analizo vaše drže, gibanja in morebitnih mišičnih neravnovesij, in že ob prvem obisku apliciramo protibolečinsko, protivnetno in biostimulativno terapijo. Z implementacijo terapije v diagnostični pregled dosegamo boljše in hitrejše učinke terapije.
Glede na ugotovitve ob pregledu, bomo razvil prilagojen načrt zdravljenja, ki bo vključeval manualno terapijo, krepilne in raztezne vaje, uporabo najsodobnejših fizioterapevtskih naprav in specialno vodeno kineziološko vadbo.
Fields, K. B., & Rigby, M. D. (2016). Muscular Calf Injuries in Runners. Current sports medicine reports, 15(5), 320–324. https://doi.org/10.1249/JSR.0000000000000292
Pearce J. M. (2005). (Neurogenic) Claudication. European neurology, 54(2), 118–119. https://doi.org/10.1159/000088648
Cleveland Clinic. (2020). Calf Muscle Pain. Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/22274-calf-muscle-pain [Accessed: 29/1/2024].
L. Jarmuuz, Healthline. (2023). Calf Pain: Causes and Treatments. Available from: https://www.healthline.com/health/calf-pain [Accessed: 29/1/2024].
A.M.Bell, Medical News Today. (2023). What causes calf muscle pain?. Available from: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321446#treatment [Accessed: 29/1/2024].