Imate bolečine v vratu? Je bolečini pridružen občutek mravljinčenja in odrevenelosti, ki poteka vse do prstov na roki? Kako veste, če se vam je pojavila hernija vratne hrbtenice? Kaj sploh je hernija?
Vratna hernija ali hernija vratne hrbtenice nastane, kadar se medvretenčni disk med dvema vratnima vretencema izboči, sesede ali degenerira.
Izbočena medvretenčna ploščica v cervikalni hrbtenici/vratni hrbtenici pogosto utesni živčevje, ki izhaja iz hrbtenjače in povzroči simptome pekoče bolečine v vratni hrbtenici, občutek mravljinčenja, odrevenelosti in zmanjša mišično moč.
Zakaj nastane hernija vratne hrbtenice nam je trenutno še nepoznano vendar poznamo dejavnike tveganja, ki pospešijo njen nastanek. To so staranje (degenerativni procesi), prekomerna obraba (nepravilno obremenjevanje na delovnem mestu), travmatska poškodba, nepravilna telesna drža, debelost in genetska predispozicija.
Ali ste vedeli, da hernija vratne hrbtenice pogosteje prizadene ženske kakor moške? Ali ste vedeli, da se vratna hernija najpogosteje razvije med 30 in 50 letom starosti?
Celostno zdravljenje vratne hernije v zasebni kliniki za fizioterapijo Medicofit je razdeljeno v 4 faze, ki so med seboj povezane. Prične se z diagnostičnim pregledom, akutno fizioterapijo in nadaljuje v postakutno kineziologijo ter postkineziologijo.
Kako vodimo paciente od hernije vratne hrbtenice do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu vratu povrnemo polno moč in gibalno funkcijo vam razkrivamo v nadaljevanju.
Vratna hrbtenica je sestavljena iz 7 vratnih vretenc, ki so med seboj ločena z medvretenčnimi ploščicami/diski, kateri omogočajo lažji prenos sil in lažje gibanje med vretenci.
Medvretenčna ploščica ima mehko sredico (lat. Nucleus pulposus) in fibrozen obroč tkiva (lat. Annulus fibrosus), ki obdaja mehko sredico.
Vratna hernija povzroči izbočenje mehke sredice skozi fibrozen obroč tkiva, kar ponavadi uklešči/utesni živčevje, ki izhaja iz hrbtenjače in povzroči bolečino v vratu.
Hernija vratne hrbtenice povzroči vnetje v tkivu, kar vpliva na fasetne sklepe, ki pomagajo pri stabilizaciji vratu in omogočajo gibanje. Prav tako vpliva na vratne mišice, ki se s časoma zakrčijo zaradi bolečine in kompenzacije poškodovanega medvretenčnega diska.
Hernija vratne hrbtenice povzroči telesne simptome, ki se razlikujejo na podlagi lokacije hernije, velikosti herniacije in stopnje vkleščenosti živčevja. Najpogostejši simptomi so:
- Bolečina v vratni hrbtenici, ki se lokalizirana v predelu vrati ali pa se širi skozi ramena do prstov na roki.
- Občutek mravljinčenja in odrevenelosti nastane zaradi vkleščenosti živčevja v vratni hrbtenici. Občutek se širi od vratu do prstov na roki.
- Čez čas se pojavi mišična šibkost v vratu in roki, kar onemogoča normalno izvajanje vsakodnevnih aktivnosti (izguba koordinacije, s težavo izvajati fina motorična gibanja).
- Ostra bolečina, ki se pojavi ob vsakem gibanju omejuje normalen obseg gibljivosti v vratu.
- Mišična napetost in otrdelost v vratu sta pogost krivec za nastanek glavobolov.
Točen vzrok za nastanke vratne hernije nam je trenutno še nepoznan vendar poznamo dejavnike tveganja, ki vplivajo na njen razvoj / potek.
Hernija vratne hrbtenice najpogosteje nastane, kot posledica degeneracije v telesu, ki je del naravnega procesa staranja. Telo s starostjo izgublja sposobnost zadostnega samoobnavljanja.
Vratna hernija se pojavi zaradi travmatske poškodbe, kot so prometna nesreča, padec ali športna poškodba.
Ponavljajoča gibanja povzročajo stalne obremenitve na vratno hrbtenico, ki s časoma prične prilagajati obremenitvam, kar vodi do nastanka vratne hernije.
Mišično neravnovesje je pogosto vzrok za nastanek diskus hernije, namreč nepravilna medmišična aktivacija povzroča napačno obremenjevanje telesnih struktur.
Obremenilna kapaciteta vratu predstavlja sposobnost prenašanja obremenitev, ki se vršijo na vratni predel. Vratna hernija nastane zaradi neustrezne obremenilne kapacitete vratne hrbtenice, ki je previsoka ali prenizka.
Genetska predispozicija je pri določenih pacientih velik dejavnik za nastanek vratne hernije (zaradi genetske predispozicije so bolj podvrženi nastanku hernije).
Ali ste vedeli, da na razvoj diskus hernije vplivata tudi debelost in kajenje ? Ljudje s preveliko telesno težo ali ljudje, ki kadijo so bolj podvrženi nastanku diskus hernije.
Celostno zdravljenje hernije vratne hrbtenice se prične z diagnostičnim pregledom, fizioterapijo in nadaljuje v postakutno kineziološko fazo ter postkineziološko fazo.
V kliniki Medicofit izvajamo aktivno fizioterapijo, kar pomeni, da je pacient aktivno vključen v proces zdravljenja. Vsak pacient ima 60 minutno individualno obravnavo s strokovnjakom fizioterapije in kasneje s strokovnjakom kineziologije ter 30 minutno instrumentalno terapijo.
Celostno zdravljenje vratne hernije je osredotočenje na zdravljenje vzroka nastanka bolezni in ne zgolj simptomov, ki so njena posledica. Z zdravljenjem vzroka bolezni dosegamo dolgoročno učinkovite rezultate zdravljenja.
Kako se diagnosticira hernija vratne hrbtenice?
Vsako usešno fizioterapevtsko zdravljenje in rehabilitacija hernije vratne hrbtenice se prične z diagnostičnim pregledom, kjer pridobimo vpogled v funkcionalno stanje vašega telesa.
Diagnostik z vami najprej opravi uvodni pogovor (poglobljena anamneza) o vaši bolezni, času trajanja težav, oceni bolečine in morebitni prisotnosti drugih bolezni.
Diagnostični pregled se nadaljuje z inspekcijo in palpacijo vratu, kjer je morebitno prisotna atrofija mišic ali oteklina, pomembna je barva, temperatura in potnost kože.
Izvedejo se pasivne meritve gibljivosti vratne hrbtenice (gib izvede diagnostik) in aktivne meritve gibljivosti vratne hrbtenice (gib izvede pacient).
Opravijo se meritve mišične moči, ki omogočajo vpogled v prisotno mišično šibkost in vzdržljivost. Pomembno je določiti mišično razmerje med mišičnimi skupinami (porušeno ravnovesje vodi v razvoj bolečin).
Prav tako se izvedejo meritve za določitev obremenilne kapacitete hrbtenice in specifični testi, ki testirajo točno določene strukture v vratu.
Vratna diskus hernija pogosto utesni živčevje zato je ključnega pomena izvesti nevrološke teste, ki opredelijo morebiten prisoten izpad senzorike in motorike.
Potrebno se je zavedati, da vam diagnozo hernije vratne hrbtenice postavi specialist medicine.
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi individualen fizioterapevtski program zdravljenja, ki je prilagojen vsakemu pacientu posebej.
Sodobno fizioterapevtsko zdravljenje
Strokovnjaki fizioterapije v akutni fazi zdravljenja izvajajo kontrolo simptomov, kar pomeni, da aktivno zmanjšajo bolečino, zmanjšajo oteklino in vnetje, povečajo obseg gibljivosti in povečajo mišično moč vratnih mišic.
Izvajajo manualno terapijo, terapijo prožilnih točk in sklepno mobilizacijo, z namenom zmanjšanja mišične napetosti, povečanja sklepne gibljivosti in zmanjšanja bolečine.
Pri svojem delu uporabljajo najsodobnejše naprave, ki spodbujajo celične procese v telesu, ki pospešijo celjenje, zmanjšajo vnetje, globinsko segrevajo tkivo in zmanjšajo bolečino:
V kombinaciji z manualno in instrumentalno fizioterapijo za hernijo vratne hrbtenice se izvaja specialna fizioterapevtska vadba, ki je usmerjena v vzpostavitev zadostne obremenilne kapacitete vratne hrbtenice in medmišičnega razmerja.
Izvaja se aktivacija vratnih mišic in izometrična vadba (spodbujanje mišične kontrakcije brez izvajanja gibanja), ki se nadaljuje v ekscentrično in koncentrično vadbo.
Pomembno je izvajati vadbo za povečanje gibljivosti v vratu in nevromišično vadbo za spodbujanje pravilnega drsenja živčevja.
Postakutna kineziološka faza
Po uspešno zaključenem akutnem fizioterapevtskem zdravljenju hernije vratne hrbtenice vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Specialen kineziološki program izvaja krepitveno vadbo v vseh smereh gibanja, kjer bolečina več ni prisotna (fleksija, ekstenzija, lateralna fleksija, rotacija, antiekstenzija, antirotacija in antilateralna fleksija).
S specialno kineziološko vadbo okrepimo globoke mišične stabilizatorje vratne hrbtenice in dosežemo popolno simetrijo in normative mišične moči vratnih mišic.
Strokovnjaki kineziologije vam s specialno kineziološko vadbo ciljno izboljšajo gibljivost in proprioceptivne sposobnosti cervikalne hrbtenice. Del vratne hrbtenice je proprioceptivni sistem, ki ima ključno vlogo pri kontroli drži in ravnotežju.
Pred zaključkom zdravljenja se opravi aplikacija TESTNE BATERIJE za cervikalno hrbtenico, kjer pridobimo vpogled v gibalno učinkovitost in pripravljenost na vsakodnevne obremenitve.
Postkineziološka faza
Po uspešno zaključenem zdravljenju vratne hernije se pacienti udeležijo posebnega postkineziološkega programa, ki smo ga pripravili v kliniki Medicofit.
Namen postkineziološkega programa (izvajanje krepitvene vadbe) je preprečiti pojav starih bolečin in pripraviti telo na učinkovitejši prenos vsakodnevnih obremenitev, ki se nanj vršijo.
Ker v kliniki Medicofit verjamemo v celostno zdravljenje vas vodimo od hernije vratne hrbtenice do svobodnega gibanja brez bolečin!