Vsak korak lahko postane neprijetna izkušnja, ko nas pri hoji ovira boleč in izbočen palec na nogi. Hallux valgus ne predstavlja zgolj estetske spremembe, ampak pogosto prinaša tudi kronično bolečino, oteklino in težave pri nošenju obutve. Pogosto poskušamo poiskati olajšanje z vložki ali širšo obutvijo, dokler ne postane potrebna operacija, ki obljublja trajno rešitev.
Hallux valgus je deformacija palca na stopalu, pri kateri se prvi prst pomakne proti ostalim prstom, kost pri sklepu pa se izboči navzven. Vzroke za nastanek stanja povezujemo z genetsko predizpozicijo, dolgoročnim nošenjem neprimerne obutve, ploskimi stopali in nepravilno biomehaniko stopala. Ko deformacija napreduje, zaznavamo vedno več bolečine, zmanjšano gibljivost sklepa in težave pri hoji.
Uspešno okrevanje po operativnem posegu temelji na kakovostni in skrbno načrtovani fizioterapiji. Z rehabilitacijo ne odpravljamo le trdovratnih simptomov, temveč tudi obnovimo pravilen vzorec hoje, krepimo mišice stopala ter preprečujemo ponovitev težave. Z dosledno obravnavo v posameznih fazah rehabilitacije pacientu pomagamo čim hitreje doseči polno funkcionalnost stopala.
Fizioterapija po operaciji ni le priporočilo, ampak je nepogrešljiv del poti do dolgoročno uspešnega izida in brezskrbnega koraka v prihodnost!
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji hallux valgus

Hallux valgus obravnavamo kot pogosto bolezen, ki nastane zaradi kompleksne položajne deformacije. Medtem gre tudi za najpogostejšo deformacijo na stopalu, pri kateri opazimo, da se palec postopoma pomika proti ostalim prstom, sklep na notranji strani stopala pa se izboči navzven. To izboklino prepoznamo kot posledico sprememb v poravnavi prve stopalnice (metatarzale) in njenega sklepa, kar pogosto spremljajo vnetje, bolečina in oteklina.
Deformacija lahko sčasoma povzroča težave pri hoji ali nošenju obutve in vodi v nepravilno obremenjevanje celotnega stopala. Pogosteje jo opažamo pri ženskah, zlasti zaradi nošenja neprimerne obutve, pomembno vlogo pa pripisujemo tudi drugim dejavnikom tveganja.
Zakaj je potrebna operacija?
Pri osebah, pri katerih konzervativno zdravljenje ne prinese želenih rezultatov, razmislimo o operaciji. Za zdravljenje hallux valgus v literaturi opisujejo več kot 100 različnih postopkov, ki vključujejo kombinacije uravnavanja mehkih tkiv, osteotomije metatarzal in fuzije metatarzofalangealnega ali tarzometatarzalnega sklepa. Izbira postopkov zdravljenja se sprilagodi glede na resnost in lokacijo deformacije.
V najnovejših operativnih pristopih se uporabljajo minimalno invazivne kirurške tehnike, pri čemer je posebna pozornost namenjena korekciji rotacijske komponente deformacije.
Namen operacije je predvsem lajšanje bolečine, ki jih povzroča deformacija palca. Opravi se korekcija deformacije (poravnava palca v pravilno os), kar omogoča izboljšanje stabilnosti (boljši prenos teže pri hoji), zmanjšanje tveganja za nastanek drugih težav (npr. kurja očesa, otiščanci, vnetja ali druge deformacije prstov), povečanje funkcionalnost stopala in izboljšanje kakovosti življenja (lažje gibanje, zmanjšanje nelagodja in izboljšanje splošne funkcionalnosti stopala).

Z operacijo torej celostno izboljšamo stanje, zmanjšamo simptome, upočasnimo napredovanje bolezni ter ohranimo gibljivost in vzdržljivost stopala.
Potek operacije je prilagojen posameznikovem stanju in izbrani operativni tehniki. Najprej se izvede natančna uravnava mehkih tkiv, ki vključuje sprostitev ali zategovanje vezi in kit, s čimer se omogoči pravilna poravnava palca. Nato se opravi osteotomija za korekcijo deformacije in položaja metatarzalnih kosti. V nekaterih primerih, ko je deformacija zelo napredovala, je potrebno narediti fuzijo sklepov, s čimer se zagotovi stabilnost in odpravi bolečina v prizadetem sklepu.
Z razvojem minimalno invazivnih tehnik se poseg izvede skozi manjše zareze, s čimer se zmanjša poškodba okoliških tkiv in pospeši okrevanje. Kadar je prisotna rotacijska komponenta, se ta med posegom natančno korigira, da se doseže trajnejši in funkcionalno boljši rezultat.
Pomemben del uspešnega okrevanja po operaciji hallux valgus predstavlja fizioterapija, ki omogoča dolgoročno funkcionalnost in preprečuje ponovitev deformacije!
Kakšna je vloga fizioterapije po operaciji?

Fizioterapija po operaciji hallux valgus predstavlja ključni del rehabilitacijskega procesa, s katerim obnovimo funkcijo stopala in pospešimo okrevanje. Program fizioterapije načrtujemo individualno in ga prilagodimo trenutni fazi zdravljenja, pri čemer postopno izboljšujemo gibljivost, mišično moč in stabilnost.
Z dosledno fizioterapevtsko obravnavo po operaciji uspešno:
- zmanjšamo oteklino in vnetje (pogost pojav po kirurškem posegu),
- izboljšamo gibljivost sklepa (preprečitev otrdelosti in omejene funkcije palca),
- krepimo mišice stopala in noge (izboljša se stabilnost in prenos teže),
- obnovimo pravilno hojo in biomehaniko stopala,
- preprečimo nastanek brazgotin (te bi lahko omejevale gibljivost) in
- pospešimo splošno okrevanje (čimprejšnja vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim in normalnemu življenju).
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji hallux valgus
Potek fizioterapije po operaciji
Rehabilitacija po operaciji predstavlja ključen del zdravljenja, saj z njo obnovimo funkcije stopala, povrnemo normalen vzorec hoje in preprečimo nadaljnje zaplete. Z vajami izboljšujemo sklepno gibljivost, mišično moč, ravnotežje in normaliziramo gibalne vzorce. Rehabilitacija poteka po specifičnih fazah glede na celjenje, telesno zmogljivost in bolečino.
V akutni fazi usmerimo pozornost na zmanjšanje bolečine in otekline. V domačem okolju po operativnem posegu priporočamo, da aplicirate led ali hladno oblogo na operirano mesto ter v razbremenjenem položaju dvignete stopalo nad nivo srca.

V kliniki Medicofit za zmanjšanje otekline izvajamo ročno limfno drenažo. Za dodatno zmanjšanje bolečine in otekline uporabljamo najnovejšo PERISO diamagnetno tehnologijo. Sočasno uvajamo nežne vaje za povečanje in ohranjanje gibljivosti sosednjih sklepov (gleženj, koleno in kolk) in osnovne terapevtske vaje, s katerimi izboljšamo pretok krvi in zmanjšamo tveganje za pooperativne zaplete. V tem obdobju ima fizioterapevt predvsem edukativno in usmerjevalno vlogo.
V kinezioterapevtski fazi nadaljujemo z aktivnejšo rehabilitacijo. Po dovoljenju kirurga postopoma uvajamo obremenitev stopala, do polne obremenitve. V program vključimo aktivne vaje za povečanje gibljivosti palca in preostalih prstov, krepitev mišic stopala, mečnih mišic, stabilizatorjev gležnja in ostalih mišic spodnjega uda.
Z vadbo ravnotežja in propriocepcije izboljšamo stabilnost ter zmanjšamo tveganje za padce. V tej fazi posamezniku pomagamo vzpostaviti pravilen vzorec hoje, zmanjšamo kompenzacijske gibe in okrepimo podporne strukture stopala.
Pomembno je, da se po-operativna brazgotina ne zapostavi. Za obravnavanje po-operativne brazgotine izvajamo specialne ročne tehnike za mobilizacijo brazgotine, da preprečimo zlepljenost tkiv ter ohranimo elastičnost kože. Pacienta tudi naučimo, kako samostojno nadaljuje s to oskrbo doma.

Od približno 8. tedna naprej začnemo s kineziološko fazo zdravljenja, kjer se osredotočimo na popolno funkcionalno obnovo in vračanje k vsakodnevnim in športnim aktivnostim. Vaje za moč in mišično vzdržljivost progresivno stopnjujemo. Izboljšamo propriocepcijo, okrepimo mišice ter pomagamo razviti samozavestno hojo in tek po različnih podlagah. V tem obdobju preverimo primernost obutve, po potrebi svetujemo ortopedske.
Rehabilitacija se zaključi, ko pacient doseže stanje brez bolečin, vzpostavi ustrezen vzorec hoje in osvoji optimalno biomehaniko stopala. Dolgoročen cilj je dosežen, ko lahko ponovno brez omejitev opravlja vsakodnevne aktivnosti in ima trajno stabilno, funkcionalno ter vzdržljivo stopalo.
ŠTUDIJA PRIMERA
Osnovni podatki o pacientu: Dva tedna po korektivnem operativnem posegu hallux valgus na palcu desnega stopala je rehabilitacijo v kliniki Medicofit pričela 56-letna gospa. Operacija ja bila izvedena zaradi dolgotrajnih bolečin in izrazite deformacije palca desnega stopala, ki ji je onemogočala normalno hojo in povzročala težave z nošenjem obutve.
Začetno stanje: Na področju operativnega posega je bila vidna zmerna oteklina, kirurška rana se je lepo celila. Pacientka je hodila z oporo, saj je bila obremenitev stopala omejena. Poročala je o povečani napetosti v sprednjem delu stopala ter topi bolečini. Gibljivost palca je bila omejena.
Cilji zdravljenja: Zmanjšanje edema in bolečine, izboljšanje sklepne gibljivosti, povrnitev obremenilne kapacitete ter krepitev mišic stopala in gležnja.
Potek zdravljenja: V zgodnji fazi zdravljenja sta se za zmanjšanje edema uporabljala manualna limfna drenaža in kineziotaping. Za zmanjšanje bolečin sta se uporabljala TECAR in laserska terapija. Skozi celoten potek rehabilitacije se je izvajala individualno prilagojena vadba za izboljšanje gibljivosti palca ter krepitev intrinzičnih mišic stopala. Pozna faza rehabilitacija se je osredotočala na povrnitev normalnega vzorca hoje in povečanje funkcionalnih obremenitev.
Končno stanje: S celostnim pristopom smo povrnili normalen vzorec hoje brez bolečin, znatno izboljšali gibljivost palca ter odpravili oteklino.
Pacienti po operaciji hallux valgus dosegajo boljše rezultate in hitrejše okrevanje s strokovno pomočjo fizioterapevtov klinike Medicofit!
Prognoza in trajanje rehabilitacije
Fizioterapija po operaciji hallux valgus pomembno vpliva na uspešnost okrevanja in dolgoročno funkcionalnost stopala. Prognoza po operaciji hallux valgus je, ob ustrezni izbiri kirurškega posega in dosledni fizioterapevtski obravnavi dobra. Velika večina naših pacientov poroča o zmanjšanju bolečine, in izboljšani kakovosti življenja. Možnost ponovitve deformacije ostaja nizka, če dosledno upoštevamo navodila.
Trajanje rehabilitacije po operaciji je od 3 do 6 mesecev, odvisno od kompleksnosti posega, in individualnega odziva na terapijo. Prve tedne zaščitimo operirano področje, nato postopoma obnovimo gibanje, moč in hojo ter dolgoročno vzdržujemo funkcionalnost.
Fraissler, L., Konrads, C., Hoberg, M., Rudert, M. in Walcher, M. (2016). Treatment of hallux valgus deformity. EFORT Open Reviews, 1(8), 295–302. https://doi.org/10.1302/2058-5241.1.000005
Hawson, S. T. (2014). Physical Therapy Post–Hallux Abducto Valgus Correction. Clinics in Podiatric Medicine and Surgery, 31(2), 309–322. https://doi.org/10.1016/j.cpm.2014.01.002
Hernández-Castillejo, L. E., Martínez-Vizcaíno, V., Álvarez-Bueno, C., Quijada-Rodríguez, J. L., Alonso-Galán, M. in Garrido-Miguel, M. (2022). Effectiveness of hallux valgus surgery on improving health-related quality of life: A follow up study. Foot and Ankle Surgery, 28(4), 431–437. https://doi.org/10.1016/j.fas.2021.08.002
Malagelada, F., Sahirad, C., Dalmau-Pastor, M., Vega, J., Bhumbra, R., Manzanares-Céspedes, M. C. in Laffenêtre, O. (2019). Minimally invasive surgery for hallux valgus: a systematic review of current surgical techniques. International Orthopaedics, 43(3), 625–637. https://doi.org/10.1007/s00264-018-4138-x
Postoperative Rehabilitation after Hallux Valgus Surgery: A literature review | The Foot and Ankle Online Journal. (b. d.). Pridobljeno 20. maj 2025, s https://faoj.org/2011/06/01/postoperative-rehabilitation-after-hallux-valgus-surgery-a-literature-review/