O vakumski terapiji
Vakumska terapija je neinvazivna tehnika manualne fizioterapije, ki deluje po principu visokega in nizkega podtlaka. Z vakumom povzročimo raztezanje kože in podkožnega tkiva in s tem premike v vseh spremnih struktur kot sta povrhnja plast mišičnega in vezivnega tkiva. Z vakumom omogočimo večjo lokalno dostopnost kisika in povišano metabolno stanje predela aplikacije vakumske terapije.
Zakaj vakuumska terapija?
Z vakumsko terapijo spodbujamo periferno živčevje in pospešujemo krvni pretok v predelih, kjer prihaja do slabše cirkulacije. Pogost problem, ki povzroča bolečine so adhezirana oz. zlepljenja tkiva, ki povzročajo ”vozle” v mehkih tkivih, vakumska terapija je pri sproščanju bolečine, ki je posledica lokalnih adhezij visoko učinkovita. Z raztezanjem kožnega in podkožnega tkiva stimuliramo mišice, mišične ovojnice in fascialno tkivo, kar vodi do sprostitve adhezij in boljše fluidnosti tkiva, kar se kaže v manjši stopnji bolečine.
Z vakumsko terapijo pozitivno vplivamo na prečiščevanje medceličnega matriksa. Raztezanje tkiva, ki ga povzročimo z vakumom poveča dostopnost hranil in kisika na apliciranem predelu. Vakumska terapija pozitivno vpliva na zmanjšanje mišične napetosti, povečanje lokalnega limfnega pretoka, pospešeno lokalno odstranjevanje toksionov ter zmanjšanje prekomerne vsebnosti vode v koži in podkožju.
Vakuumska terapija – učinki
Učinki vakumske terapije niso trajni, zato jo uporabljamo zgolj kot spremno terapevtsko metodo v okviru zdravljenja bolečin in poškodb, kjer morata za trajno dosego zdravega mišično-skeletnega sistema primarno vlogo rehabilitacije imeti specialno usmerjena vadba in instrumentalna fizioterapija.