Obdobje nosečnosti je zelo specifično obdobje, v katerem prihaja do določenih telesnih sprememb. Mnoge ženske v nosečnosti začnejo opažati neprijetne bolečine v križu, ki lahko sčasoma postanejo precej moteče. Prisotne so predvsem med hojo, spanjem ali pri dolgotrajnem sedenju. Čeprav se bolečine v križu med nosečnostjo pojavljajo precej pogosto, to ne pomeni, da jih ni možno uspešno zmanjšati ali celo odpraviti!
Bolečine v križu v nosečnosti so v večini primerov mišično-skeletnega izvora, saj so povezane s spremembami v telesni drži, povečano telesno težo, hormonskimi dejavniki in nekaterimi drugimi faktorji. Kljub temu, da so bolečine večinoma lokalizirane, se lahko širijo tudi proti medenici ali po stegnu navzdol.
Zaradi visoke pojavnosti bolečine v križu med nosečnostjo je splošno znano, da se zaradi telesnih sprememb pogosto pojavita bolečina in nelagodje. Zaradi tega se v veliko primerih posledično zmanjša raven telesne aktivnosti, kar dodatno oslabi mišice, ki bi sicer stabilizirale hrbtenico.
Fizioterapevtska obravnava v nosečnosti je nežna, individualno prilagojena in učinkovita. Usmerjena je v sproščanje napetih mišic, krepitev stabilizatorjev trupa in učenje pravilnih gibalnih vzorcev, ki razbremenijo križ. Redna vadba pod strokovnim vodstvom lahko občutno zmanjša bolečine, izboljša držo ter pripravi telo na porod in popolno okrevanje.
V nadaljevanju pojasnjujemo, zakaj do bolečin v križu med nosečnostjo sploh prihaja, kateri dejavniki tveganja jih poslabšajo ter kako jih lahko s premišljenim pristopom učinkovito ublažimo!
Naročite se na zdravljenje bolečin v križu v nosečnosti

Bolečina v križu v nosečnosti izhaja iz kombinacije mehanskih, hormonskih, cirkulacijskih in psihosocialnih dejavnikov.
- mehanski dejavniki (povečana telesna teža, spremenjeno težišče telesa in povečana ledvena lordoza, kar povečuje obremenitev hrbtenice, medvretenčnih diskov in sklepov),
- hormonski dejavniki (delovanje hormona relaksin, ki povečuje prožnost in raztegljivost vezi ter posledično zmanjšano stabilnost medeničnega obroča, kar povečuje možnost za nastanek bolečine),
- cirkulacijski dejavniki (pritisk razširjene maternice na vene lahko povzroči zmanjšano prekrvavitev) in
- psihosocialni dejavniki (anksioznost, depresija in čustvena stiska lahko vplivajo na zaznavanje bolečine in povečajo njeno intenzivnost).
Dejavniki tveganja
Nekatere nosečnice se srečajo z bolečinami v križu že v zgodnji nosečnosti, nekatere pa šele v zadnjem trimesečju. Čeprav so fiziološke spremembe pri vseh ženskah podobne, se bolečina ne razvije pri vsaki, kar kaže na pomen določenih dejavnikov tveganja.
Med najpogostejše dejavnike tveganja spadajo:
- prisotnost bolečin v križu že pred nosečnostjo (predhodne težave povečajo tveganje za ponovni pojav bolečine),
- fizično naporno delo (dvigovanje bremen ali ponavljajoči gibi, ki lahko preobremenijo mišično-skeletni sistem),
- kajenje,
- število prehodnih nosečnosti,
- povečana telesna teža (povišan indeks telesne mase),
- slaba telesna pripravljenost (oslabljene trebušne in hrbtne mišice zmanjšajo podporo hrbtenici) in
- psihosocialni dejavniki (katastrofiziranje bolečine, stres ali anksioznost).
Poznavanje dejavnikov tveganja je ključno za pravočasno prepoznavanje simptomov in učinkovito obvladovanje bolečin v križu v času nosečnosti!
Najopaznejši simptom težav v ledveni hrbtenici med nosečnostjo je nelagodje ali bolečina v križu, ki se pogosto poslabša ob daljši stoji, hoji ali vstajanju iz sedečega položaja.
Pogosto se pojavlja tudi občutek togosti. Prav tako je lahko oteženo tudi gibanje, v nekaterih primerih pa je prisotna bolečina, ki seva po nogi navzdol. Ker se lahko omenjeni simptomi sčasoma stopnjujejo, jih je potrebno pravočasno prepoznati.
Naročite se na zdravljenje bolečin v križu v nosečnosti
Diagnoza
Za postavitev pravilne diagnoze vas bo fizioterapevt najprej povprašal o preteklih zdravstvenih težavah v hrbtenici, trenutnih simptomih in morebitnih omejitvah pri gibanju. Temu sledi klinični pregled, v sklopu katerega preverimo gibljivost hrbtenice ter podrobneje preverimo boleče področje. Izvedemo tudi testiranje mišične moči
Pomembno je razlikovanje med bolečino v križu in težavami v področju medenice, kar ugotovimo s pomočjo vprašanj o dejavnikih, ki poslabšajo bolečino in s specifičnimi ortopedskimi testi.
Pravilna diagnoza in natančna ocena težav sta ključnega pomena za učinkovito načrtovanje in izvajanje ciljnega zdravljenja!
Zdravljenje

V akutni fazi bolečin v križu v nosečnosti je glavni cilj lajšanje simptomov. V domačem okolju priporočamo primeren počitek in prilagoditev aktivnosti. V sklopu celostnega zdravljenja izvajamo nežno sklepno mobilizacijo posameznih segmentov hrbtenice za izboljšanje gibljivosti ter specialne manualne tehnike za sprostitev prekomerne napetosti mehkih tkiv. Učinke omenjenih tehnik kombiniramo z najsodobnejšimi terapevtskimi napravami kot je TECAR Wintecare terapija.
Ob izboljšanju klinične slike sledi prehod v kinezioterapevtsko fazo zdravljenja, ki je namenjena izboljšanju gibljivosti in mišične moči z aktivnimi vajami. Najpomembnejši cilj te faze je krepitev mišic medeničnega obroča kot tudi hrbtnih mišic. Z individualno prilagojenimi vajami pripomoremo tudi k izboljšanju drže. V sklopu zdravljenja vas bo specialist naučil pravilnih gibalnih vzorcev, katere je smiselno vzdrževati tudi po porodu.
Za spremljanje učinkovitosti terapij uporabljamo različne ocenjevalne metode, ki pomagajo meriti izboljšave in prilagoditi terapijo.
V kliniki Medicofit omogočamo tudi post-rehabilitacijsko zdravljenje, katerega namen je dolgoročno vzdrževanje stanja. V sklopu tega dajemo pomemben poudarek na pravilni ergonomiji v bivalnem in delovnem okolju ter primernih spalnih navadah. Zavzemamo se, da vam omogočimo najboljše pogoje za vzdrževanje zdravja.
ŠTUDIJA PRIMERA
Osnovni podatki o pacientu: 28-letna gospa je prišla na diagnostično terapijo zaradi bolečin v križu. Na dan pregleda je bila v 25. tednu nosečnosti. Bolečina v ledvenem delu hrbtenice, ki ni izžarevala v spodnje okončine, se ji je začela pojavljati postopoma in je bila v zadnjem obdobju najhujša ob daljšem stanju, hoji ali ob koncu dneva.
Začetno stanje: Opazna je bila povečana napetost paraspinalne muskulatre ledvene hrbtenice, zmanjšana aktivacija globokih stabilizatorjev trupa ter prekomerno anteriorno nagibanje medenice. Testi gibljivosti so razkrili bolečinsko intoleranco na fleksijo trupa, kar je gospa opazila tudi ob vsakodnevnih aktivnostih.
Cilj zdravljenja: Odpraviti bolečine v ledveni hrbtenici, olajšati gibanje ter gospo ustrezno pripraviti na porod in poporodno obdobje.
Potek zdravljenja: Zdravljenje je bilo prilagojeno glede na specifično fazo nosečnosti. Terapevtski pristop je bil usmerjen v razbremenitev ledvene hrbtenice, krepitev stabilizatorjev trupa ter izboljšanje telesne drže. Za zmanjšanje bolečine se je uporabljala TECAR terapija v kombinaciji s specialnimi manualnimi tehnikami. Sočasno se je izvajala terapevtska vadba s poudarkom na izboljšanju stabilnosti medenice in krepitvi hrbtne muskulature.
Končno stanje: S prilagojenim pristopom zdravljenja smo uspešno odpravili bolečine v hrbtenici, gospa pa je poročala tudi o lažjem gibanju ter boljšem spancu. Svetovan je bil obisk terapij tudi v poporodnem obdobju.
Za preprečevanje resnejših težav in postopno vračanje k brezskrbnim vsakodnevnim aktivnostim se priporoča vključitev v program redne telesne vadbe.
Prognoza in trajanje rehabilitacije
Prognoza pri bolečinah v križu v času nosečnosti je zelo dobra, še posebej ob pravočasni in ustrezni fizioterapiji.
Rehabilitacija traja od nekaj tednov do nekaj mesecev, odvisno od resnosti težav in individualnega odziva na zdravljenje.
V kliniki Medicofit vam v času nosečnosti pomagamo na poti odprave bolečin v križu in boljše kakovosti življenja z najsodobnejšimi metodami, osebnim pristopom in najprimernejšo obravnavo!
Bishop, A., Holden, M. A., Ogollah, R. O. in Foster, N. E. (2016). Current management of pregnancy-related low back pain: a national cross-sectional survey of UK physiotherapists. Physiotherapy, 102(1), 78–85. https://doi.org/10.1016/j.physio.2015.02.003
Cancela-Carral, J. M., Blanco, B. in López-Rodríguez, A. (2022). Therapeutic Aquatic Exercise in Pregnancy: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Clinical Medicine, 11(3), Art. 3. https://doi.org/10.3390/jcm11030501
Carvalho, M. E. C. C., Lima, L. C., Terceiro, C. A. de L., Pinto, D. R. L., Silva, M. N., Cozer, G. A. in Couceiro, T. C. de M. (2017). Low back pain during pregnancy. Revista Brasileira de Anestesiologia, 67, 266–270. https://doi.org/10.1016/j.bjane.2015.08.014
Low Back Pain and Pregnancy. (b. d.). Physiopedia. Pridobljeno 15. maj 2025, s https://www.physio-pedia.com/Low_Back_Pain_and_Pregnancy
The Management of Low Back Pain in Pregnancy. (b. d.). Physiopedia. Pridobljeno 15. maj 2025, s https://www.physio-pedia.com/The_Management_of_Low_Back_Pain_in_Pregnancy