Skoraj vsak izmed nas se je vsaj enkrat v življenju srečal z nadležno bolečino v križu – neprijetno zategovanje, občutek togosti ali celo ostre bolečine, ki omejujejo gibanje in vplivajo na kakovost življenja posameznikov. Bolečina v križu je eden najpogostejših razlogov za obisk zdravnika ali fizioterapevta in je tesno povezana s sodobnim, sedentarnim načinom življenja.
Bolečino v križu običajno povzročajo mehanske motnje, kot so mišično neravnovesje, oslabljena stabilizacija trupa, nepravilna telesna drža ali dolgotrajne preobremenitve. Bolečina v križu pa se lahko razvije tudi kot posledica degenerativnih sprememb, hernije diska ali dolgotrajnega stresa. Pogosto ne gre za en sam dogodek, temveč za dolgotrajno kopičenje slabih gibalnih navad.
Ravno zato je ustrezno gibanje, predvsem sciljno usmerjenimi vajami, ključno pri odpravljanju bolečin v križu. Pri izboljšanju gibalnih navad in učenju primernih vaj ima pomembno vlogo fizioterapija, saj z individualno prilagojenimi vajami in strokovnim nadzorom omogoča, da se telo postopoma okrepi, razbremeni in ponovno vzpostavi ravnovesje.
Bolečina v križu je najpogostejša vrsta bolečine na področju hrbtenice. Neaktiven življenjski slog predstavlja največjo nevarnost za razvoj akutnih kot tudi kroničnih težav!
Bolečina v križu je ena najpogostejših težav mišično – skeletnega sistema in prizadene ljudi vseh starosti. Najpogosteje se pojavi v spodnjem delu ledvenem hrbtenice, kjer so obremenitve zaradi sedenja, nepravilnega dvigovanja bremen in ponavljajočih se gibov največje.
Vzroki za bolečine so lahko zelo različni – od preobremenjenih mišic in slabe telesne drže do degenerativnih sprememb v medvretenčnih ploščicah ali sklepih. Kadar bolečina traja dlje časa ali se ponavlja, pogosto kaže na večje težave z gibanjem, ki jih je smiselno nasloviti s strokovno usmerjeno vadbo in rehabilitacijo.
Poleg razumevanja izvora bolečine je pomembno tudi prepoznavanje gibanj, ki sprožajo nelagodje ali bolečino. Usmerjene vaje predstavljajo eno najučinkovitejših orodij pri odpravljanju težav s križem!
Zakaj je vadbena terapija ključna pri zdravljenju bolečin v križu?
Redna in pravilno usmerjena telesna vadbaje ena izmed najučinkovitejših metod za zmanjšanje in preprečevanje bolečinv križu. Medtem ko počitek lahko kratkoročno olajša simptome, dolgotrajna neaktivnost oslabi mišice trupa, zmanjša gibljivost in poveča tveganje za ponovne bolečine.
Vaje, ki krepijo globoke stabilizatorje trupa, izboljšujejo telesno držo in povečajo splošno gibljivost hrbtenice, pomagajo razbremeniti obremenjene strukture in obnoviti funkcionalno ravnovesje. Gibanje tako ni le del rešitve, ampak je temelj za popolno okrevanje.
V nadaljevanju predstavljamo 5 učinkovitih vaj, s katerimi lahko začnete že danes in naredite prvi korak k bolj zdravi in močni hrbtenici!
Za vas smo pripravili izbor 5 preprostih, a učinkovitih vaj, ki jih lahko izvajate v domačem okolju. Z rednim izvajanjem vam bodo pomagale zmanjšati bolečine v križu ter okrepiti stabilnost trupa.
Iztegi nog in rok v štirinožnem položaju
Postavite se na vse štiri, dlani postavite pod ramena, kolena navpično pod boke. Nato počasi iztegnete desno roko naprej in levo nogo nazaj, tako da ostaneta vzporedno s tlemi. Trup naj ostane miren in napet, brez nihanja. Nato roko in nogo vrnite v začetni položaj in ponovite. Vajo izvedite še z iztegom leve roke naprej in desne noge nazaj.
Izvedite 10 ponovitev, v 2 ali 3 serijah.
Vaja krepi globoke mišice trupa, mišice spodnjega dela hrbta, kolkov ter ramen, hkrati pa izboljšuje ravnotežje in nadzor nad medenico. Pomembno je, da pri izvajanju ostanete stabilni in, da gibanje izhaja iz mišic trupa, ne pa zgolj iz roke ali noge. Dihajte enakomerno in ne zadržujte diha.
Mali most
Ulezite se na hrbet, rahlo pokrčite kolena, stopala pa imejte na tleh v širini bokov. Roke naj počivajo ob telesu. Najprej napnite zadnjične mišice in šele nato dvignite boke proti stropu, tako da telo oblikuje ravno črto od kolen do ramen. Ta položaj zadržite dve do tri sekunde in boke počasi spustite nazaj na tla.
Izvedite 14 do 20 ponovitev, v 2 ali 3 serijah.
Vaja krepi mišice kolka kot tudi spodnjega dela hrbta, sočasno pa prispeva k izboljšanju stabilizacije medenice. Med dvigovanjem bokov morate biti pozorni, da medenice ne nagibate v stran, temveč jo dvigujete navpično navzgor in pri tem ohranjate stabilnost ter nadzor nad gibanjem. Za večji izziv lahko vajo izvajate z eno nogo ali dodate uteži.
Antiekstenzije hrbtenice leže z izmeničnim gibanjem roke in noge z uporabo elastike
Začetni položaj te vaje je leže na hrbtu. Roke iztegnite proti stropu, noge privzdignite tako, da bodo kolena pokrčena pod kotom 90 stopinj. Med stopali napnite elastiko. Nato iztegnite roko in nasprotno nogo proti tlom, brez, da bi spodnji del hrbta izgubil stik s podlago. Počasi se vrnite v začetni položaj in enak gib izvedite še z drugo roko in nogo.
Izvedite 12 do 14 ponovitev, v 2 ali 3 serijah.
Ta vaja je odlična za krepitev globokih trebušnih mišic in za izboljšanje dinamične stabilizacije ledvenega dela hrbtenice. Osredotočite se na počasno in kontrolirano izvajanje gibov, pri tem pa ne pozabite ohranjati stika spodnjega dela hrbta s podlago.
Stranski plank
Uležite se na bok, komolec postavite neposredno pod ramo, noge pa iztegnite. Dvignite boke od podlage, tako da je telo v ravni liniji od glave do stopal. Končni položaj zadržite, nato počasi spustite. Ko osvojite osnovno različico vaje lahko dodate dvige zgornje roke ali noge, rotacije trupa ali dodatno obremenitev z utežmi. Vajo izvedite še na drugi strani.
Končni položaj zadržite 20 do 30 sekund, ponovite v 2 ali 3 serijah.
Vajaučinkovitokrepi stranske trebušne mišice, mišice medeničnega obroča in ramenske mišice. Zelo pomembno je, da med izvedbo vaje ohranjate ravno linijo telesa in ne dovolite, da boki padejo proti tlom.
Potiski žoge z nasprotno roko ob koleno
Lezite na hrbet, noge dvignite v zrak tako, da so kolena pokrčena pod kotom 90 stopinj. Roke naj bodo dvignjene navpično. Vzemite mehko žogo in jo pritisnite z desno roko ob levo koleno. Aktivni potisk naj traja 6 sekund. V tem času počasi iztegnite desno nogo in levo roko prot tlom, nato se vrnite v začetni položaj in zamenjajte stran.
Izvedite 10 do 12 ponovitev, v 2 – 3 serijah.
Vaja ciljnokrepi globoke trebušne mišice in trenira nadzor trupa v nevtralnem položaju hrbtenice. Pomembno je, da je spodnji del hrbta stalno v stiku s podlago in, da je gibanje počasno in nadzorovano.
Redna vadbena terapija omogoča obvladovanje bolečin v križu
Redna telesna aktivnost s ciljno usmerjenimi vajamiodločujoče prispeva k obvladovanju bolečin v križu, saj pomaga krepiti stabilizatorje trupa, izboljšuje gibljivost hrbtenice in zmanjšuje tveganje za ponovitev težav. Pomembno je, da vaje izvajate pravilnoin jihpostopoma prilagajate svojim zmožnostim.
Če se s ciljno usmerjenimi vajami še niste seznanili, vam svetujemo obisk pri specialistu fizioterapevtu, ki bo za vas pripravil individualno prilagojen program vaj in vas vodil skozi celoten proces rehabilitacije.
Searle, A., Spink, M., Ho, A. in Chuter, V. (2015). Exercise interventions for the treatment of chronic low back pain: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Clinical Rehabilitation, 29(12), 1155–1167. https://doi.org/10.1177/0269215515570379
Shiri, R., Coggon, D. in Falah-Hassani, K. (2018). Exercise for the Prevention of Low Back Pain: Systematic Review and Meta-Analysis of Controlled Trials. American Journal of Epidemiology, 187(5), 1093–1101. https://doi.org/10.1093/aje/kwx337
Podrobno o politiki piškotkov si lahko preberete tukaj.
Obvezni piškotki
Strogo potrebni piškotki morajo biti ves čas omogočeni, da lahko shranimo vaše nastavitve za nastavitve piškotkov.
Analitični piškotki
Ti piškotki nam omogočajo, da analiziramo izvedbo in izgled naše spletne strani ter zaznamo napake. Prav tako nam omogočajo izboljšanje delovanja spletne strani, s tem ko zbiramo informacije o tem, kako naši uporabniki uporabljajo spletno stran, katere spletne strani najpogosteje obiskujejo in podobno. Te piškotke bomo namestili samo, če se boste z namestitvijo strinjali, tako da kliknete na gumb za sprejem piškotkov.
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!
Oglaševalski piškotki
Oglaševalski piškotki omogočajo nam in našim skrbno izbranim partnerjem, da vam prikazujemo oglase ali vas neposredno kontaktiramo, kadar ste ločeno podali soglasje k takšni komunikaciji, tako da bodo prikazani oglasi ali druga komunikacija skladna z vašimi zanimanji. Piškotki lahko na primer zbirajo informacije o proizvodih, ki ste jih iskali ali naročali preko naše spletne strani. Spletna stran lahko tudi prikazuje vsebine s spletnih strani tretjih oseb ali njihove storitve, iz česar sledi, da se lahko piškotki tretjih oseb nalagajo na vaš trdi disk ali brskalnik. Te tretje osebe so lahko vidne in njihove piškotke se lahko onemogoči v orodju za upravljanje piškotkov. Sami ne nadzorujemo shranjevanja in uporabe teh piškotkov s strani tretjih oseb, zato predlagamo, da se obrnete na politike zasebnosti in politike piškotkov dotičnih tretjih oseb za več informacij. Ta tip piškotkov je samodejno onemogočen in ga je mogoče upravljati skladno z vašimi željami
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!
Pravilnik zasebnosti
Podrobno o pravilniku zasebnosti si lahko preberete tukaj.