Imate bolečine na notranji strani komolca? Se vam bolečine širijo v podlaket proti zapestju? S težavo opravljate vsakodnevne aktivnosti in ste jih morali prilagoditi?
Golf komolec (lat. Medialni epikondilitis) je kronično bolezensko stanje, ki prizadene tetivo (tendinitis) upogibalk zapestja in pronatorjev, ki se narašča na notranjo stran komolca. Nastane kot preobremenitvena poškodba, kjer so sile na tetivo večje kakor njene sposobnosti samoobnavljanja. Dostikrat je povezan oz. omnjen tudi v povezavi s teniškim komolcem.
Pacienti tipično opisujejo ostro bolečino na notranji strani komolca, ki se občasno širi v podlaket. Bolečina se poslabša ob stisku dlani in upogibu zapestja ter pronacije podlakti. Čez čas se prične gibljivost v komolcu manjšati in oslabi mišična moč. Občasno se pojavi oteklina.
Golf komolec nastane zaradi ponavljajočih gibov fleksije zapestja in pronacije (dlan obrnjena proti tlom), degenerativnih procesov (starost), obremenjujočih gibanj (delovno mesto, šport), kajenja, debelosti in genetske predispozicije.
Ali ste vedeli, da kar 90-95% vseh primerov golf komolca ni povezanih s športom (golfom) ampak z izvajanjem poklicev, kot so vodovodarstvo, monsterstvo, inštalaterstvo, mesarstvo in mizarstvo?
Celostno zdravljenje golferskega komolca v kliniki Medicofit se prične z diagnostičnim pregledom, akutno fizioterapijo in nadaljuje v postakutno kineziologijo in postkineziološki program.
Kako specialisti za golf komolec v kliniki Medicofit povrnejo vašemu komolcu polno moč, gibalno funkcijo in odpornost boste izvedeli v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje golf komolca
Komolec je stabilen sklep, ki povezuje nadlahtno kost (lat. Humerus) z podlaktnima kostema (lat. Radius in Ulna).
Na notranji strani komolca se nahaja kostna izboklina, ki se imenuje medialni epikondil, na katerega se pripenjajo tetive mišic upogibalk zapestja.
Tetive mišic, ki se pripenjajo na medialni epikondil so m. Pronator Teres, m. Flexor Carpi Radialis, m. Flexor Carpi Ulnaris, m. Flexor Digitorum Superficialis in m. Palmaris Longus.
Ali ste vedeli, da so pri medialnem epikondilitisu najpogosteje poškodovane tetive mišic Flexor Carpi Radialis in Pronator Teres? Čeprav so prav tako pogosto poškodovane tetive mišic Palmaris Longus, Flexor digitorum Superficialis in Flexor Carpi Ulnaris.
Mišice okoli komolčnega sklepa so odgovorne za dinamično stabilnost in izvajanje gibanja medtem ko so ligamenti okoli komolčnega sklepa odgovorni za statično stabilnost in zaustavljanje gibanja.
Pomemben ligament, ki se narašča na medialni epikondil je ulnarni kolateralni ligament (UCL), ki se nahaja na notranji strani komolca in je poškodovan v kroničnih oblikah medialnega epikondilitisa.
Ulnarni živec poteka mimo medialnega epikondila skozi kubitalni tunel, kar ga zaradi svoje pozicije uvršča v možnost nastanka utesnitve in povzročitve nevroloških simptomov pri ljudjeh, ki že imajo medialni epikondilitis.
Zaradi prekomernih obremenitev prihaja do sprememb na celičnem nivoju tetive, kar pomeni, da se prično spreminjati, nepravilno formirati in razporejati kolakenska vlakna. Neoptimalno formirana tetiva je dovzetnejša za nastanek poškodb in slabše prenaša obremenitve zaradi slabše elastičnosti.
Naročite se na zdravljenje golf komolca
Glavni simptom golf komolca je ostra bolečina v notranjem predelu komolca (nad medialnem epikondlom). Pogosto bolečina izžareva v podlaket ali proti ramenu.
Pacienti z medialnim epikondilitisom imajo predel medialnega epikondila občutljiv na dotik in občasno je prisotna oteklina.
Pogosto je poleg bolečine prisotna tudi šibkost podlaktne muskulature in omejen obseg gibljivosti v komolcu.
Bolečina se tipično poslabša med izvajanjem obremenjujoče aktivnosti in s časom postanejo vsakdanje aktivnosti oteženo (zasuk kljuke na vratih, zapenjanje modrca itd.).
Naročite se na zdravljenje golf komolca
Medialni epikondilitis najpogosteje nastane zaradi koncentričnih (krčenja) in ekscentričnih (raztezanja) obremenitev fleksornih in pronatornih mišičnih skupin podlakti.
V večini primerov je za preobremenitev odgovorna neustrezna pripravljenost mišic ali neustrezen način obremenjevanja (pretreniranost, prevelike delovne obremenitve).
Ponavljajoča in obremenjujoča gibanja povzročijo nastanek golf komolca (kot je delovno mesto, delo na vrtu, šport itd.).
Golferski komolec nastane tudi kot posledica enkratnega travmatskega dogodka, ki akutno preobremeni tetivo (to se najpogosteje zgodi pri fizično napornem delu).
Golf komolec pogosteje nastane pri moški populaciji, najpogosteje se pojavi med 30 in 50 letom starosti.
Celostno zdravljenje golf komolca v kliniki Medicofit je razdeljeno v štiri faze, ki se prično z diagnostičnim pregledom, akutno fizioterapijo in nadaljujejo v postakutno kineziologijo in postkineziološki program.
Specialisti za zdravljenje golf komolca izvajajo aktivno fizioterapijo, kjer je vsak pacient aktivno vključen v proces zdravljenja (v primerjavi s pasivno fizioterapijo, kjer se terapije izvajajo zgolj na pacienta).
Vsak pacienti ima 60 minutno individualno obravnavo s strokovnjakom fizioterapije in kasneje s strokovnjakom kineziologije ter 30 minutno instrumentalno terapijo.
Celostno zdravljenje je usmerjeno v odpravo vzroka nastanka golf komolca in ne zgolj simptomov, ki jih bolezen povzroči!
Naročite se na zdravljenje golf komolca
Diagnostika
Pred vsakim zdravljenjem se opravi diagnostični pregled, kjer fizioterapevt diagnotik pridobi podatke in vpogled v funkcionalno stanje komolca in celega telesa.
Izvede se poglobljen pogovor (anamneza) o vaši bolezni, prisotnih simptomih, času trajanja težav in oceni boleči. Diagnostik vam prav tako obrazloži specialistični izvid.
Izvede se klinični pregled z inspekcijo in palpacijo komolca (ali je prisotna občutljivost na dotik, ali je vidna oteklina, ali je prišlo do upada mišične mase, kakšne barve in temperature je koža).
Opravi se pasivna meritev gibljivosti, kjer gib izvede diagnostik in ga izmeri. Opravijo se aktivna meritev gibljivosti, kjer gib izvede pacient in diagnostik ga izmeri.
Opravijo se meritve mišične moči, ki prikažejo morebiten deficit v moči, vzdržljivosti in porušenem mišičnem sorazmerju (nepravilno delovanje mišičnega sistema).
Pridobi se ocena obremenilne kapacitete komolca (sposobnost komolca prenašanja obremenitev, ki je prevelika, ustrezna ali premajhna).
Provokacijski test s katerim potrdimo prisotnost golferskega komolca je fleksija in pronacija zapestja proti uporu.
Priporoča se opraviti diagnostično slikanje, kot je ultrasonografska preiskava, ki dodatno potrdi diagnozo golf komolec, katero vam postavi specialist medicine.
Na podlagi diagnostičnega poročila se za vsakega pacienta zastavi individualno prilagojen program fizioterapevtskega zdravljenja.
Akutna fizioterapija
Strokovnjaki fizioterapije v akutni fazi izvajajo kontrolo simptomov, kar pomeni, da aktivno zmanjšujejo bolečino v komolcu, zmanjšajo prisotno oteklino in vnetje, povečajo gibljivost v komolcu in mišično moč mišic podlakti.
Izvajajo manualno terapijo, terapijo prožilnih točk in sklepno mobilizacijo za sproščanje prenapete muskulature podlakti (natančneje upogibalke zapestja), povečanje gibljivosti v komolcu in zmanjšanja bolečine.
Pri svojem delu uporabljajo najsodobnejše naprave, ki pospešijo naravne procese celjenja v telesu:
- TECAR WINTECARE terapija prodira v globinska tkiva in spodbuja povečanje prekrvavitve, zmanjšanje vnetja in hitrejše celjenje,
- Diamagnetnaterapija PERISO pospeši celični metabolizem, vpliva na živčevje in zmanjša bolečino,
- Visokoenergijski SUMMUS laser spodbuja hitrejše celjenje ran in brazgotin,
- Globinski udarni valovi so se izkazali za izredno učinkovite pri zdravljenju golf komolca, saj ponovno ranijo obolelo tkivo in spodbudijo hitrejše celjenje,
- 6D Vacum ACTION spodbuja delovanje limfnega sistema in poveča lokalno prekrvavitev,
- Visokotonska elektrostimulacija HiTOP vpliva na bolečinske dražljaje v telesu in zmanjša občutek bolečine
Izvaja se specialna fizioterapevtska vadba za povrnitev polne obremenilne kapacitete hrbtenice in ustreznega mišičnega razmerja.
Izvaja se vadba za krepitev upogibalk zapestja in pronatorje zapestja s poudarkom na ekscentričnih kontrakcijah, vadbi za povečanje gibljivosti v komolcu in proprioceptivnih sposobnosti komolca (zaznave v prostoru).
Trajanje zdravljanja golferskega komolca je odvisno od stopnje razvoja bolezni in izraženih simptomov patologije, namreč enostavnejše oblike bolezni rešimo v okviru 10 tednov medtem ko pri bolj kroničnih oblikah golferskega komolca traja zdravljenje tudi več kot 25 tednov.
Postakutna kineziologija
Po uspešno zaključenem akutnem zdravljenju vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Pripravijo specialen kineziološki program, ki vključuje vadbo za krepitev fleksorjev zapestja in mišic, ki prečijo komolec. Prav tako se izvaja vadba za povečanje gibljivosti v komolcu.
Specialna kineziološka vadba je usmerjena v doseganje popolne simetrije in normativov mišine moči ter odpravo vseh prisotnih deficitov.
Izvaja se progresivna vadba, kjer se postopno poškodovan komolec prične vključevati v motorično kompleksnejšo izvedbo in k izvajanju osnovnih vaj za krepitev celotnega zgornjega uda.
Pred zaključkom zdravljenja se izvede aplikacija TESTNE BATERIJE za komolec, ki prikaže pacientovo gibalno učinkovitost in sposobnost prenašanja vsakodnevnih obremenitev.
Postkineziološki program
V kliniki Medicofit smo pripravili poseben postkineziološki program, katerega se udeležijo pacienti po zdravljenju golf komolca.
Postkineziološki program je sestavljen iz specialne kineziološke vadbe, ki zmanjša možnost nastanka novih poškodb in preprečuje možnost ponovnega pojava starih bolečin. Specialna kineziološka vadba vas pripravi na vsakodnevne in nepredvidljive obremenitve.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje vas vodimo od golf komolca do svobodnega gibanja brez bolečin v komolcu in vašemu komolcu povrnemo polno moč, gibalno funkcijo in odpornost!