Plezalski komolec označuje bolečine, ki se pojavljajo na notranji strani komolca. Plezalski komolec je kronično vnetje narastišč upogibalk komolca, največkrat mišične skupine brachialis, ki se pripenja na podlahtnično grčevino in redkeje mišične skupine biceps, ki se pripenja na koželjnično grčevino. V obeh primerih zaznamo izrazite bolečine na sprednji oz. notranji strani komolca.
Plezalski komolec je poškodba preobremenitvenega tipa kit mišic nadlahti. Golf komolec in plezalski komolec nista enaki patološki stanji, čeprav gre v obeh primerih za tendinopatijo. Pri golf komolcu so vnete kite mišic, ki upogibajo zapestje, pri plezalskem komolcu so vnete kite mišic, ki upogibajo komolec. V obeh primerih gre za bolečine na notranji oz. sprednji strani podlahti, le da so te pri golf komolcu locirane nekoliko višje in bolj površinsko, pri plezalskem komolcu pa nekaj centimetrov nižje in globje. Preobremenitve vodijo v degenerativne spremembe na tetivi, ki vzdražijo bolečinske receptorje, pogosto so tetive tudi v stanju vnetja.
Plezalski komolec je pogosto kronično stanje plezalcev, ki ni povezano izključno s plezanjem in športno populacijo temveč je visoko frekventen pojav pri poklicih in opravilih, ki nadpovprečno obremenjujejo roke. (slikanje, uporaba miške, vijačenje, nošenje predmetov, vrtnarjenje, vibracije, dvigovanje uteži).
Simptomatika plezalskega komolca zajema bolečino, ki je pekoča in ostra, pojavlja se pri stiskanju pesti, dvigovanju bremen, vlečenju z rokami in omejuje moč prijema. Pogosto je mesto na notranji strani komolca občutljivo na dotik, značilno je da z močnejšo palpacijo oz. z manualnim pritiskom lahko izzovemo neprijetno bolečino. Za plezalski komolec je značilno, da se bolečina prenaša iz notranje strani komolca navzdol po notranji strani podlahti.
Plezalski komolec nastane predvsem zaradi slabe biomehanike mišic nadlahti, kar pomeni, da so položaji zapestja in komolca pri izvajanju gibov z rokami nepravilni (preobremenjujejo se napačne mišične enote pri določeni aktivnosti). Pogost vzrok za pojav plezalskega komolca je slaba pripravljenosti mišic podlahti na aktivnosti, ki jih opravljate (preobremenjujejo se prave mišice, vendar zaradi slabe treniranosti pride do preobremenitve relativno hitro, govorimo o slabi vzdržljivosti v moči in slabi mobilnosti sklepa). Pogost neposreden vzrok za pojav plezalskega komolca so medmišične asimetrije, kar pomeni, da so mišice na eni strani podlahti neprimerljivo močnejše ali šibkejše v primerjavi z drugo stranjo podlahti (pogosto so mišice na sprednji strani podlahti močnejše in skrajšane, mišice na zadnji strani pa relativno šibke).
Simptomi plezalskega komolca običajno trajajo od 6 do 16 tednov, v kolikor ne izvajamo konservativnega zdravljenja lahko težave trajajo več let kontinuirano ali v občasnih izbruhih bolečin in resno omejujejo vašo funkcionalnost. Pogosto rešujemo primere, ko gre za več let trajajoče težave s komolcem, ker stanje ni bilo zdravljeno z vadbo ampak se je delalo predvsem na blaženju bolečin.
Plezalski komolec zdravimo sistematično. Najprej napravimo ustrezno diagnostiko z merjenjem lastnosti mišic in poiščemo potencialne vzroke bolečin v mišični zategnjenosti, neravnovesjih ali slabi moči. Ko diagnosticiramo vzroke nastanka plezalskega komolca napravimo ustrezno število obravnav za zmanjševanje akutne bolečine in pripravimo telo na nadaljnji proces zdravljenja z vadbo
Zadnja, ključna in najdaljša faza zdravljenja plezalskega komolca je individualna kinezioterapija, s katero izboljšamo funkcionalna neravnovesja mišic, ki smo jih diagnosticirali ob vstopnem pregledu ter s tem tudi odpravimo primarne vzroke za nastanek stanja plezalski komolec. Značilno za patološko stanje plezalski komolec je, da primeri, ki ne vztrajajo v fazi zdravljenja vzrokov, torej v fazi krepitve mišic tudi, ko bolečina pojenja, razvijejo ponavljajoče se težave s komolcem. Zdravljenje poškodbe ni zaključeno, ko izginejo simptomi torej bolečine. Poškodba je sanirana, ko dokončno odpravimo vzroke za nastanek poškodbe.