Trn v peti je izraz za izrastek na peti, ki je prisoten v obliki naloženega kalcija ali kostnine oz. osteofita. Trn v peti ima splošno prevalenco 15%, pogostejši je pri starejših in sicer ima v starostni skupini 60 – 69 let, 35% posameznikov prisoten trn v peti. Trn v peti je lahko tudi asimptomatski, to pomeni, da ne povzroča nobenih bolečin, vendar ga je vedno potrebno zdraviti s fizioterapijo saj predstavlja dejavnik tveganja za zagon bolečin. Trn v peti običajno boli na eni strani, čeprav ima 2/3 pacientov prisoten tudi trn na drugi peti, kar navajajo kot težave z drugo peto v preteklosti.
Trn v peti zraste do velikosti 1 cm, nastane lahko na zadnji strani pete (spina calcanei superior), kot posledica preobremenitve narastišča ahilove tetive ali pa na spodnji strani pete (spina calcanei inferior), kot posledica preobremenitve narastišča plantarne fascije. Plantarni trn v peti, na spodnji strani pete, je posledica plantarnega fasciitisa, je bolj pogost in običajno “trn v peti”, ki ga navajajo pacienti ob obisku.
Dejavniki tveganja za nastanek trna v peti so ploska stopala, povišana telesna teža, nošenje visokih pet, športna preobremenitev predvsem skoki in teki, diabetes oz. sladkorna bolezen in starost. Pogosteje se pojavlja pri ženskah, športnikih, starejših med 60 in 69 letom starosti in sladkornih bolnikih.
Trn v peti ima značilno sliko simptomov, zato ga je lahko ločiti od drugih patoloških stanj, ki povzročajo bolečine na področju petnice. Bolečina trna v peti je ostra in intenzivna, pojavi se predvsem zjutraj ob prvih korakih na področju petnice. Značilno za trn v peti je, da po krajši prehojeni razdalji bolečina izzveni oz. se zmanjša. Za trn v peti je značilna poststatična diskinezija, kar pomeni, da po fizični neaktivnosti oz. počitku prvih nekaj korakov peta vedno intenzivno boli.
Simptomi stanja trn v peti so sicer odvisni od velikosti, oblike in lokacije trna, v večini primerov pa gre za bolečino, ki je najmočnejša zjutraj, ponoči se namreč plantarna fascija skrajša in razširi. Simptomi se značilno poslabšajo tudi ob teku in hoji.
Trn v peti je eno izmed patoloških stanj, ki potrebujejo celostni konzervativni pristop fizioterapije in kineziologije. To pomeni, da v kolikor bomo izvajali izolirano le eno vrsto terapije trna v peti ne bomo odpravili. Celostno zdravljenje vključuje udarne globinske valove, TECAR terapijo, LASER terapijo, manualno terapijo in kineziološko vadbo.
Zdravljenje trna v peti traja običajno med 16 – 24 tednov, v primeru, da je trn v peti prisoten več kot leto dni se zdravljenje podaljša. Za zdravljenje trna v peti se pogosto izolirano izvajajo udarni globinski valovi, ki so sicer najučinkovitejša metoda “razbijanja” oz. odpravitve trna v peti, vendar morajo biti izvajani s specialnimi vajami in manualno terapijo skupaj.
Zdravljenje trna v peti mora vključevati tehnike za izboljšanje kakovosti vezivnega tkiva plantarne fascije, kar dosežemo z vajami za krepitev intrinzičnih mišic stopala in, vajami za vzdržljivost v moči golenske muskulature.
V kliniki Medicofit kot vodilno metodo zdravljenja stanja trn v peti uporabljamo EMS fokusne globinske udarne valove, ki so v klinični praksi najučinkovitejšo orodje rehabilitacije trna v peti, pacienti protibolečinske učinke opazijo običajno že po prvi izvedeni terapiji. Udarni globinski valovi naložen kalcij razgradijo v manjše enote, ki se nato absorbirajo in razgradijo v okoliškem tkivu. Udarni globinski valovi morajo biti izvajani v kombinaciji s specialnimi vajami za krepitev stopalnega loka, kar v kliniki Medicofit vedno upoštevamo.