Bolečine v nogah so pogost pojav, ki lahko močno vpliva na vsakdanje življenje posameznika. Različni vzroki, kot so poškodbe, vnetja, bolezni kosti, mišic ali živcev, lahko prispevajo k razvoju bolečin. Te težave ne vplivajo le na fizično dobro počutje, temveč tudi na psihološko stanje posameznika.
Nekatere pogoste vzroke bolečine v nogah lahko povežemo z degenerativnimi boleznimi sklepov, kot je osteoartritis, ki povzroča obrabo hrustanca in s tem bolečino pri gibanju. Poškodbe, kot so zvini, izpahi ali zlomi, povzročijo akutne bolečine v nogah. Medtem, ko so lahko preobremenitveni sindromi ali vnetje, kot sta revmatoidni artritis ali tendinitisi, vir dolgotrajnih bolečin.
Ali je vpliv bolečin na vsakdanje življenje je lahko obsežen? Posameznik se morda sooča s težavami pri hoji, vstajanju ali celo opravljanju vsakodnevnih opravil. Kvaliteta spanca lahko močno trpi, saj bolečine v nogah pogosto motijo udobno počivanje.
Za obravnavo te problematike je ključnega pomena celostni pristop, ki vključuje zdravstveno oskrbo, fizioterapijo in terapevtsko vadbo. Kako vam do svobodnega gibanja brez bolečin pomagamo v kliniki Medicofit, vam predstavljamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje bolečine v nogah
Bolečine v nogah se lahko pojavijo zaradi nešteto vzrokov. Akutne poškodbe, kot so zlomi kosti ali izpahi, običajno hitro prepoznamo in pravočasno poiščemo strokovno pomoč, medtem ko vzroke za nastanek bolečine – v kolikor nam ne povzročajo »prehudega neugodja«, pogosto zanemarimo.
Išias
Išias je izraz, ki opisuje bolečine v nogah, ki so posledica kompresije išiasnega živca v spodnjem delu hrbtenice. Bolečina lahko sega od hudega krča do močne pekoče bolečine, zaradi katere težko stojite ali celo sedite.
Kje poteka živec? Išiasni živec izvira iz ledvenega dela hrbtenice. Ko zapusti ledveni del, potuje skozi medenično območje in skozi mišice zadnjice, kjer je občutljiv na pritisk ali draženje. Svojo pot nadaljuje navzdol po hrbtni strani stegna, pod kolenom pa se razcepi na več vej, ki oživčujejo različna območja spodnjega dela noge in stopala.
Išias lahko nastane zaradi hernije diska, spondilolisteze, napetosti gluetealih mišic ali spinalne stenoze. Do spinalne stenoze pride, ko se prostori znotraj kosti v hrbtenici zožijo. To povzroča pritisk na živce na tem območju in lahko povzroči bolečine, mravljinčenje, odrevenelost ali šibkost v nogah in tudi težave z ravnotežjem.
Če imate katerega od teh simptomov, je potreben obisk strokovnjaka, saj lahko nezdravljeno stanje vodi v resnejše težave, v hudih primerih je potreben tudi operativni poseg. Pomembno je pravilno diagnosticiranje in individualno prilagojeno zdravljenje glede na specifične potrebe posameznika.
Artritis
Artritisi so široka skupina vnetnih bolezni, ki prizadenejo sklepe in povzročajo bolečine, otekanje in okorelost. Kadar se pojavi v kolkih, kolenih ali gležnjih, povzroča bolečine v nogah in lahko močno omeji zmožnost hoje in opravljanja vsakodnevnih aktivnosti.
Poznamo veliko različnih vrst bolezni – osteoartriris, revmatoidni artritis, putika, ankilozirajoči spondilitis ali psoriatični artriris. Vse vrste bolezni se lahko prizadenejo sklepe spodnje okončine in se kažejo kot bolečina v nogah.
Osteoartritis je najpogostejša oblika artritisa, ki prizadene na milijone ljudi po vsem svetu. Nastane, ko se zaščitni hrustanec, ki blaži konce kosti, sčasoma obrabi. Čeprav lahko artritis poškoduje vsak sklep, bolezen najpogosteje prizadene sklepe kolen, kolkov, hrbtenice in dlani.
Simptome artritisa je običajno mogoče obvladati, čeprav nastalih trajnih poškodb hrustanca ni mogoče popolnoma odpraviti. Če ostanete aktivni, vzdržujete zdravo telesno težo in se vključite v fizioterapevtsko rehabilitacijo, lahko upočasnite napredovanje bolezni ter pomagate izboljšati bolečine in delovanje vaših sklepov.
Naročite se na zdravljenje bolečine v nogah
Športne poškodbe
Športne poškodbe spodnje okončine so izredno pogoste med aktivnimi posamezniki. Lahko gre za manjšo preobremenitev mišice ali tetive, ki sčasoma vodi v kronična stanja kot so skakalno koleno, tekaško koleno in številne druge. Ob velikih obremenitvah ali zgolj »nesrečnem« dogodku lahko pride do hujših poškodb – poškodbe meniskusa, hrustanca ali sklepnih vezi.
Mišični nateg je pogosta poškodba, ki nastane, ko se mišična vlakna zaradi preobremenitve pretrgajo. Pogosto se pojavi v večjih mišicah, kot so zadnje stegenske mišice, meča ali štiriglava stegenska mišica.
Mišični krč ali spazem je en najpogostejših vzrokov za bolečine v nogah. Krč običajno povzroči nenadno, ostro bolečino, ko se mišice noge skrčijo. Stisnjene mišice pogosto tvorijo vidno, trdo kepo pod kožo. V okolici se lahko pojavita rdečica in oteklina.
Ali ste vedeli, da lahko mišična utrujenost in dehidracija povzročita krče v nogah, zlasti v mečih? Pri nekaterih ljudeh lahko krče v nogah povzročijo tudi nekatera zdravila, vključno z diuretiki in statini.
Tendinitis je stanje, kjer pride do vnetja tetive. Tetive so močni trakovi vezivnega tkiva, ki povezujejo mišice s kostmi. Ko se tetive vnamejo, je prizadeti sklep težko premikati. Tendinitis pogosto prizadene tetive v zadnjih stegenskih mišicah (hamstrings) ali nad peto – vnetje Ahilove tetive.
Burzitis se pojavi, ko se vnamejo s tekočino napolnjene vrečke ali burze, ki obdajajo sklep. Najpogosteje se burzitis pojavi v kolenu in kolku, saj sta ena izmed najbolj obremenjenih sklepov – še posebej pri športni aktivnosti, kjer prihaja do velikega draženja teh nežnih struktur.
Poškodbe vezi se v nogah najpogosteje pojavijo v kolenskem sklepu. Najpogostejša huda športna poškodba, je zagotovo poškodba sprednje križne vezi (ACL), so katere največkrat pride med športi, kjer je veliko skokov, rotacije in hitrih sprememb smeri gibanja – kot so nogomet, smučanje ali košarka.
Poškodovano križno vez je treba popraviti s kirurškim posegom, ki zahteva dolgotrajno okrevanje po artroskopiji. Če ste starejši ali manj aktivni, vam bo verjetno zdravnik predlagal, da operacijo preskočite in koleno okrepite s fizioterapijo, ki zmanjša bolečino in izboljša gibanje.
Vse preobremenitvene ali športne poškodbe zahtevajo strokovno vodeno rehabilitacijo, saj lahko nezdravljene poškodbe vodijo v nastanek kronične bolečine v nogah in trajne gibalne omejitve.
Osgood Schlatter sindrom
Osgood-Schlatter sindrom je pogost vzrok za bolečine v kolenih pri odraščajočih otrocih in mladostnikih. Zanj je značilno vnetje patelarnega ligamenta tik pod kolenom. Na tem območju se tetiva pogačice iz kolena pritrdi na golensko kost (tibijo). Stanje se najpogosteje razvije v času hitre rasti.
V obdobju rasti nekatere mišice in kite rastejo hitreje in ne vedno z enako hitrostjo. Pri telesni dejavnosti lahko razlike v velikosti in moči stegenske mišice bolj obremenijo rastno ploščo ob vrhu golenske kosti.
Rastna plošča je šibkejša in bolj izpostavljena poškodbam kot drugi deli kosti. Zaradi tega se lahko med fizičnim naporom in prekomerno obremenitvijo razdraži. Posledica draženja je lahko boleča bulica pod pogačico – to je značilen znak Osgood-Schlatterjeve bolezni.
Kdaj je najpogostejša? Rastni zagon se pri dekletih običajno začne med 8. in 13. letom, pri fantih pa med 10. in 15. letom. Pri najstnikih, ki se ukvarjajo s športi, pri katerih se skače in teče, je večja verjetnost, da se razvije bolezen.
V večini primerov lahko Osgood-Schlatterjevo bolezen uspešno zdravimo s preprostimi ukrepi, kot so počitek in fizioterapevtska rehabilitacija.
Naročite se na zdravljenje bolečine v nogah
Meralgija parestetika
Meralgija parestetika (znana tudi kot utesnitev lateralnega femoralnega kožnega živca) je bolezen, za katero so značilni mravljinčenje, odrevenelost in pekoča bolečina v zunanjem delu stegna. Nastane zaradi utesnitve živca, ki daje občutek koži, ki pokriva vaše stegno.
Tesna oblačila, debelost ali povečanje telesne teže zaradi nosečnosti so pogosti vzroki za nastanek težav. Lahko pa je tudi posledica lokalne poškodbe, bolezni ali brazgotinjenja po kirurškem posegu v območju ingvinalnega predela, kjer poteka živec.
Simptomi prizadenejo zunanji (stranski) del stegna in se kažejo kot:
- mravljinčenje in odrevenelost
- pekoča bolečina v nogah
- povečana občutljivost in bolečina že na rahel dotik
Ti simptomi se običajno pojavljajo na eni strani telesa in se lahko okrepijo po hoji ali vstajanju. V večini primerov lahko stanje ublažimo s fizioterapevtskimi ukrepi, zato je operacija redko potrebna.
Ostali možni vzroki za nastanek bolečin v nogah
- Ateroskleroza je zoženje arterij zaradi kopičenja maščob in holesterola. Ko pride do zoženja, se zmanjša pretok krvi v različne dele telesa. Če tkiva v nogi ne dobijo dovolj kisika, lahko to povzroči bolečine v nogah, zlasti v golenih.
- Tromboza globokih ven (GVT) nastane, ko se v veni, ki se nahaja globoko v telesu, tvori krvni strdek. GVT običajno nastane v spodnjem delu noge po daljšem ležanju v postelji in povzroči otekanje noge in krčevite bolečine.
- Krčne žile so vozličaste in razširjene vene, ki nastanejo, ko v venah zastaja kri zaradi slabše funkcije zaklopk. Običajno so otekle ali dvignjene in so lahko zelo boleče. Najpogosteje se pojavljajo na mečih in gležnjih.
- Poškodbe živcev v nogi lahko povzročijo odrevenelost, bolečino ali mravljinčenje. Pogosto se pojavijo v stopalih in spodnjem delu nog kot posledica sladkorne bolezni.
Diagnostična terapija
Zdravljenje v kliniki Medicofit se prične s celostno oceno vašega stanja. Diagnostična terapija v kliniki Medicofit združuje diagnostični pregled in aplikacijo prve protibolečinske terapije že v času pregleda.
Strokovnjaki v kliniki bodo z vami opravili temeljit pogovor o vaši zdravstveni anamnezi, vključno z zgodovino bolečin v nogah, morebitnimi poškodbami, operacijami in drugimi relevantnimi podatki.
Sledil bo temeljit fizični pregled, ki vključuje oceno drže, gibanja, gibljivosti sklepov, mišične moči in občutljivosti v nogah.
Fizioterapevti bodo izvajali teste za oceno funkcionalnosti, kot so ocena hoje, ravnotežja in gibljivost, artrokinematike in testiranje mišične moči.
Po potrebi vas lahko napotimo na diagnostične teste, kot so rentgenski posnetki, slikanje z magnetno resonanco (MRI), računalniška tomografija (CT) ali druge specializirane preiskave, ki bodo pomagale razjasniti vzrok bolečin.
V kliniki Medicofit lahko pričakujete sodelovanje različnih strokovnjakov, kot so fizioterapevti in kineziologi, ki bodo skupaj prispevali k celostni oceni in pristopu k vašemu stanju.
Osredotočamo se na individualiziran pristop in celostno obravnavo, zato lahko pričakujete, da bodo vaše specifične potrebe in okoliščine upoštevane pri diagnostiki in zdravljenju bolečine v nogah.
Akutna fizioterapija
Akutna faza zdravljenja bolečine v nogah je usmerjena v takojšnje lajšanje neprijetnih simptomov ter zmanjšanje vnetja in nelagodja.
V začetku izvajamo manualno terapijo in specifične terapevtske vaje za ohranjanje ali izboljšanje gibljivosti prizadetega območja.
Fizioterapevtske vaje so prilagojene akutnemu stanju in pomagajo preprečevati okorelost. Če to dopušča akutno stanje, se uvedejo nežne vaje za krepitev mišic, ki pomagajo stabilizirati prizadeto območje.
Ali ste že slišali za instrumentalno terapijo? Tehnike oz. terapije, kot je elektrostimulacija Hitop, Summus Laser, TECAR Wintecare in diamagnetoterapija PERISO, se lahko uporabljajo za zmanjšanje bolečine, pripomorejo k zmanjšanju napetosti v mišicah ter izboljšajo cirkulacijo in regeneracijo poškodovanih tkiv.
Postakutna kineziologija
Kineziologija vključuje uporabo gibanja in vadbe za izboljšanje funkcije telesa, lajšanje bolečin ter preprečevanje novih poškodb.
Kineziološka vadba bi vključevala ciljane vaje za krepitev mišic nog. Okrepljene mišice lahko pomagajo podpirati sklepe, izboljšati stabilnost in zmanjšati obremenitev na kosteh, kar lahko prispeva k zmanjšanju bolečin.
Slaba drža lahko močno prispeva k bolečinam v nogah, saj je vir bolečine v nogah neredko v naši hrbtenici. Kineziološka vadba bo vključevala vaje za korekcijo drže, s čimer se zmanjšuje obremenitev na sklepe in mišice hrbtenice.
Program vadbe se bo postopoma prilagajal vašemu napredku. Postopno povečevanje obremenitve in zahtevnosti vaj nam bo pomagalo preprečiti prekomerno obremenitev in morebitne poškodbe. S strokovno vodeno vadbo bomo ponovno vzpostavili optimalno funkcijsko stanje, kot je bilo pred poškodbo.
Preventivna kinezioterapija
Preventivna vadba igra ključno vlogo pri preprečevanju bolečin v nogah in ohranjanju splošnega zdravja mišic, sklepov ter kosti. Če želite zmanjšati tveganje za bolečine v nogah ali preprečiti njihovo ponovitev, je pomembno, da se vključite v naš postrehabilitacijski program.
Kdaj naj obiščem zdravnika?
Včasih lahko bolečine v nogah kažejo na nekaj resnejšega, na primer na zlom, globoko vensko trombozo ali kompartment sindrom.
Nujno poiščite zdravniško pomoč, če:
- je noga otekla
- je videti deformirana ali je ne morete pravilno uporabljati
- je nenavadno hladna ali bleda
- je otrpla in šibka
- je rdeča in topla
- sta otečeni obe nogi in imate težave z dihanjem
- se bolečina stopnjuje
Če imate znake okužbe, kot so vročina, bolečine v teletih po daljšem potovanju ali kakršni koli resni simptomi, ki se pojavijo brez pojasnila, čim prej obiščite zdravnika.
Ali lahko preprečimo bolečine v nogah?
Natege in poškodbe lahko preprečite tako, da se pred vadbo vedno ogrejete, po njej pa ohladite in raztegnete. Telesno aktivnost stopnjujte postopoma in se ne lotevajte preveč dela prehitro.
Dobro je zamenjati obrabljene čevlje in nositi obutev, primerno za dejavnost, ki jo izvajate.
Pomaga lahko tudi splošna skrb za zdravje – dovolj spanja, pitje zadostne količine vode, redna telesna dejavnost, opustitev kajenja in zdrava telesna teža.
Ali je fizioterapija dolgoročna rešitev pri odpravi bolečin v nogah?
Fizioterapija je najboljša dolgoročna rešitev pri odpravi bolečin v nogah, še posebej, če je osredotočena na celostno obravnavo posameznika in vzrokov bolečin. S terapevtskimi vajami ne le odpravimo simptome poškodbe, temveč tudi poskrbimo, da se podobne težave ne ponovijo.
Ali lahko sam omilim bolečine v nogah?
Bolečine v nogah, ki so posledica krčev ali manjše poškodbe, lahko običajno do neke mere zdravite tudi doma. Če so bolečine v nogah posledica mišičnih krčev, utrujenosti ali pretirane obremenitve, poskusite z naslednjimi postopki:
- Nogo čim bolj spočijte in jo dvignite z blazinami nad višino srca.
- Če je prišlo do akutne poškodbe je potrebno hlajenje predela (vsaj 4x na dan)
- Z zdravili proti bolečinam si lahko pomagate ublažiti nelagodje med zdravljenjem.
- Dokler bolečina ne poneha, si pri hoji pomagajte z oporo.
V kolikor se težave v nekaj dneh ne izboljšajo bo potreben obisk fizioterapevta.
Pereira, D., Ramos, E., & Branco, J. (2015). Osteoarthritis. Acta medica portuguesa, 28(1), 99–106. https://doi.org/10.20344/amp.5477
Ostelo R. W. (2020). Physiotherapy management of sciatica. Journal of physiotherapy, 66(2), 83–88. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2020.03.005
Aicale, R., Tarantino, D., & Maffulli, N. (2018). Overuse injuries in sport: a comprehensive overview. Journal of orthopaedic surgery and research, 13(1), 309. https://doi.org/10.1186/s13018-018-1017-5
William Morrison MD. (2019). What Causes Leg Pain and How to Treat It. Available from: https://www.healthline.com/health/leg-pain. [Accessed: 24/1/2024].
Zilpah Sheikh, MD . (2023). What’s causing your leg pain?. Available from: https://www.webmd.com/pain-management/ss/slideshow-leg-pain-causes. [Accessed: 24/1/2024].
William Morrison MD. (2018). Osgood-Schlatter Disease. Available from: https://www.healthline.com/health/osgood-schlatter-disease. [Accessed: 24/1/2024].
MayoClinic. (2020). Osteoarthritis. Available from: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925. [Accessed: 24/1/2024].
MayoClinic. (2020). Meralgia paresthetica. Available from: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/meralgia-paresthetica/symptoms-causes/syc-20355635. [Accessed: 24/1/2024].