Sindrom karpalnega kanala je posledica stisnjenosti medianega živca v karpalnem kanalu – ozkem prehodu na notranji strani zapestja. Živec medianus je odgovoren za občutke, ki jih čutite na notranji strani palca in prstov, z izjemo mezinca.
Sindrom karpalnega kanala pogosto povzroča odrevenelost in mravljinčenje v dlani in roki. Pri kirurškem zdravljenju se pritisk na živec razbremeni z prerezom ligamenta, ki prečka kanal.
Ali ste vedeli, da se simptomi po operaciji karpalnega kanala izboljšajo pri več kot 90 % bolnikov? Vendar pa je v resnici število tistih, pri katerih se simptomi po operaciji popolnoma umirijo, le 50 %.
Pri sprostitvi karpalnega kanala kirurg prereže ligament, ki prečka karpalni kanal. S tem pridobimo več prostora za mediani živec in kite, ki potekajo skozi kanal, ter običajno izboljšamo funkcijo. Pri bolnikih, pri katerih so simptomi pred operacijo hudi, je običajno rehabilitacija nekoliko zahtevnejša.
Po operaciji karpalnega kanala sta lahko odrevenelost in bolečina še vedno prisotna. V tem neprijetnem obdobju okrevanja je lahko še posebej koristno sodelovanje specializiranim fizioterapevtom, ki spremlja vaš napredek z merjenjem moči in občutka v prstih in roki ter vam svetuje, kako poskrbeti, da bosta vaša dlan in zapestje bolj udobna.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji karpalnega kanala
Bolečina v zapestju je pogost simptom po operaciji karpalnega kanala. Običajno sta občutljivi mišici na bazi palca (tenar) in mišica na bazi malega prsta (hipotenar).
Bolečine po operaciji karpalnega kanala ne trajajo večno. Pri večini bolnikov simptomi izginejo v treh mesecih, občasno pa lahko pooperativne bolečine trajajo tudi šest mesecev. Večina naših pacientov 1 leto po operaciji nima več tovrstnih bolečin, pri hujših primerih pa lahko vidimo nastanek kronične bolečine.
Ne poznamo dobrega načina za napovedovanje, kdo bo imel bolečino po operaciji in kdo ne. Obstaja več teorij, ki pojasnjujejo nastanek pooperativne bolečine:
- Občutljivo brazgotinsko tkivo: Na dlani so kostne izbokline, ki lahko poslabšajo vnetje brazgotinskega tkiva po operaciji.
- Spremembe v poravnavi mišic: Pri sprostitvi prečne zapestne vezi pride do subtilnih sprememb v mehaniki zapestnih kosti in mišic dlani, kar lahko prispeva k bolečini.
- Vnetje sklepov: Vnetje v bližnjih sklepih roke lahko povzroči bolečino po operaciji karpalenga kanala. Sklep na bazi palca je pogosto mesto obrabe hrustanca, ki se po operaciji pogosto poslabša.
- Draženje živcev: V roki in dlani je veliko kožnih senzoričnih živčnih vej. Ti živci so lahko razdraženi zaradi kirurškega postopka in celjenja brazgotinskega tkiva.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji karpalnega kanala
V primeru operativnega posega je indicirana postoperativna rehabilitacija v trajanju vsaj 15 tednov. V tem obdobju lahko pričakujete nekaj neprijetnih občutkov v predelu brazgotine in dlani. V nadaljevanju vam predstavljamo, kaj lahko pričakujete.
Običajne bolečine po operaciji karpalnega kanala
Dve pogosti pritožbi naših bolnikov po operaciji sta: “boli me spodnji del palca” in “ko obremenim roko, me še vedno boli zapestje”.
Po operaciji je povsem običajna je pekoča bolečina pri prenašanju teže v dlani in bolečina v roki pri močnem prijemanju ali dvigovanju težkih bremen. To je pri normalnem celjenju pričakovano in se sčasoma izboljša.
Veliko bolnikov s sindromom karpalnega kanala ima tudi rizartozo – artritis na bazi palca. Po sprostitvi vezi se lahko prehodno poveča bolečina na področju artritisa ali pa se pojavijo novi simptomi. Ko se sklep “prilagodi” novemu okolju, simptomi običajno izzvenijo.
Običajno vam svetujemo, da morate počakati približno tri tedne po operaciji, preden se ponovno lotite težjih dejavnosti. Simptomi in dejavnosti se pri vsakem bolniku razlikujejo, zato jih v kliniki Medicofit vedno obravnavamo individualno.
Intenzivne bolečine po operaciji karpalnega kanala
Nenormalna zgodnja pooperativna bolečini v roki pa izgleda nekoliko drugače. Upoštevajte, da so ti zapleti redki, vendar jih je treba razlikovati od običajne bolečine po operaciji karpalnega kanala.
Poškodba živca, povezana z operacijo karpalnega kanala, je zelo redka in jo je včasih težko ločiti od normalnega okrevanja. Močno povečana odrevenelost roke ali posameznih prstov takoj po operaciji je vedno zaskrbljujoča.
Okužba je še en redek zaplet po operaciji karpalnega kanala. Bolniki, pri katerih se razvije okužba kirurškega mesta, imajo običajno vse večjo intenzivno bolečino, oteklino in rdečino okoli reza.
Večina bolnikov po operaciji potrebuje le malo zdravil proti bolečinam, nekateri sploh ne. Če je za obvladovanje bolečine potrebno dnevno jemati več zdravil, je to lahko zgodnji znak razvijajoče se okužbe.
Če se pojavi kateri koli od teh simptomov, takoj pokličite pisarno ali dežurnega zdravnika in se o tem posvetujte.
Bolečine pri obnovi živcev po operaciji karpalnega kanala
Še en simptom, ki ga pogosto vidimo, je živčna bolečina po operaciji karpalnega kanala. Naj vas pomirimo, to sicer ni zaplet, vendar je lahko za bolnika zelo moteče.
Ob sprostitvi karpalnega ligamenta odstranimo kronični pritisk na živec. V veliki večini primerov odrevenelost in mravljinčenje mineta brez hujših bolečin, v redkih primerih pa se lahko pri okrevanju pojavi pekoča bolečina.
Ta občutek je podoben občutku, ko vam na primer »zaspi noga«, in je le znak, da živec dobro okreva. Navadno je občutek kratkotrajen, včasih pa zahteva dodatno zdravljenje.
Naročite se na rehabilitacijo po operaciji karpalnega kanala
Po operativnem posegu karpalnega kanala je ključnega pomena ustrezna rehabilitacija, ki vam omogoči hitrejše in učinkovitejše okrevanje. Naša specializirana ekipa fizioterapevtov vam nudi individualno prilagojen rehabilitacijski program, ki bo poskrbel za vaše potrebe in cilje okrevanja.
Po operaciji se roka namesti v opornico, ki jo po treh dneh odstranimo, nato pa prične postopek rehabilitacije. Začne se s previdnim razgibavanjem prstov, ki postopoma prehaja v intenzivnejše vaje za krepitev mišic in gibljivost.
Z našim celostnim pristopom boste hitro opazili izboljšanje gibljivosti, moči in funkcionalnosti vaše roke. Previdno in strokovno vodimo postopek okrevanja, ki vključuje raznolike vaje za krepitev mišic in izboljšanje gibljivosti. S tem boste pripravljeni na vsakodnevna opravila že v nekaj tednih po operaciji, medtem ko se boste lahko v športne aktivnosti podali že v mesecu dni po posegu.
Bolečine po operaciji karpalnega kanala lahko lajšamo z uporabo instrumentalne terapije, kot so elektrostimulacija HiTop, TECAR terapija, terapevtski LASER, ki pripomorejo tudi k hitrejši regeneraciji poškodovanega živca.
Kljub temu se lahko pojavijo zmanjšana moč v prstih, občasna mravljinčenja in občutljivost brazgotine, ki pa sčasoma izzvenijo v obdobju do enega leta. Na srečo lahko s primernimi terapevtskimi pristopi pomagamo pri lajšanju pooperativnih bolečin in spodbujamo hitrejšo obnovo živca.
S primernim rehabilitacijskim programom vadbe dosežemo optimalno okrevanje in obnova funkcije roke.
Liza Torborg. (2019). Recovery after surgery for carpal tunnel syndrome — what’s normal and what’s not . Available from: https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-recovery-after-surgery-for-carpal-tunnel-syndrome-whats-normal-and-whats-not/ . [Accessed: 21/3/2024].
John M. Erickson, MD. (2022). Pillar Pain After Carpal Tunnel Release. Available from: https://www.assh.org/handcare/blog/pillar-pain-after-carpal-tunnel-release . [Accessed: 21/3/2024].
Dr. James Post. (2020). Hand Pain After Carpal Tunnel Surgery. Available from: https://www.raleighhand.com/blog/hand-pain-following-carpal-tunnel-surgery . [Accessed: 21/3/2024].