Občutite bolečine pod kolenom zadaj? So se pojavile skupaj z vidno izboklino, ki omejuje vaš obseg gibljivosti v kolenu?
Bakerjeva ali poplitealna cista opisuje bolezensko stanje, kadar se sklepna tekočina iz kolenskega sklepa prične nabirati v bursi za kolenom.
Najpogosteje nastane zaradi poškodbe meniskusa, artritisa ali vnetnega stanja, ki vplivajo na sistem dovajanja in odvajanja sklepne tekočine iz kolena.
Pacienti opisujejo bolečine pod kolenom zadaj, vidno izboklino, občasno oteklino, omejen obseg gibljivosti in občutljivost na dotik.
Ali ste vedeli, da se Bakerjeva cista pojavi tako pri odraslih kakor pri otrocih?Vendar so si bolezenski znaki in klinična manifestacija med odraslimi in otroci različni.
Namen celostnega zdravljenja Bakerjeve ciste v kliniki Medicofit je odpraviti vzrok za nastanek ciste, kakor učinkovito pozdraviti simptome. Kako vas v kliniki Medicofit vodimo od Bakerjeve ciste do svobodnega gibanja brez bolečin vam razkrivamo v nadaljevanju.
Naročite se na zdravljenje Bakerjeve ciste
Bakerjeva cista oziroma poplitealna cista je sklepna tekočina, ki se je pričela nabirati v bursi/ ”vrečki” za kolenom (posteriorni del kolena) in povzroči nastanek viskozne tekočine podobne gelu.
Poplitealna bursa se nahaja med semimembranozno mišico (m. Semimembranosus) (ena od mišic zadnje stegenske lože) in notranjo glavo mečne mišice (m. Gastrocnemicus).
Bakerjeva cista nastane zaradi spremembe intraartikularnega tlaka v kolenu, ki se ustvarja med gibom iztega in gibom upogiba ali poškodbe sistema, ki deluje “kakor zaklopka” med kolenskim sklepom in burso.
Ločimo primarno Bakerjevo cisto, ki nastane pri otrocih in sekundarno Bakerjevo cisto, ki nastane kot posledica degenerativnih sprememb pri odraslih.
Ali ste vedeli, da se Bakerjeva cista najpogosteje pojavi pri odraslih med 35 in 70 letom starosti?
Naročite se na zdravljenje Bakerjeve ciste
Glavni simptom, s katerimi se srečujejo pacienti z Bakerjevo cisto so bolečine pod kolenom zadaj skupaj s prisotnim občutkom nelagodja oziroma občutkom “tiščanja”.
Bolečine pod kolenom zadaj se tipično poslabšajo med aktivnostjo, kadar tudi nastane omejena gibljivost, kjer pacienti ne zmorejo poplnoma upogniti (gib fleksije) ali iztegniti (gib ekstenzije) kolena.
Oteklina, ki nastane, kot posledica Bakerjeva ciste je najbolj izrazita pri popolno iztegnjenem kolenu medtem ko se zmanjša pri upogibu kolena do 45 stopinj.
Kadar (v določenih primerih) cista utesni krvno žilo, ki poteka mimo nje se povzroči edem spodnjih okončin!
Ruptura ciste povzroči ostro bolečino za kolenom in v mečni mišici ter takojšnjo otečeno koleno.
Poznamo več različnih vzrokov zakaj nastane Bakerjeva cista, med katerimi so:
- Degenerativna stanja (Degenerativna poškodba meniskusa, osteoartritis, revmatoidni artritis in vnetje bolezni kolenskega sklepa povzročijo povečanje proizvodnje sklepne tekočine, ki se prične kopičiti),
- Travmatske poškodbe (Poškodba hrustanca, poškodba meniskusa, poškodba križne vezi so poškodbe, ki lahko povzročijo razvoj Bakerjeve ciste),
- Ponavljajoče in obremenjujoče obremenitve (Izvajanje športnih aktivnosti, ki vključuje gibe kolena, delovno mesto)
- Anatomski dejavniki (Nekateri posamezniki so bolj nagnjeni k razvoju Bakerjeve ciste)
Naročite se na zdravljenje Bakerjeve ciste
Bakerjeva cista sama po sebi ne predstavlja nevarnosti vendar v določenih primerih prihaja do zapletov, ki zahtevajo nujno medicinsko pomoč. Nujno je potrebno obiskati zdravnika, kadar pride do:
- Rupture Bakerjeve ciste (kadar cista poči in prične tekočina uhajati v preostala tkiva, kar povzroči hudo bolečino, oteklino in težavo s hojo).
- Okužbe (Redko pride do okužbe ciste vendar se to odraža v obliki hude bolečine, rdečine, otekline in vročine),
- Globoka venska tromboza (Simptomi GVT sovpadajo z določenimi simptomi Bakerjeve ciste zato je nujen obisk zdravnika, kadar se pojavi huda bolečina v mečih, oteklina okoli kolena, toplota in rdečina).
Naročite se na zdravljenje Bakerjeve ciste
Uvod v celostno zdravljenje Bakerjeve ciste v kliniki Medicofit predstavlja diagnostična terapija, ki jo izvede fizioterapevt diagnostik.
Diagnostična terapija
Začetek diagnostičnega pregleda se prične z poglobljenim pogovorom (anamneza) o simptomih in bolnikovi zgodovini bolezni, o poškodbah kolena, o prejšnjih težavah in oceni bolečine.
Fizioterapevt diagnostik vam obrazloži specialistični izvid, v primeru, da ga prinesete s seboj.
Izvede se klinični pregled z inspekcijo in palpacijo kolena, kjer bo diagnostic pregledal koleno in tipal za morebitno oteklino, občutljivostjo na dotik ali zatrdlino.
Izvedejo se meritve artrokinematike in obsega gibljivosti, ki prikažejo morebitno prisotno omejitev v obsegu giba v kolenu. Potrebno je ugotoviti povezanost izraženih simptomov boleznskega stanja in kolenskega sklepa.
Izvedejo se meritve mišične moči, ki omogočajo diagnostiku vpogled v morebitne deficite mišične moči, vzdržljivosti in mišičnega neravnovesja.
Izvedejo se posebni funkcionalni testi, kot je npr. Foucherjev znak, kjer pacient popolnoma iztegne koleno in ga pokrči do 45 stopinj. V primeru, da se oteklina zmanjša in iztegne medtem ko je koleno pokrčeno se Foucherjev znak pozitiven in kaže na prisotnost Bakerjeve ciste.
Dodatno potrditev diagnoze, ki jo postavi specialist medicine, je slikovna diagnostika, kjer se izvede ultrasonografska preiskava ali magnetno resonančno slikanje kolena.
Diagnostično poročilo je osnova za pripravo individualnega fizioterapevtskega programa, ki je prilagojen za vsakega pacienta.
Fizioterapevtsko zdravljenje
Fizioterapevtsko zdravljenje Bakerjeve ciste je usmerjeno v obvladovanje simptomatike – zmanjšanja bolečine v kolenu zadaj, zmanjšanja otekline, povečanja obsega gibljivosti, povečati stabilnost kolenskega sklepa in okrepiti obkolenske mišice.
Strokovnjaki fizioterapije izvajajo manualno terapijo, terapijo prožilnih točk, sklepno mobilizacijo z namenom sprostitve mišične napetosti, povečanja obsega gibljivosti in zmanjšanja bolečine.
Instrumentalna terapija se izvaja z najsodobnejšimi napravami, ki aktivno zmanjšujejo oteklino in vnetje, zmanjšujejo bolečine za kolenom zadaj, povečajo prekrvavitev in pospešijo celjenje. Uporablja se
- TECAR WINTECARE terapija,
- visokoenergijski SUMMUS laser,
- 6D Action in
- visokotonska elekstrostimulacija HiTOP.
Ključnega pomena pri zdravljenju Bakerjeve ciste je specialna fizioterapevtska vadba, ki je usmerjeva v krepitev sprednje stegenske in zadnjih stegenskih mišic, kakor krepitev mečnih mišic. Izvaja se vadba za povečanje gibljivosti in vadba za povečanje proprioceptivnih sposobnosti v kolenu (izboljšanje zaznave gibanja telesa v prostoru).
Kineziološko zdravljenje
Akutni fazi zdravljenja sledi postakutna kineziološka faza, ki vas vodi do odlične telesne pripravljenosti.
Strokovnjaki kineziologije za vas pripravijo kineziološki program, ki je sestavljen iz specialne kineziološke vadbe.
Specialna kineziološka vadba je usmerjena v krepitev stegenskih in mečnih mišic, povečanja stabilnosti v kolenu, povečanja gibljivosti in izboljšanja koordinacije.
Postopoma se poškodovano koleno prične vključevati v zahtevnejšo in intenzivnejšo vadbo.
V primeru športne rehabilitacije se izvaja pliometrična vadba za specifičen šport, ki pacienta aktivno pripravi na varno udeležitev v šport.
Pred zaključkom zdravljenja se izvede aplikacija TESTNE BATERIJE ZA KOLENO, ki prikaže gibalno učinkovitost kolenskega sklepa in pripravljenost na vsakodnevne obremenitve.
Postrehabilitacija
V kliniki Medicofit se zavedamo pomembnosti dolgoročnega vzdrževanja funkcionalnega stanja kolenskega sklepa po fizioterapevtskem zdravljenju zato smo ustvarili postrehabilitacijski program.
Vadbenega programa se udeležijo pacienti, z namenom zmanjšanja možnosti ponovnega nastanka starih poškodb in bolečin.
Ker verjamemo v celostno zdravljenje vas vodimo od Bakerjeve ciste do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu kolenu povrnili polno moč in gibalno funkcijo.
Abate, M., Di Carlo, L., Di Iorio, A., & Salini, V. (2021). Baker’s Cyst with Knee Osteoarthritis: Clinical and Therapeutic Implications. Medical principles and practice : international journal of the Kuwait University, Health Science Centre, 30(6), 585–591. https://doi.org/10.1159/000518792
Demange MK. BAKER’S CYST. Rev Bras Ortop. 2015 Nov 16;46(6):630-3. doi: 10.1016/S2255-4971(15)30317-7. PMID: 27027065; PMCID: PMC4799332.
Leib AD, Roshan A, Foris LA, et al. Baker’s Cyst. [Updated 2022 Sep 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430774/
Nanduri A, Stead TS, Kupsaw GE, DeLeon J, Ganti L. Baker’s Cyst. Cureus. 2021 Dec 14;13(12):e20403. doi: 10.7759/cureus.20403. PMID: 35036229; PMCID: PMC8754354.