Ahilarna tendinopatija, pogosto znana kot boleča ali degenerativno spremennjena Ahilova tetiva, je eden najpogostejših problemov, s katerimi se soočajo tako aktivni športniki kot tisti, ki opravljajo sedeče poklice.
Ahilova tetiva, kljub svoji moči, velja za najpogosteje poškodovano tetivo v človeškem telesu, kar pomeni, da ni imuna na poškodbe, še posebej pri intenzivnih in ponavljajočih se aktivnostih.
Ali ste vedeli, da ima približno 6-10 % tekačev trenutno težave z Ahilarno tendinopatijo, medtem ko življenjska prevalenca pri tekačih presega kar 50 %? Te številke jasno kažejo, kako pogosta je ta težava in kako pomembno je pravilno prepoznati in zdraviti stanje.
Čeprav se lahko ta težava pojavi pri komurkoli, je še posebej pogosta med starejšimi, moškimi in tistimi, ki so že imeli poškodbe gležnja.
Ahilarna tendinopatija se izraža skozi različne simptome, kot so bolečina, oteklina in jutranja okorelost, ki se lahko povečajo ob aktivnostih, kot so tek ali raztezanje.
V članku bomo raziskali, kako prepoznati simptome, najučinkovitejše metode zdravljenja, ter zakaj je dosledno izvajanje prilagojenega rehabilitacijskega programa tako pomembno.
Vzroki za nastanek Ahilarne tendinopatije
Vzrokov za nastanek je več, med njimi so preobremenitev tetive (s prekomerno ali ponavljajočo aktivnostjo ali nenadno povečanje intenzivnosti vadbe), biomehanske nepravilnosti in neustrezna obutev.
Dejavniki tveganja
Dejavniki tveganja, ki so povezani s pojavom Ahilarne tendinopatije so:
- Spol (moški pogosteje),
- starost (pogosteje starejši),
- predhodna tendinopatija ali zlom spodnje okončine,
- prekomerna telesna teža,
- nepravilnosti v vzorcu hoje ali teka,
- zmanjšana jakost plantarnih fleksorjev,
- zmanjšan obseg dorzalne fleksije in
- visok stopalni lok (pes cavus).
Simptomi Ahilarne tendinopatije
Med simptome, ki so značilni za patologijo uvrščamo:
- Bolečino (na srednjem delu Ahilove tetive ali na narastišču na grčo petnice),
- oteklino na zadnji strani pete,
- jutranjo okorelost,
- omejitev obsega giba in
- bolečina se poveča ob aktivnostih (tek, raztezanje).
Naročite se na zdravljenje zvina gležnja
Diagnoza in zdravljenje Ahilarne tendinopatije
Pri postavitvi diagnoze si pomagamo z anamnezo, kjer določimo lokacijo Ahilarne tendinopatije, ki je lahko središčna ali narastiščna. Razlika med njima je le lokacija bolečine. Sledi pregled zdravstvene dokumentacije in klinično testiranje.
Glavni cilji rehabilitacije tetive je upravljanje z bolečino in obremenitvijo, edukacija o ohranjanju obremenjevanja in postopno stopnjevanje obremenitev.
Med rehabilitacijo spremljamo napredek z različnimi testi, kot je enonožni dvig na prste ali poskoki. Za tendinopatije je značilno, da med vadbo lahko občutimo bolečino (5 od 10), ki pa se ne sme jutro po aktivnosti povečati. Svetujejo se tudi vložki za obutev za dvig pete.
V prvi fazi se svetuje počitek do enega tedna s farmakološkim lajšanjem bolečine. V Kliniki Medicofit ponujajo protibolečinsko Wintercare Tecar terapijo, EMS Dolorcast udarne valove ESWT in Summus laser terapijo, ki so učinkovite metode zdravljenja prej omenjenega stanja.
Manualna terapija s mehkotkivnimi tehnikami je tudi priporočljiva. Sledi kinezioterapija z izometrično, ekscenično in koncentrično vadbo (predvsem ekscentično), ki napreduje v progresivne dinamnične vaje za mišično-vezivno moč.
Vključiti je potrebno učenje teka in pliometričnih gibanj ter vaje specifične za določen šport. V zadnji fazi, fazi post rehabilitacije, pa strokovnjaki zagotavljajo dolgoročno vzdrževanje vaše preventivne moči, fizične kondicije in management degenerativnega stanja.
Konzervativno zdravljenje zmanjša bolečino, obnovi funkcionalnost Ahilove tetive in prepreči ponovitev poškodbe!
Prognoza Ahilarne tendinopatije
Pacienti z Ahilarno tendinopatijo imajo načeloma dobro prognozo stanja, vendar je ta odvisna od več dejavnikov, vključno z resnostjo poškodbe, kako zgodaj začnemo z zdravljenjem in upoštevanjem rehabilitacijskega programa.
Proces tako traja od nekaj tednov do nekaj mesecev. Rehabilitacija dolgotrajna, zato je potrebna potrpežljivost in sprotno spremljanje napredka ter individualno prilagajanje programa.
Zagotovite si mesto na rehabilitaciji v Kliniki Medicofit, kjer boste odpravili vaše težave in okrevali brez trajnih posledic!
Maffulli, N., Longo, U. G., Kadakia, A. in Spiezia, F. (2020). Achilles tendinopathy. Foot and Ankle Surgery, 26(3), 240–249. https://doi.org/10.1016/j.fas.2019.03.009
Magnan, B., Bondi, M., Pierantoni, S. in Samaila, E. (2014). The pathogenesis of Achilles tendinopathy: A systematic review. Foot and Ankle Surgery, 20(3), 154–159. https://doi.org/10.1016/j.fas.2014.02.010
Malliaras, P. (2022). Physiotherapy management of Achilles tendinopathy. Journal of Physiotherapy, 68(4), 221–237. https://doi.org/10.1016/j.jphys.2022.09.010
Paramita, D. A. M. D. P. in Widnyana, M. (2022). Effectiveness of Physiotherapy Interventions on Achilles Tendinopathy. Kinesiology and Physiotherapy Comprehensive, 1(1), Art. 1. https://doi.org/10.62004/kpc.v1i1.2
Silbernagel, K. G., Hanlon, S. in Sprague, A. (2020). Current Clinical Concepts: Conservative Management of Achilles Tendinopathy. Journal of Athletic Training, 55(5), 438–447. https://doi.org/10.4085/1062-6050-356-19
Von Rickenbach, K. J., Borgstrom, H., Tenforde, A., Borg-Stein, J. in McInnis, K. C. (2021). Achilles Tendinopathy: Evaluation, Rehabilitation, and Prevention. Current Sports Medicine Reports, 20(6), 327. https://doi.org/10.1249/JSR.0000000000000855